Α’ ΕΠΣΔ: «Εξάσφαιρη» η Προσοτσάνη

0
186

Ένταση στον Καλαμώνα – Τα έκανε «μούσκεμα» ο καιρός σε Βώλακα και Νευροκόπι – Ματσάρα στην Αλιστράτη – Έυκολη νίκη για την Χωριστή – Το μοναδικό «Χ» στην Καλλίφυτο

Με προβλήματα, λόγω της κακοκαιρίας, διεξήχθη η 1η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΔ καθώς η έντονη βροχόπτωση σε Νευροκόπι και Βώλακα είχε σαν συνέπεια την οριστική διακοπή του ματς στον Βώλακα, το οποίο συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε την Κυριακή και την διακοπή για 30’ του ματς στο Νευροκόπι. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Προσοτσάνη έκανε επίδειξη δύναμης μέσα στον Ξηροπόταμο, η Χωριστή πέρασε εύκολα μέσα από τον Άγιο Αθανάσιο, η Ν. Αμισός ξεκίνησε με το «δεξί» σε ένα ματς που είχε ένταση στο φινάλε, στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη το Δοξάτο, η μοναδική ισοπαλία στην Καλλίφυτο. Ξεκούραστο απόγευμα για τη Δόξα Πετρούσας που είχε ρεπό.

Ακρίτας Κ. Νευροκοπίου – Α.Ε. Καλαμπακίου 0-2

Ο άστατος καιρός αποτέλεσε τον αρνητικό πρωταγωνιστή της αναμέτρησης που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο στο Νευροκόπι καθώς λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο ξεκίνησε να πέφτει καταρρακτώδης βροχή ενώ ο αέρας ήταν τόσο έντονος που μετακίνησε μέχρι και τους πάγκους των ομάδων. Ευτυχώς, σε αντίθεση με το ματς του Βώλακα, η βροχή σταμάτησε μετά από περίπου 25’ και ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε καλή κατάσταση αφού δεν συγκράτησε το νερό της βροχής. Μάλιστα, τα καιρικά φαινόμενα ήταν τόσο άστατα που στο β’ ημίχρονο πήγε να βγει και ο ήλιος. Τα ματς ολοκληρώθηκε κανονικά αν και ξεκίνησε να σκοτεινιάζει, με νικήτρια τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Φάσεις και γκολ
Στο 80’ ο Σαλωνίδης με κεφαλιά θα γράψει το 0-1.
Στο 85’ ο Μπάτσιος θα αντικρίσει 2η κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στο 88’ το Καλαμπάκι θα εκμεταλλευθεί την αγωνιστική του υπεροχή και θα «κλειδώσει» τη νίκη όταν με ωραίο σουτ του νεοαποκτηθέντος Προκοπίου θα διαμορφωθεί το τελικό 0-2.

Οι συνθέσεις:
Ακρίτας Κ. Νευροκοπίου (Τάκης Στάμογλου): Αλεξίου, Χατζηλαζαρίδης, Ζυρινίδης, Μαυρόπουλος, Τσενεκλίδης, Σωτηρόπουλος (56’ Αμπατζίδης), Μπάτσιος, Μιχαηλίδης, Τριανταφυλλίδης, Τολμαϊδης και Γαλοπουλος.
ΑΕ Καλαμπακίου (Λάζαρος Μουρατίδης): Κελετζής, Παπαδόπουλος (71’ Ρετζέπ), Ποιμενίδης (46’ Πέτρο), Κλόγκιρι, Δεμενελούδης, Ελευθεριάδης (80’ Σαλωνίδης), Καλαϊτζίδης (71’ Παναγιώτογλου), Μαυροβασίλης, Αγγελοπουλος, Προκοπίου και Χιντζίδης (56’ Λεονταρίδης).
Διαιτητές: Καλοσίδης-Μπουλής-Γεωργιάδου

Μακεδονικός Αλιστράτης – Φίλιπποι Δοξάτου 2-3

Το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς της πρεμιέρας διεξήχθη στην Αλιστράτη όπου το Δοξάτο κατάφερε να κάνει τα εύκολα-δύσκολα. Προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς η Αλιστράτη είχε αποβολή στο 45’ και στην επανάληψη «κατάφερε» να ισοφαριστεί από τον Μακεδονικό ο οποίος βέβαια διαθέτει φοβερή επίθεση. Το ματς κρίθηκε με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο 20’ ο Γιώργος Κυριαζάκης θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση και με δυνατό σουτ θα γράψει το 0-1.
Στο 22’ μετά από ωραία προσπάθεια των παικτών του Στράτου Κονταξή, ο Θωμάς Κεσίδης θα γίνει κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του Μακεδονικού και με ωραίο πλασέ θα διαμορφώσει το 0-2.
Στο 45’ και μέσα σε δύο λεπτά, ο Πολυζώνης θα δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες και θα αποβληθεί αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο σημείο αυτό ίσως οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Οι παίκτες του Κώστα Καραμπατζάκη όμως είχαν άλλη άποψη.
Στο 46’, με την έναρξη του β’ μέρους, ο Χρήστος Γιάντσιος με ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ μειώνει σε 1-2 για τον Μακεδονικό.
Στο 58’ ο αδερφός του, Γιώργος Γιάντσιος, ισοφαρίζει σε 2-2 με σουτ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων της Αλιστράτης.
Στο 90’ ο Κοκοτσάκης χάνει καταπληκτική ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του όταν αστοχεί σε προσπάθεια τετ-α-τετ.
Στο 95’ καταλογίζεται πέναλτι υπέρ των Φιλίππων Δοξάτου το οποίο δεν αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Δημητριάδης ο οποίος δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 2-3 υπέρ της ομάδας του.

Μακεδονικός Αλιστράτης (Κώστας Καραμπατζάκης): Ματζιώρης, Πολυζώνης, Ντόβας, Δημητριάδης, Χατζηπουργάνης (46’ Γιάντσιος Π.), Τσιχλακίδης (46’ Γιάντσιος Γ.), Παναγιώτου Φόρης, Γιάντσιος Χρ. (Ζορμπίδης Ι.), Κορδοκούζης (3’ Παναγιώτου Χρ. /86’ Αντωνιάδης), Παναγιώτου Τάσος και Κοκοτσάκης.
Φίλιπποι Δοξάτου (Στράτος Κονταξής): Καραγιαννίδης Κ., Κοτζαμάνης, Καράνταης, Καραγιαννίδης Γ., Μόσχος, Δημητριάδης, Θωμαϊδης (70’ Αποστολίδης), Ζάχαρης, Κεσίδης (70’ Βασιλακάκης), Κυριαζάκης και Παντίκογλου.
Διαιτητές: Παρασκευούδης Νικ. -Θαμνίδης-Ανδρέογλου

Μέγας Αλεξ. Ξηρποτάμου – Γ. Σ. Προσοτσάνης 0-6

Το αποτέλεσμα και μόνο του αγώνα τα λέει όλα σε ένα παιχνίδι που δεν χωράει κριτική, με τους περσινούς πρωταθλητές να κάνουν επίδειξη ισχύος κόντρα σε μία ομάδα, όπως ο Μέγας Αλέξ. Ξηροποτάμου, που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητά τους.

Στο 4’ διπλή προσπάθεια του Ματζιάρη για να πετύχει γκολ, η μπάλα φτάνει και πάλι σε αυτόν για να την σπάσει στον Ευκαρπίδη που σε κενή εστία πλασάρει εύστοχα πετυχαίνοντας το 0-1.
Στο 21’ αβίαστο λάθος στην άμυνα του Ξηροποτάμου από κακή παράλληλη πάσα, ο Ευκαρπίδης θα κλέψει έξω από την περιοχή, θα περάσει και τον τελευταίο αμυντικό και με ωραίο αριστερό πλασέ στέλνει την μπάλα στη γωνιά του Ζιάκα γράφοντας το 0-2.
Στο 23’ διαγώνιο δυνατό σουτ του Λυκίδη η μπάλα θα βρει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Καγγελίδη. Χάνεται η ευκαιρία για τον Ξηροπόταμο να μειώσει το σκορ.
Στο 30’ επίθεση της Προσοτσάνης από τα δεξιά με τον Λίπο να δίνει στον Πετρίδη που θα μπει μέσα στην περιοχή, θα σπάσει ωραία στον Ευκαρπίδη ο οποίος θα σουτάρει δυνατά και αφού η μπάλα βρει και σε πόδι αμυντικού, αλλάζει ελαφρώς πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Ζιάκα. Γίνεται το 0-3 με τον Ευκαρπίδη να πετυχαίνει «γνήσιο» χατ-τρικ.
Στο 81’ γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση για την Προσοτσάνη, ο Γουνατίδης θα βγάλει κάθετη πάσα στον Κώστα Τσακμακίδη που με τη σειρά του θα σπάσει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής εκεί όπου ο περσινός πρώτος σκόρερ του Γ. Σ., Μάριο Τόπι, με κοντινό πλασέ θα πετύχει το 0-4.
Στο 85’ από αριστερά ο Κώστας Τσακμακίδης θα επιχειρήσει την παράλληλη σέντρα στην περιοχή του Ξηροποτάμου, προβολή του Τσιάρα ο οποίος άθελά του θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του καθώς ο Ζιάκας κινήθηκε σε αντίθετη πορεία. 0-5 για την Προσοτσάνη.
Στο 90’ συνδυασμός Τόπι και Κωνσταντινίδη μέσα στην περιοχή του Ξηροποτάμου, τελικός αποδέκτης της μπάλας ο τελευταίος ο οποίος με ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία διαμορφώνει το τελικό 0-6.

Μέγας Αλεξ. Ξηροποτάμου (Αντώνης Παπάζης): Ζιάκας, Μήτρου (53’ Πάππος), Κελσίδης, Πάνος, Τσιάρας, Τουκμακτσής (71’ φωτιάδης), Τανούσι, Καλαϊδόπουλος (53’ Κιοσσές), Ελευθεριάδης (46’ Άρμεν), Καρασαββίδης και Λυκίδης
Γ. Σ. Προσοτσάνης (Φώτης Χατζηκυριάκου): Καγγελίδης, Τόπι, Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Παυλίδης (77’ Κωνσταντινίδης Κ.), Πετρίδης, Ρούσσος (71’ Καρακάσης), Ματζιάρης (63’ Γουνατίδης), Λίπο (71’ Τσακμακίδης Αρ.) και Ευκαρπίδης (63’ Τσακμακίδης Κ.).
Διαιτητές: Πουλικίδης-Παυλίδης-Παστιάδης

Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου – Α.Ε. Αμπελοκήπων 1-1

Η μοναδική ισοπαλία στην πρεμιέρα σημειώθηκε στο γήπεδο της Καλλιφύτου όπου ο τοπικός Εθνικός Αστέρας υποδέχτηκε την ΑΕ Αμπελοκήπων. Αμφίρροπο ματς, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ένα για κάθε ομάδα και πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

Φάσεις και γκολ της αναμέτρησης
Στο 35’ ο Φουρουντζής, με δυνατό σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων του γράφοντας το 1-0.
Στο 39’ η προσπάθεια για γκολ του Μίτρε, με κεφαλιά, θα σταματήσει στο δοκάρι της Καλλιφύτου.
Στο 50’ ο Μελίδης με σουτ ισοφαρίζει σε 1-1 για την ΑΕ Αμπελοκήπων, σκορ το οποίο έμελλε να είναι το τελικό.
Στο 89’ σουτ του Παρουτσή τράνταξε το δοκάρι της ΑΕ Αμπελοκήπων.

Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου (Θωμάς Ματρακούκας):Τσακιρίδης, Κυριακίδης, Νεοφυτίδης, Σεμπελίδης, Χαραλαμπίδης, Τσάκαλος, Παπαδόπουλος (64’ Ηλιόπουλος), Φερσιζίδης, Παρουτσής, Μαντάς (64’ Παλατσίδης) και Φουρουντζής
ΑΕ Αμπελοκήπων (Ζαχαρίας Μιχαηλίδης): Μπόσκος, Τσαννής (60’ Δαφνάκης), Κυσσίδης Κ. (60’ Κυσσίδης Αθ.), Βασιλειάδης, Τσερκέζος, Παπαδόπουλος, Άλλα (75’ Γιαγκάζογλου), Μίτρε (60’ Μουρατίδης), Χριστοφορίδης (13’ Μελίδης), Καραγκιοζίδης και Τρελλόπουλος
Διαιτητές: Παρασκευούδης Αλεξ. -Γκαϊτατζή Σταμ. -Τάλιου

Άρης Καλαμώνα – ΠΑΟΠ Ν. Αμισού 1-2

Φοβερό ματς, με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, τρία γκολ, ένα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους και ένταση (μεταξύ των φιλάθλων) στο φινάλε ήταν τα στοιχεία της αναμέτρησης που διεξήχθη στον Καλαμώνα. Μπορεί ο ΠΑΟΠ Ν. Αμισού να είχε την υπεροχή, ο Άρης Καλαμώνα όμως έδειξε ότι διαθέτει μία καυτή έδρα από την οποία δύσκολα θα περάσουν οι υπόλοιπες ομάδες.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Θόδωρος Αμανατίδης θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή της Ν. Αμισού και ο κ. Δηλγεράκης θα καταλογίσει πέναλτι. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπάμπης Περπερίδης, που ήταν εύστοχος, πετυχαίνοντας το 1-0.
Στο 50’ ο Παύλος Τσιμισκίδης απόδειξε την εκτελεστική του δεινότητα όταν πήρε την μπάλα μετά από πάσα του Ζαγιάκου και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για την Ν. Αμισό.
Στο 70’ ο Παπακωνσταντίνου είχε σουτ στο δοκάρι.
Στο 88’ ο Καλαμώνας θα χάσει σημαντική ευκαιρία να πάρει το ματς, όταν ο Θόδωρος Αλμανίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παπακωνσταντίνου. Το πλασέ του όμως πέρασε άουτ.
Στο 93’ ο Παύλος Βασιλειάδης, με πλάτη στην εστία, θα γυρίσει πολύ ωραία το σώμα του και με εξαιρετικό τρόπο θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καλαμώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Όπως ήταν φυσικό παίκτες και πάγκος του ΠΑΟΠ έγιναν ένα κουβάρι.

Άρης Καλαμώνα (Βασίλης Σαρακασίδης): Τάσιου, Χατζηπουργάνης (55’ Μπαϊρακτάρι), Φλέγγας (55’ Σαββίδης Σ.), Κοπαράνης, Νικολαϊδης, Δεληκωστίδης, Αλμανίδης Θ., Καγιάογλου (86’ Λέκοβιτς Μ.), Αλμανίδης Σ., Περπερίδης (86’ Βαφάκης) και Βέις (55’ Σαββίδης Γ.).
ΠΑΟΠ Ν. Αμισού (Γιώργος Πολυχρονίδης): Λαμπρινουδάκης, Κερεμίδης (81’ Σουμπάκης), Παπακωνσταντίνου (Μπιαζάκης Αχ.), Χρυσοχοϊδης, Φερσιζίδης, Κανταρτζής, Μπιαζάκης Δ. (65’ Σιλλός), Ζαγιάκου, Τσιμισκίδης (81’ Μασκαλίδης), Πούλας και Μυτιληναίος (46’ Βασιλειάδης).
Διαιτητές: Δηλγεράκης-Αλβανίδης-Θεοδωρίδης

Μέγας Αλεξ. Αγ. Αθανασίου – Ορφέας Χωριστής 0-3

Άνετο πέρασμα του Ορφέα μέσα από την έδρα του Αγίου Αθανασίου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Δούμπλατζη ο οποίος πέτυχε 2 γκολ και δημιούργησε το τρίτο. Η ομάδα του Ηλία Παντζαρίδη έδειξε πιο έτοιμη για την πρεμιέρα σε αντίθεση με τους παίκτες του Μπαμπη Ζεκερίδη που έδειξαν ανέτοιμοι.

Τα γκολ του αγώνα
Στο 30’ καταλογίζεται πέναλτι υπέρ του Ορφέα, σε χέρι αμυντικού του Αγίου Αθανασίου, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μιχάλης Δούμπλατζης. Ο έμπειρος επιθετικός των «γαλάζιων» ήταν εύστοχος δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 0-1.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46’, ο Δούμπλατζης θα τροφοδοτήσει μέσα στην περιοχή το Αθανασίου ο οποίος με δυνατό σουτ θα γράψει το 0-2 για τον Ορφέα.
Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 61’ και πάλι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δούμπλατζη.

Μέγας Αλεξ. Αγ. Αθανασίου (Μπάμπης Ζεκερίδης):Δεληγιώρογλου Ι., Μουρουζίδης, Σκάρογλου, Καραγιαννίδης, Δεληγιώρογλου Α, Ζεκερίδης, Μπαμπασαλή, Δημητριάδης (46’ Ζαπουνίδης), Τουμαντζίδης Α. (60’ Σαλπιγκτίδης), Παπαζώτος και Τουμαντζίδης Δ.
Ορφέας Χωριστής (Ηλίας Παντζαρίδης): Κιουμουρτζής, Παρασχιδης, Παπαεμμανουήλ (89’ Μερτζανάκης), Μανωλεσάκης, Τζιρίτης (87’ Καλέργης), Αραμπατζής, Αθανασίου (89’ Κεσίδης), Αμανατίδης, Τόσιογλου (66’ Κοντογιάννης), Αμαραντίδης και Δούμπλατζης
Διαιτητές: Λαμπριανιδης-Μπόιτσιος-Τοπούζογλου

Δόξα Βώλακα – Α.Ε. Κ. Βρύσης 2-0

Με τις ιδανικότερες συνθήκες ξεκίνησε το ματς στο Βώλακα, όπου η τοπική Δόξα υποδέχτηκε την Α.Ε.Κ. Βρύσης καθώς την ώρα που ξεκίνησε η αναμέτρηση στην περιοχή επικρατούσε ηλιοφάνεια. Τίποτα δεν προμήνυε το τι θα επακολουθούσε μετά από 45’ περίπου λεπτά.
Συγκεκριμένα, ο αγώνας ξεκίνησε στις 17:15 και μόλις στο 10ο λεπτό ο Μουζενίτοβ κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν δέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Το ματς κυλούσε με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα και να προσπαθούν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου επάνω από τον ουρανό του Βώλακα μαζεύτηκαν απειλητικά μαύρα σύννεφα και ακριβώς με τη συμπλήρωση 45’ στο ματς και αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης Παναγιώτης Σαπανίδης σφύριξε τη λήξη του α’ μέρους, ξεκίνησε μία ανεπανάληπτη καταιγίδα με ισχυρούς ανέμους, βροχή και χαλάζι. Αφού παρέμειναν όλοι στα αποδυτήρια, κάποια στιγμή μετά από 20’ οι διαιτητές βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με τη βροχή να συνεχίζει να πέφτει με χαμηλότερη ένταση και εξέτασαν τον αγωνιστικό χώρο ο οποίος είχε κατακλυσθεί από νερά. Μετά το επιτόπιο έλεγχο ο κ. Σαπανίδης αποφάσισε την οριστική διακοπή του ματς και ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Με απόφαση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων της ΕΠΣΔ το β’ ημίχρονο ορίστηκε να διεξαχθεί το απόγευμα της Κυριακής στις 17:15 με αλλαγή στο διαιτητικό σχήμα καθώς οι κ.κ. Σαπανίδης και Αντωνίου δεν μπορούσαν να αγωνιστούν λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Στη θέση τους ορίσθηκαν ο Αντώνης Σιαμανής ως διαιτητής και ως α’ βοηθός ο κ. Αλβανίδης Χαράλαμπος.
Στο 75’ ο Δράμπαλης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0

Δόξα Βώλακα (Λευτέρης Ροδίτης): Παγκάκης, Χαλκίδης, Σεβδίλης, Μποσκοψίου, Μαρκόπουλος Δ., Βασιλειάδης, Σίγγος Ι., Δράμπαλης, Τσαμπάζης, Μουζενίτοβ και Μαλίκης
ΑΕ Κ. Βρύσης (Κώστας Παχατουρίδης): Τσακίρης, Κοττας, Μπούτιος, Παλτσίδης, Δάφτσιος Α., Αβράμης Β., Αβράμης Π., Καραγιαννίδης, Καρασαββίδης, Λάμπρου και Κωνσταντινίδης.
Διαιτητές Σαββάτου: Σαπανίδης-Αντωνίου-Κορμούλης
Διαιτητές Κυριακής: Σιαμανής-