Bianco Monte Δράμα 1986: Με όπλο την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί επικράτησαν επί του Ζαφειράκη

0
1517

Bianco Monte Δράμα 1986 – Ζαφειράκης Νάουσας 28-21

Η ομάδα ετοιμάζεται πλέον για τον Σαββατιάτικο ευρωπαϊκό αγώνα (β’ γύρος του EHF Cup) απέναντι στον Διομήδη Άργους

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο Bianco Monte Δράμα 1986, αφού επικράτησε εντός έδρας με 28-21 επί του Ζαφειράκη Νάουσας. Έτσι, οι Δραμινοί άφησαν πίσω τους την ήττα και την κακή εμφάνιση στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ της προηγούμενης αγωνιστικής και επανήλθαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.
Στον αγώνα με τον Ζαφειράκη, οι παίχτες του Bianco Monte Δράμα 1986 μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κακή αμυντική λειτουργία και δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα της Νάουσας να βρεθεί μπροστά στο σκορ ακόμα και με 5 γκολ. Άλλωστε, οι παίχτες του Ζαφειράκη είναι ένα μαχητικό σύνολο, γεγονός που απέδειξαν και στο παιχνίδι τους με τον ΠΑΟΚ. Περνώντας τα λεπτά του αγώνα και μετά την αρχική ψυχρολουσία, οι παίχτες του Bianco Monte Δράμα 1986 έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και σταδιακά βρήκαν ρυθμό, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 13-15.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο, με μεγάλο όπλο την άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως το ρυθμό και με πολλά κλεψίματα και τρέξιμο στον αιφνιδιασμό οι Δραμινοί έφτασαν στο τέλος σε μία άνετη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ομάδα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού δέχτηκε μόλις 6 γκολ, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, όπου είχε δεχτεί 15. Εκτός της καλής αμυντικής λειτουργίας, η δραμινή ομάδα βρήκε τρόπους και λύσεις και στην επίθεση, έχοντας πλουραλισμό σκόρερ, με συνολικά 8 παίχτες να σκοράρουν.
Έτσι, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μία δύσκολη εβδομάδα για την ομάδα, καθώς αρκετοί παίχτες αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών, ενώ παράλληλα απουσίαζαν οι δύο Σέρβοι της ομάδας, καθώς ταξίδεψαν στη χώρα τους για να διευθετήσουν λεπτομέρειες σχετικά με τις βίζες τους, χάνοντας σημαντικό αριθμό προπονήσεων.

Πλέον, κρατώντας την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και κυρίως την καλή αμυντική λειτουργία, ο Bianco Monte Δράμα 1986 μπαίνει σε ρυθμούς Ευρώπης, καθώς το προσεχές Σάββατο 16 Οκτωβρίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Διομήδη Άργους για τον β’ γύρο του EHF Cup. Στην πρώτη τους εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και μετά τη μεγαλειώδη πρόκριση στον α’ γύρο απέναντι στη RK Sloboda από τη Βοσνία, οι Δραμινοί δεν σταματούν να ονειρεύονται, έχοντας φυσικά να αντιμετωπίσουν την πρωτόγνωρη δυσκολία συμμετοχής σε δύο ιδιαίτερα απαιτητικές διοργανώσεις. Στις δύο ημέρες που απομένουν μέχρι το παιχνίδι του Άργους, οι Δραμινοί καλούνται να προετοιμαστούν όσο καλύτερα γίνεται για το ευρωπαϊκό τους ραντεβού με τον Διομήδη.
Ο Bianco Monte Δράμα 1986 ευχαριστεί θερμά τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΑΠΚ «Δ. Κραχτίδης» στο παιχνίδι με τον Ζαφειράκη Νάουσας, ενισχύοντας την προσπάθεια της ομάδας σε μία δύσκολη ημέρα, και περιμένει τον κόσμο να σταθεί ξανά στο πλευρό των παιχτών στη ρεβάνς του ευρωπαϊκού αγώνα με τον Διομήδη το Σάββατο 23 Οκτωβρίου.

Tα πεντάλεπτα: 0-2, 1-4, 6-6, 9-9, 10-12, 13-15 (ημίχρονο), 14-16, 17-17, 20-18, 24-20, 24-20, 28-21
Διαιτητές: Νάσκος – Θεοδοσίου