ΔΟΞΑ… από τα παλιά…Χωρίς ήττα η ΔΟΞΑ στην Δράμα από την Πατρινή ομάδα

Την στήλη επιμελείται ο Θόδωρος Μπουδακίδης

0
1644
ΔΟΞΑ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-0 (25/3/2018). Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Γκότοβος, έτοιμος να πανηγυρίσει το γκολ μαζί με τους Όστοιτς-Γουνδουλάκη (20) και Κουσκουνά

ΔΟΞΑ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

ΔΟΞΑ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-0 (6/1/2013)
Ο σκόρερ της Δόξας Ταραλίδης διεκδικεί τη μπάλα από τον Γκούρτσα

Στις μέχρι τώρα 3 συναντήσεις των δύο ομάδων στην Δράμα για το πρωτάθλημα της
Β΄ εθνικής, η ΔΟΞΑ σημείωσε 2 νίκες, και παραχώρησε 1 ισοπαλία.
Η πρώτη επιτυχία της Δραμινής ομάδας ήταν στις 6 Ιανουαρίου 2013, και χάρις στο απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Γιάννη Ταραλίδη (1΄), η ΔΟΞΑ πήρε τους τρεις βαθμούς, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στην καινούργια χρονιά. Μάλιστα λίγο αργότερα (12΄) παρ ολίγο να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Κάπελ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πίτκα, αλλά ο
τελευταίος πραγματοποιώντας μεγάλη απόκρουση και απεσόβησε τον κίνδυνο.
Η επόμενη νίκη της ΔΟΞΑΣ στην Δράμα, ήταν στις 25 Μαρτίου 2018 με σκορ 2-0. Ήταν
η 4η συνεχόμενη επιτυχία της ΔΟΞΑΣ, διατηρώντας έτσι το αήττητο για 7 αγώνες. Εκτός
όμως από τα γκολ οι «Μαυραετοί» είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Γκότοβος στο 9΄, και μετά πέντε λεπτά ο Κάσες έγραψε το τελικό 2-0. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, η Δραμινή ομάδα είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τον δίκτυ των τερμάτων, όταν σε κεφαλιά του ΜπαΪκαρά η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι. Δοκάρι όμως είχαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Ελευθεριάδη (58΄), χάνοντας την ευκαιρία για να μειώσουν το σκορ. Στην συνάντηση αυτή, παρών ήταν ο και ο μεγαλομέτοχος της
ΔΟΞΑΣ Γιάννης Μπύρος, καθώς και ο πρόεδρος της Β΄ εθνικής Λεωνίδας Λεουτσάκος.

ΔΟΞΑ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-0
(6/1/2013)
Χορευτική φιγούρα
με Κάπελ
και Σπίνουλα (17)

Τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων, ήταν στο περσινό πρωτάθλημα, όπου
μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς μετά το 1-1.
Στο σκόρ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτυ που εκτέλεσε ο Κυνηγόπουλος (74΄),
ενώ σε πέντε λεπτά ο Κουσκουνάς ισοφάρισε σε 1-1.
Όμως οι δύο ομάδες έχουν πολλές (9) και αξιόλογες αναμετρήσεις στην Δράμα για το πρωτάθλημα της Α΄ εθνικής. Από αυτές, η ΔΟΞΑ πέτυχε 5 νίκες, είχε 3 ισοπαλίες, και μόνο σε
1 αγώνα γνώρισε την ήττα. Από τις ανωτέρω νίκες, ξεχωρίζει η αναμέτρηση ΔΟΞΑ-Παναχαική 3-2 (1994), όταν ο Μιχάλης Ιορδανίδης σημειώνοντας 2 γκολ, πέρασε στην ΠΡΩΤΗ θέση των σκόρερ της ΔΟΞΑΣ στην Α΄ εθνική, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.