Χωρίς ήττα η ΔΟΞΑ με αντίπαλο τον προπονητή Δημήτρη Καλαϊτζίδη στο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής

0
1579

Αήττητη παραμένει η ΔΟΞΑ στους μέχρι τώρα 6 αγώνες στην Β΄εθνική, με αντίπαλο
τον προπονητή Δημήτρη Καλαϊτζίδη.
Αναλυτικά την περίοδο 1996-97 (6-4-1997) ΔΟΞΑ-Λεβαδειακός 2-1. Στο σκόρ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Αναστασιάδη (30΄), αλλά στην επανάληψη με δύο
γκόλ των Ραφαηλίδη (57΄) και Καλπακίδη (68΄), η ΔΟΞΑ πήρε την νίκη αν και έχασε πέναλτυ
(Ραφαηλίδης), ενώ στον πάγκο της Δραμινής ομάδας ήταν ο Βασίλης Ταυλαρίδης.
Την περίοδο 2010-11 (8-5-2011) Βέροια –ΔΟΞΑ 1-3. Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ΔΟΞΑ, η οποία μάλιστα στο 24΄ βρέθηκε μπροστά στο σκόρ με 0-2 (Μαρκόφκι – Χ΄΄Παντελίδη), ενώ το τρίτο γκόλ των «Μαυρα- ετών» πέτυχε ο Ρούτσης. Από
πλευράς γηπεδούχων μείωσε ο Καλτσάς. Προπονητής της ΔΟΞΑΣ ο Μιχάλης Γρηγορίου.
Την περίοδο 2017-18 (13-1-2018) Απόλλων Πόντου–ΔΟΞΑ 1-1. Αν και είχαν απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς και οι δύο ομάδες, εν τούτοις μοιράστηκαν γκόλ και βαθμούς.
Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Χασομέρη (56΄), αλλά η ΔΟΞΑ πέντε λεπτά προ τη λήξεως του αγώνα, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπαϊκαρά, παρά την προσπάθεια
του Σαμαρά. Προπονητής της ΔΟΞΑΣ ο Άγγελος Διγκόζης, ενώ ο Καλαϊτζίδης λόγω τιμωρίας, παρακολούθησε τον αγώνα από την φυσούνα.
Την ίδια περίοδο (25-4-2018) ΔΟΞΑ –Απόλλων Πόντου 3-1. Μετά από τέσσερις αγώνες
χωρίς νίκη, η ΔΟΞΑ πήρε τους τρείς βαθμούς, ενώ οι «Πόντιοι» γνώρισαν την ήττα μετά
από 12 συνεχόμενα παιχνίδια. Γκοτοβός (10΄)- Γουνδουλάκης(79΄) και Κουσκουνάς οι
σκόρερς της Δραμινής ομάδας, ενώ από τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Χασομέρης
(28΄). Προπονητής της ΔΟΞΑΣ ο Νίκος Κωστένογλου. Τέλος στην περσινή περίοδο, στον πρώτο αγώνα στην Καλαμαριά η ΔΟΞΑ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0)
με προπονητή τον Στάικο Βεργέτη, ενώ στην Δράμα, πέτυχε την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη με 4-0. Τα γκόλ Κρητικός (12΄) (25΄) – Πεταυράκης (61΄) και Μάρτινς (69΄). Προπονητής ο Δημήτρης Σπανός.