Γυναικείο ποδόσφαιρο – Α’ εθνική: Γιάννενα-Δόξα 2016 2-0

0
1687

Γράφει ο Θόδωρος Μπουδακίδης

Αν και ξεκίνησε αρκετά επιθετικά και έχοντας τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, δυστυχώς, η μοίρα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στη Δόξα 2016, η οποία έφυγε από τα Γιάννενα χωρίς κάτι θετικό. Η δραμινή ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τα τρία δοκάρια σταμάτησαν τις επιθετικές της προσπάθειες. Αντίθετα, δέχτηκε δύο γκολ στην επανάληψη και μοιραία ήρθε η ήττα.

Οι φάσεις του αγώνα
5′-Πρώτη ευκαιρία για την Δόξα 2016, όταν το σουτ της Κοτσάκι πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
17′-Σουτ της Παπαδημητρίου η μπάλα λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ευκαιρία για τις γηπεδούχες να ανοίξουν το σκορ, όταν η Παπαδημητρίου βρίσκει την Καστάνου η οποία από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.
29′-Μετά από φάουλ της Τουρετζόγλου, το οριζόντιο δοκάρι αποκρούει για λογαριασμό της Χατζηλαζάρου.
32′-Μετά από σέντρα της Παπαδημητρίου, η Καραγιαννίδου επιχειρεί σουτ, αλλά πέφτει και μπλοκάρει η Γαβριηλίδου.
40′-Νέο δοκάρι για τη δραμινή ομάδα, αυτή τη φορά από την Κοτσάκι και παραμένει έτσι το 0-0.
Στην επανάληψη, η Δόξα 2016 μπήκε και πάλι δυναμικά στο παιχνίδι και στο 57′ σε εκτέλεση κόρνερ της Μπιζεριανίδου, αποκρούει εντυπωσιακά η Χατζηλαζάρου.
61′-Σουτ της Τουρέντζογλου, μπλοκάρει η τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
69′-Οι γηπεδούχες ανοίγουν το σκορ, όταν από φάουλ της Νικολοπούλου σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, η Καστάνου με πλασέ γράφει το 1-0.
72′-Η ατυχία της Δόξας 2016 συνεχίζεται, όταν σε δυνατό σουτ της Εξουζίδου η μπάλα βρίσκει το δοκάρι της Χατζηλαζάρου.
84′-Τα Γιάννενα διπλασιάζουν τα τέρματά τους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ της Καραγιαννίδου, η Καστάνου με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Μετά τον αγώνα ο προπονητής της Δόξας 2016 Ντίνος Τεγξίζογλου δήλωσε: «Ήταν ένα άσχημο απόγευμα για μας, διότι φύγαμε από τα Γιάννενα χωρίς να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Ξεκινήσαμε έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις προϋποθέσεις να μπούμε μπροστά στο σκορ, αλλά τα τρία δοκάρια μας σταμάτησαν. Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε πάλι επιθετικά, αλλά μετά τα δύο γκολ που δεχτήκαμε, μοιραία χάσαμε το παιχνίδι. Την Κυριακή έχουμε ένα σπουδαίο παιχνίδι στην έδρα μας, και πρέπει να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, ώστε να ελπίζουμε στην παραμονή μας στην Α’ εθνική. Τα κορίτσια προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά τα συνεχόμενα παιχνίδια Τετάρτη-Κυριακή έφεραν την κόπωση. Θα δουλέψουμε στις προπονήσεις και θα δικαιώσουμε όσους μας πιστεύουν. Παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και πιστεύω ότι θα δικαιωθούμε. Συγχαρητήρια στα Γιάννενα για την νίκη τους».

Διαιτητής: Πίγγιου
Βοηθοί: Αθανασίου – Μώκος (Θεσπρωτίας)

Συνθέσεις των ομάδων:
Γιάννενα: Χατζηλαζάρου, Νικολάου, Μπεκιάρη, Γιωτίτσα, Νικοπούλου, Τσιούρη (30’ Σκούρου, 85’ Τόλη), Μαργώνη, Παπαδημητρίου, Καραγιαννίδου (85’ Γκλίναβου), Καστάνου (85’ Κώτση), Δησιοπούλου (60’ Ράπτη)
Δόξα 2016: Γαβριηλίδου, Κοτσάκι, Ζήση (85’ Πουλιούδη), Πεμπέ, Μπαντή (58’ Πουλιούδη), Χατζηιωάννου (85’ Κελεμπέκη), Σωμάδη, Εξουζίδου, Τουρετζόγλου, Μπιζεργιανίδου (83’ Κοσκερίδου), Τζιντζόγλου.