45ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας: Τα Διεθνή διαγωνιστικά προγράμματα

5-11 Σεπτεμβρίου 2022

0
435

Ο Βασίλης Κεκάτος πρόεδρος της κριτικής επιτροπής του Διεθνούς Διαγωνιστικού


 

Ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας Γιάννης Σακαρίδης, και ο πρόεδρος του Φεστιβάλ Γιώργος Δεμερτζής, με χαρά ανακοινώνουν ποιοι προκρίνονται στο Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα, στο Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα αλλά και στο πρόγραμμα Διεθνές Αnimationτης 45ης διοργάνωσης του Φεστιβάλ Δράμας, που φέτος θα διεξαχθεί στις 5-11 Σεπτεμβρίου.
Πρόεδρος της φετινής κριτικής επιτροπής του Διεθνούς Διαγωνιστικού Προγράμματος θα είναι ο πολυβραβευμένος Βασίλης Κεκάτος, ο πρώτος Έλληνας σκηνοθέτης που κέρδισε τον Χρυσό Φοίνικα Μικρού Μήκους στο 72ο Φεστιβάλ των Καννών, με την τέταρτη μικρού μήκους ταινία του «Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό και εμάς».
*Το φετινό πρόγραμμα του Διεθνούς Διαγωνιστικού περιλαμβάνει 15 ταινίες απ’ όλον τον κόσμο (από την Ινδία μέχρι την Κίνα, και από την Γαλλία μέχρι την Αργεντινή). Διαγωνίζονται 3 ελληνικές ταινίες: «Αναμνήσεις μιας εφηβικής καταιγίδας» της Σοφίας Γεωργοβασίλη, «Στο Θρόνο του Ξέρξη» της Εύης Καλογηροπούλου και «UndertheLake» του Θανάση Τρουμπούκη.
*Στο Διεθνές Σπουδαστικό συμμετέχουν 14 ταινίες, ενώ διαγωνίζονται 2 Ελληνίδες: η Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου με το “Love you morethanpeanut butter” και η Σεμέλη Σαφού με το “Ό,τι απομένει”.
*Στο Διεθνές Animation διαγωνίζονται 20 ταινίες –ανάμεσα τους 3 ελληνικές: «Η αξιότιμη κυρία Λιέν Μουρλέν» της Ελένης Ξουπά, «Ενδιάμεσα» της Έφης Παππά και «Μια νύχτα στο νεκροταφείο» του Στέλιου Πολυχρονάκη.

 

Οι κριτικές επιτροπές
*Την κριτική επιτροπή του Διεθνούς Διαγωνιστικού Προγράμματος απαρτίζουν οι:
Βασίλης Κεκάτος (Πρόεδρος), Σκηνοθέτης
Basim Magdy,Πειραματικός Καλλιτέχνης – Κινηματογραφιστής
Claire Diao Διανομέας – Κριτικός Κινηματογράφου
*Την κριτική επιτροπή του Διεθνούς Σπουδαστικού Διαγωνιστικού Προγράμματος απαρτίζουν οι:
Αργύρης Παπαδημητρόπουλος (Πρόεδρος), Σκηνοθέτης
Θέμις Μπαζάκα, Ηθοποιός
Λένα Διβάνη, Συγγραφέας
*Την κριτική επιτροπή του Διεθνούς Αnimation απαρτίζουν οι:
Sperer Sebastien, Μέλος του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κινουμένων Σχεδίων του Annecy
Μαρία Ανεστοπουλου, Διευθύντρια προγράμματος του Platforma Video και του Φεστιβάλ Animasyros
Παναγιώτης Κυριακουλάκος, Επίκουρος Καθηγητής Πληροφορικής Κινηματογραφίας (Πανεπιστήμιο Αιγαίου) και παραγωγός οπτικοακουστικών και διαδραστικών έργων.

 

Ποιοι συμμετέχουν στο Διεθνές Διαγωνιστικό – 2022 DISFF45
“Techno, Mama”, Saulius Baradinskas (Λιθουανία)
“Foster”, JordiWijnalda (Oλλανδία)
“August 13th”,Ventsislav Lyubenov Sariev (Bουλγαρία)
“Memoirofa Veering Storm” («Αναμνήσεις μιας εφηβικής καταιγίδας»), Σοφία Γεωργοβασίλη (Ελλάδα)
“Bon Voyage”, Jiawen Li (Kίνα)
“The Salamander Child”, Théo Degen (Bέλγιο)
“Threatened Love”, Héctor Herce (Iσπανία)
“OnXerxes’ Throne” («Στο Θρόνο του Ξέρξη»), Eύη Καλογηροπούλου (Ελλάδα)
“The Calf”, MostafaVaziri (Iράν)
“Terra Incognita”, Adrian Dexter – PernilleKjær (Γαλλία)
“UndertheLake”, Θανάσης Τρουμπούκης (Eλλάδα)
“The Saboteur”, Anssi Kasitonni (Φιλανδία)
“Cherries”, VytautasKatkus (Λιθουανία)
“Plurabelle”, SachaAmaral (Αργεντινή)
“Murmurs of the Jungle”, SohilVaidya(Iνδία)

Εκτός συναγωνισμού
“AirHostess-737”, Θανάσης Νεοφώτιστος (Ελλάδα)
“Tea and Time”, Salah El Amri (Eλβετία)

Όπως σημειώνει ο Γιώργος Ζώης, head programmer του Διεθνούς Προγράμματος, «η φετινή επιλογή περικλείει μέσα της ξεχωριστές αφηγήσεις κυρίως πάνω στην νεότητα και τα αδιέξοδα της καθημερινότητας που βιώνει ενώ παράλληλα αναζητά απεγνωσμένα την έφοδο στον ουρανό. Ρεαλιστικές και μεταφυσικές ιστορίες που ακροβατούν σε τεντωμένο σχοινί και μερικές φορές τολμούν να παίξουν ανέμελα με την ίδια την φόρμα του σινεμά».

 

Ποιοι συμμετέχουν στο Διεθνές Σπουδαστικό πρόγραμμα -2022 DISFF45
“Onthe Εdge”, Matteo Sanders (Aυστρία)
“Before Pandemic and War, There Were ΒedΒugs and Love!”, Nuruzzaman Khan (Ινδία, Τσεχία)
“Matapacos”, Karla Riebartsch -Lion Durst (Γερμανία)
“AllthatRemains” («Ό,τι απομένει»), Σεμέλη Σαφού (Ελλάδα)
“I Should Feed my Cat”, Abram Cedra (Βέλγιο)
“An Extra Day in Prague”, Jacob Ramsay (Tσεχία)
“Darker”, Frank Van Den Bogaart (Bέλγιο)
“The Dependent Variables”, LorenzoTardella (Ιταλία)
“Laika & Nemo”, Jan Gadermann – Sebastian Gadow (Γερμανία)
“Lonely Fans”, DavidOesch (Eλβετία)
“Corrupted”, Juan Cifuentes Mera (Χιλή)
“Any Place” , Minerva Rivera Bolaños (Mεξικό)
“Love you More than Peanut Butter”, Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου (Eλλάδα)
“After a Room”, Naomi Pacifique (Oλλανδία)

Σύμφωνα με τον Θανάση Νεοφώτιστο, επικεφαλής του Διεθνούς Σπουδαστικού Τμήματος, «φέτος θα δούμε ταινίες για την πολυσυζητημένη διαφορετικότητα, για την ανθρώπινη σεξουαλικότητα με τις διάφορες εκφάνσεις της, για φλέγοντα πολιτικά ζητήματα, για τις ανθρώπινες σχέσεις και τη δυσκολία τους. Ταινίες που προσεγγίζουν τη θεματολογία τους με ένα τρόπο αυθεντικό, σύγχρονο και καλλιτεχνικά τολμηρό. Συναντήσαμε νέους κινηματογραφιστές, που είναι άξιοι εκπρόσωποι της εποχής και της γενιάς τους και που ελπίζω ότι θα συνεχίσουν να λένε κινηματογραφικές ιστορίες με την ίδια ευαισθησία και το ίδιο ενδιαφέρον. Όλα αυτά κάτω από την ομπρέλα μιας καινούργιας πρωτοβουλίας του Φεστιβάλ: Του Σπουδαστικού Campus, που φιλοδοξεί να κάνει την Δράμα ένα χώρο συνάντησης και ανταλλαγής ιδεών για νέους κινηματογραφιστές!».

 

Ποιοι συμμετέχουν στο Διεθνές Animation – 2022 DISFF45
“Spirit of the forest”, NandiniRao -NipuraRao -Kalp Sanghvi (Iνδία)
“Brother nature”, Sophie Bird (Ηνωμένο Βασίλειο)
“Hi! How are you?”, Gaia Grandin-Mendzylewski (Γαλλία)
“Idodo”, Ursula Ulmi (Eλβετία)
“Farm well”, Pepijn Robben – Lucas De Man (Oλλανδία)
“Mouse house”, Timor Leder (Σλοβενία)
“The perfect fit”, Meinardas Valkevicius (Λιθουανία)
“Autosaurusrex”, Marcel Barelli (Eλβετία)
“Gut feelings”, Vanesa S. Valliere – John Gregorio (HΠΑ)
“Miriam”, Radu Nicolae (Ρουμανία)
“The incredible Mrs Lien Mourlen” («Η αξιότιμη κυρία Λιέν Μουρλέν») Eλένη Ξουπά (Ελλάδα)
“Meal on the plate”,Chenglin Xie (HΠΑ)
“Hysteresis”, Robert Seidel (Γερμανία)
“Little smasher”, Gilles Cuvelier (Γαλλία)
“Bardo”, Aisling Conroy (Ιρλανδία)
“In between” («Ενδιάμεσα»), Έφη Παππά (Eλλάδα)
“The garbage man”, Laura Goncales (Πορτογαλία)
“The pink jacket”, Monika Santos (Πορτογαλία)
“My father’s damn camera!”, Milos Tomic (Σλοβενία)
“A night at the cemetery” («Μια νύχτα στο νεκροταφείο»), Stelios Polychronakis (Ελλάδα)

Όπως σημειώνει ο υπεύθυνος του προγράμματος Σπύρος Σιάκας “η επιλογή των ταινιών έγινε με γνώμονα, από τη μια μεριά, τον πλουραλισμό και την ποικιλία των τεχνικών δημιουργίας και, από την άλλη, την ιδιαίτερη προσέγγιση και την ανάδειξη συναισθημάτων και καθημερινών καταστάσεων μέσα από διαφορετικές και, πολλές φορές, απροσδόκητες οπτικές γωνίες. Σε αυτό το πλαίσιο, το πρόγραμμα δομείται από ταινίες με τεχνικές δισδιάστατου και τρισδιάστατου, stopmotion και computeranimation σε θεματολογίες που προσεγγίζουν τόσο ανθρώπινες σχέσεις όσο και σημαντικά ζητήματα του πλανήτη μας, αναδεικνύοντας ποικίλα και περίπλοκα συναισθήματα. Βασικός στόχος είναι η ενεργή συμμετοχή του κοινού της Δράμας στην θέαση των ταινιών animation, μπαίνοντας στον κόσμο των ιστοριών και κατανοώντας σε βάθος της αρχές αυτής της μορφής τέχνης».

 

Το Φεστιβάλ Δράμας συνεργάζεται με το ΕΚΟΜΕ, την ΕΡΤ, το ΕΚΚ, τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση (OnassisStegi), την ΚΥΚΛΩΨ (Cyclops), τη RAYCAP, τη Finos Film και την COSMOTETV και πολλούς ακόμη φορείς, «πάντα με την αμέριστη στήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, της Βουλής των Ελλήνων, και φυσικά του Δήμου Δράμας. Και βέβαια με τη σταθερή συνεργασία με τους φορείς του κινηματογραφικού γίγνεσθαι της χώρας μας».

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ