Εξαιρετική εμφάνιση των «ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ» του Κ.Ο. Δράμας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα

0
344

Οι αθλητές γύρισαν με 3 χρυσά, 5 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια

Το Σαββατοκύριακο 25 & 26 Ιουλίου 2020 διεξήχθη στα κολυμβητήρια Αλεξανδρούπολης και Καβάλας το Ενοποιημένο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναπτυξιακών Κατηγοριών Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’ & Β, Παίδων-Κορασίδων και Εφήβων- Νεανίδων. Ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας συμμετείχε με 31 αθλητές και αθλήτριες. Ένα πρωτάθλημα διαφορετικό από όσα ξέραμε στο παρελθόν, αποτέλεσμα της πανδημίας που έπληξε όλο τον πλανήτη και επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τη ζωή όλων μας. Εξαίρεση δεν θα μπορούσε να υπάρξει και για τον τομέα του αθλητισμού και ειδικότερα για την ομαλή προπονητική και αγωνιστική χρονιά των κολυμβητών.
Στις 18 Μαΐου τα παιδιά της αγωνιστικής ομάδας ξαναμπήκαν στις πισίνες αφού απείχαν από τις προπονήσεις για 65 μέρες, ξεκινώντας ένα τιτάνιο αγώνα με σκοπό να καλύψουν το χαμένο έδαφος από την δίμηνη και πλέον απραξία. Όλοι οι αθλητές και αθλήτριες της αγωνιστικής μας ομάδας και οι 31, έδειξαν απίστευτη προσαρμογή στα νέα δεδομένα κάτω από τα οποία ξεκίνησαν οι προπονήσεις, συγκινητική προσήλωση και παρουσία σε αυτές και ένα αξιοζήλευτο πάθος για να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα για τους αγώνες, υπό την καθοδήγηση των προπονητών τους καθώς και τη στήριξη των οικογενειών τους που κλήθηκαν και αυτοί να παίξουν το ρόλο τους γιατί μην ξεχνάμε ότι οι αθλητές είναι ταυτόχρονα και παιδιά!
Για όλα αυτά, στους 31 αθλητές και αθλήτριες καθώς και στους προπονητές τους αξίζει ένα τεράστιο μπράβο για το γεγονός ότι η ομάδα παρουσιάστηκε χωρίς απουσίες και άκρως ανταγωνιστική!
Στο αγωνιστικό κομμάτι του Πανελληνίου Πρωταθλήματος η παρουσία του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας ήταν εξαιρετική κατακτώντας 3 χρυσά, 5 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια.
Τα «χρυσά αγόρια» των κατηγοριών Παίδων, Παμπαίδων Α’ & Β’ αναδείχθηκαν 1η επαρχιακή δύναμη σε 93 συλλόγους συγκεντρώνοντας 421 βαθμούς, ενώ στη συνολική βαθμολογία των Age groups (σε αγόρια και κορίτσια) ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας κατέλαβε την 10η θέση σε 117 συλλόγους από όλη την Ελλάδα συγκεντρώνοντας 529,5 βαθμούς, ενώ ανακηρύχθηκε και 3η επαρχιακή δύναμη!

Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών ανά κατηγορία:
Στην κατηγορία Εφήβων-Νεανίδων η Κωνσταντινίδου Φωτεινή κατέλαβε την 2η θέση στα 400μ. Μ.Α, την 3η θέση στα 200μ. Μ.Α και την 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο, ενώ ο Κουμουνδούρος Μάριος κατέλαβε την 8η θέση στα 200μ. πρόσθιο, την 10η θέση στα 100μ. πρόσθιο και την 12η θέση στα 200μ. Μ.Α
Στην κατηγορία Παίδων-Κορασίδων συμμετείχαν οι αθλητές & αθλήτριες: Δερβεντλή Κυριακή, Κιορσάββας Μιλτιάδης, Κουμπατή Σοφία, Κωνσταντινίδου Ιωάννα, Μιχαηλίδης Βασίλειος, Μπόχουα Αλέξανδρος, Τοπχαναλής Μιχαήλ, Τσακιρίδης Δημήτριος και Τσοκακτσίδου Κυριακή ενώ τις βαθμολογούμενες θέσεις κατέλαβαν:
Ο Τοπχαναλής Μιχαήλ που κατέλαβε την 2η θέση στα 200μ. πεταλούδα με επίδοση που αποτελεί όριο Προεθνικής Ελλάδος, την 4η θέση στα 200μ. Μ.Α και την 5η θέση στα 200μ. πρόσθιο.
Ο Μιχαηλίδης Βασίλειος που κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα με επίδοση που αποτελεί όριο Προεθνικής Ελλάδος, την 5η θέση στα 50μ. πεταλούδα και την 14η θέση στα 100μ. ελεύθερο.
Η Κωνσταντινίδου Ιωάννα που κατέλαβε την 7η θέση 200μ. ελεύθερο και την 11η θέση στα 400μ. ελεύθερο.
Ο Κιορσάββας Μιλτιάδης που κατέλαβε την 7η θέση στα 200 ελεύθερο και τη 12η στα 200μ. Μ.Α
Η Τσοκακτσίδου Κυριακή που κατέλαβε την 15η θέση στα 50μ. ύπτιο.
Στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’ συμμετείχαν οι αθλητές & αθλήτριες: Ετόγλου Χαράλαμπος, Θεοδώρου Χριστίνα, Καζάκης Λεόντιος, Μαδεμλής Κωνσταντίνος, Μενζιλτζίδης Γεώργιος, Μπανιώτης Γεώργιος, Μυλωνάς Δημήτριος, Νίκογλου Νικόλαος, Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα, Τάσκος Δημήτριος, Χριστοφορίδης Μιχαήλ ενώ τις βαθμολογούμενες θέσεις κατέλαβαν:
Ο Μπανιώτης Γεώργιος που κατέλαβε την 1η θέση στα 100 και 200μ. πεταλούδα και την 2η θέση στα 200μ. Μ.Α.
Η Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα που κατέλαβε την 2η θέση στα 100μ. πεταλούδα, την 3η θέση στα 200μ. ελεύθερο και την 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο.
Ο Καζάκης Λεόντιος που κατέλαβε την 3η θέση στα 200μ. πεταλούδα.
Ο Χριστοφορίδης Μιχαήλ που κατέλαβε την 3η θέση στα 400μ. Μ.Α, την 4η θέση στα 200μ. ύπτιο και την 11η θέση στα 100μ. ύπτιο.
Ο Νίκογλου Νικόλαος που κατέλαβε την 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο, την 5η θέση στα 200μ. ελεύθερο και την 6η θέση στα 800μ. ελεύθερο.
Ο Τάσκος Δημήτριος που κατέλαβε την 6η θέση στα 100μ. πεταλούδα και στα 200μ. Μ.Α καθώς και την 7η θέση στα 50μ. πεταλούδα.
Η Θεοδώρου Χριστίνα που κατέλαβε την 6η θέση στα 400μ. Μ.Α και την 11η θέση στα 200μ. Μ.Α.
Ο Μαδεμλής Κωνσταντίνος που κατέλαβε την 9η θέση στα 100μ. πεταλούδα, την 13η θέση στα 200μ. ελεύθερο και την 14 θέση στα 50μ. πεταλούδα.
Ο Ετόγλου Χαράλαμπος που κατέλαβε την 12η θέση στα 1500μ. ελεύθερο και την 15η θέση στα 800μ ελεύθερο
Ο Μενζιλτζίδης Γεώργιος που κατέλαβε την 12η θέση στα 50μ. ύπτιο και την 15η θέση στα 100μ. ελεύθερο.
Η σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Μ.Ο που κατέλαβε την 1η θέση αποτελούμενη από τους Χριστοφορίδη Μιχαήλ, Μπανιώτη Γεώργιο, Τάσκο Δημήτριο και Νίκογλου Νικόλαο.
Η σκυταλοδρομία 4Χ200μ. ελεύθερο που κατέλαβε την 2η θέση αποτελούμενη από τους Χριστοφορίδη Μιχαήλ, Μπανιώτη Γεώργιο, Μαδεμλή Κωνσταντίνο και Νίκογλου Νικόλαο.
Η σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο που κατέλαβε την 4η θέση αποτελούμενη από τους Μπανιώτη Γεώργιο, Μενζιλτζίδη Γεώργιο, Τάσκο Δημήτριο και Νίκογλου Νικόλαο.
Η σκυταλοδρομία 4Χ100 ελεύθερο mixed που κατέλαβε την 4η θέση αποτελούμενη από τους Νίκογλου Νικόλαο, Μπανιώτη Γεώργιο, Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα και Θεοδώρου Χριστίνα.
Στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β’ συμμετείχαν οι αθλητές & αθλήτριες: Αλαγκιοζίδου Ραφαηλία, Ασημάκη Μαρία, Δεληγιαννίδου Κάτια, Κομπόλιας Σωτήριος, Μήτρου Χρυσούλα, Νικολαΐδης Σάββας, Παρωτίδης Κωνσταντίνος, Σιαμίδης Ηρακλής και Σούσκα Κωνσταντίνα ενώ τις βαθμολογούμενες θέσεις κατέλαβαν:
Ο Κομπόλιας Σωτήριος που κατέλαβε την 8η θέση στα 400μ. Μ.Α.
Η Δεληγιαννίδου Κάτια που κατέλαβε την 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο και την 16η θέση στα 200μ. ελεύθερο.
Ο Παρωτίδης Κωνσταντίνος που κατέλαβε την 11η θέση στα 800μ. ελεύθερο και τν 16 θέση στα 400μ. ελεύθερο.
Η Αλαγκιοζίδου Ραφαηλία που κατέλαβε την 12 θέση στα 100μ. ύπτιο

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων το Δ.Σ του Κ.Ο.Δ. έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις:
«Το Δ.Σ του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας αισθάνεται την υποχρέωση να συγχαρεί όλα τα παιδιά και τους προπονητές μας κ.κ Αβραμίδη Σταύρο και Σανοζίδη Σπύρο για την μεγάλη προσπάθειά τους σε αυτή την δύσκολη και ιδιαίτερη κολυμβητική χρονιά, για την προσήλωση στους στόχους που τέθηκαν στην αρχή της και για την πλήρη προσαρμογή τους στα νέα δεδομένα που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Θα θέλαμε επίσης να ευχαριστήσουμε για την υποστήριξη τον γιατρό της ομάδας κ. Δημήτρη Αντωνακάκη και τον βιοχημικό κ. Θανάση Καμπασακαλή.
Για τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά η περίεργη αυτή χρονιά έφτασε στο τέλος και ήρθε η ώρα για σωματική, ψυχική αποφόρτιση και ξεκούραση, ενώ η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση του συλλόγου μας είναι το Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών Βόρειας Ελλάδας το οποίο θα διεξαχθεί στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης στις 5 & 6 Αυγούστου και στο οποίο θα συμμετέχουν οι αθλητές Κιορσάββας Μιλτιάδης, Κουμουνδούρος Μάριος, Κωνσταντινίδου Φωτεινή, Μιχαηλίδης Βασίλειος, Μπανιώτης Γεώργιος, Τοπχαναλής Μιχαήλ και Παυλίδου Μαρία-Δέσποινα.
Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους προπονητές και το προσωπικό του συλλόγου μας για την συνεργασία μας όλη τη χρονιά, ακόμη και στο διάστημα που δεν υπήρχε προπονητική και αγωνιστική δραστηριότητα. Ο σύλλογος έκανε όλα αυτά που έπρεπε για την διασφάλιση των εργασιακών τους δικαιωμάτων και νομίζουμε ότι σταθήκαμε δίπλα τους με τον καλύτερο τρόπο, όπως αρμόζει σε έναν σύλλογο που σέβεται και εκτιμά τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζεται.
Το επόμενο ραντεβού για την αγωνιστική ομάδα είναι στις 31 Αυγούστου για το ξεκίνημα της επόμενης αγωνιστικής σεζόν, που ευχόμαστε όλοι να είναι καλύτερη από τη φετινή, χωρίς προβλήματα και απρόοπτα».

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here