Γ’ εθνική: Α.Ε. Αμπελοκήπων – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 2-1 και Αετός Ορφανού – Πανδραμαϊκός 3-0

0
940

Μεγάλη νίκη για τους Αμπελόκηπους που κέρδισαν με σκορ 2-1 τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου, ανεβαίνοντας κι άλλο στη βαθμολογία και κρατάει αποστάσεις ασφαλείας από τη ζώνη υποβιβασμού.
Οι Αμπελόκηποι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Περσίδης στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 1-0 υπέρ των Αμπελοκήπων. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ σε 1-1 με τον Χατζηκυριάκου στο 65’. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 69’ οι Αμπελόκηποι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κυσσίδη να κάνει το 2-1 και να διαμορφώνει το τελικό σκορ του αγώνα.
Να σημειωθεί ότι οι Αμπελόκηποι για ένα διάστημα έπαιζαν με 9 παίκτες καθώς, στο 84’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο σκόρερ του δευτέρου γκολ Κυσσίδης και στο 92’ ο Τόπι κι αυτός με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αμπελόκηποι (Θωμάς Ματρακούκας): Βεζυρίδης, Τουματζίδης, Νικολαΐδης, Τσερκέζος, Κυσσίδης Θανάσης, Στεργιανός, Τόπι, Χατζηδημητρίου, Στάικος, Περσίδης, Καραγκιοζίδης.
Αλλαγές: Αίδης, Τρελόπουλος και Αμανατίδης.
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανού (Μπάμπης Χρυσοστομίδης): Τοπαλίδης, Πετρίδης, Βουζουλίδης, Τουρασανίδης, Αλεπίδης, Σιάκας, Χατζηκυριάκου, Λάσπατζης, Παντελίδης, Δουμάνης, Αραμπατζής.
Αλλαγές: Κουκούτσης, Παπαδόπουλος, Δαγκούλης, Παλικάρης και Λόλι.

Από την άλλη, ο Πανδραμαϊκός ηττήθηκε με σκορ 3-0 από τον Αετό Ορφανού στο Ορφάνι και έχασε την ευκαιρία του να παραμείνει στην πρώτη θέση και να αποκτήσει διαφορά με τον Αετό Ορφανού.
Οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διπλασίασαν τα τέρματα τους μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 7’ άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελέζι και στο 9’ ο Παυλίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μετά το πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού, ο Πανδραμαϊκός ανέβασε στροφές και έψαξε την ισοφάριση, χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.
Στο δεύτερο μέρος, ο Πανδραμαϊκός πάτησε καλύτερα στο γήπεδο για τα πρώτα δέκα λεπτά, χάνοντας όμως σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, στο 55’ ο Μπελμάνι αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Από εκεί και πέρα, ο Αετός Ορφανού πήρε μπρος και στο 87’ κέρδισε πέναλτι, με τον Μοσχόπουλο να δέχεται κόκκινη κάρτα και να μένει ο Πανδραμαϊκός με 9 παίκτες. Την εκτέλεση την ανέλαβε ξανά ο Ελέζι και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αετός Ορφανού: Παπαδόπουλος, Τελίδης, Σιδηρόπουλος, Μαγκαφίνης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Ουζούνογλου, Σαλπιγγίδης, Μπαρέττας, Παυλίδης Γ.
Αλλαγές: Θεοδωσιάδης, Ξενίδης, Αφεντουλίδης, Χατζόπουλος.
Πανδραμαϊκός: Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς (46’ Αχαλινόπουλος), Κωνσταντάρας (27’ Διαμαντίδης), Κονταξής, Πατένταλης (77’ Φουστέρης), Μπελμάνη, Αϊβάζης, Αναστασιάδης (46’ Μοσχόπουλος), Θεοδωρίδης, Μουδούρογλου, Μπερούκας.