Δόξα 2016: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η δραμινή ομάδα από την Κομοτηνή

0
598

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η ομάδα Δόξα 2016 από την Κομοτηνή. Απέναντι στην έτερο πρωτοπόρα ομάδα –μετά τον προηγούμενο αγώνα με τις Σειρήνες Γρεβενών– η Δόξα 2016 παρουσίασε το καλό της πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να επικρατήσει με το ευρύ 0-5 αποδεικνύοντας ότι η τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές της δυνατότητες.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε κατοχή μπάλας και ευκαιρίες καθώς και οι δυο ομάδες είχαν από ένα σουτ στην εστία.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε γρήγορα σε ένα επιθετικό μόνο λόγο για την ομάδα. Στο 48΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πουλιούδη και σέντρα της Μούκα, η Μαρασλή με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πριν περάσουν τρία λεπτά στο 51΄ πάλι η Μαρασλή με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Μετά το δεύτερο τέρμα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε ευκαιρίες με τις Μπαντή, Τζιντζογλου και Πουλιούδη για να αυξήσει το σκορ. Στο 79΄ η Μαρασλή σημάδεψε από κοντινή απόσταση το οριζόντιο δοκάρι ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Μπαντή πέρασε τρεις παίκτριες μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με παράλληλη σέντρα έδωσε ασίστ στην Αλατζίδου η οποία με κοντινή προβολή έκανε το 0-3. Φτάνοντας στο τέλος του αγώνα στο 90΄ η Μαρασλή κατάφερε να σημειώσει χατ τρικ όταν σε συνεργασία με την Πουλιούδη σε εκτέλεση φάουλ, με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-4. Το τελικό 0-5 σημείωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Πουλιουδη με σουτ έξω από την περιοχή μετά από πάσα της Μαρασλή.
Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Ghazaryan η οποία τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε στο 43΄ από την Πουλιούδη. Το μέγεθος του τραυματισμού της θα αξιολογηθεί από τον γιατρό της ομάδας.

Σύνθεση: Ριζοπούλου, Ευστρατίου, Ζήση, Μάκρα, Ιτογια, Χατζηιωάννου, Μούκα (75΄ Αλατζιδου), Ghazaryan (43΄ Πουλιούδη), Μπαντή (83 Λαζαρίδου), Μαρασλή, Τζιντζόγλου (83΄ Μπιλορόγλου).