Ισόπαλο το ντέρμπι στην Προσοτσάνη με Αγγλικό σκορ

ΠΛΟΥΣΙΑ ΣΕ ΓΚΟΛ Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α’ Ε.Π.Σ. ΔΡΑΜΑΣ

0
3498
Η ομάδα της Προσοτσάνης

Ξεκίνησε μετά από περίπου τέσσερις μήνες ξανά το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Στην πρώτη αγωνιστική σημειώθηκαν 23 γκολ συνολικά παίζοντας οι περισσότερες ομάδες όμορφο ποδόσφαιρο για την εποχή δείχνοντας ότι το Δραμινό ποδόσφαιρο και φέτος είναι σε υψηλό επίπεδο. Στα αποτελέσματα της ημέρας, μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Γεώργιος Μακρής της Προσοτσάνης καθώς η τοπική ομάδα υποδέχτηκε την ομάδα του Καλαμπακίου χωρίς όμως να βγει κάποιος νικητής. Τελικό αποτέλεσμα 3-3 με το Καλαμπάκι να παίρνει τρείς φορές κεφάλι στο σκορ και η Προσοτσάνη να απαντάει άμεσα.

Η ομάδα του Φωτολίβους

Με το αριστερό μπήκαν τη νέα αγωνιστική περίοδο οι δύο από τις τρεις νεοφώτιστες ομάδες της κατηγορίας, καθώς ο Αρκαδικός ηττήθηκε από τα Κύργια με σκορ 3-0 και η Καλλίφυτος να χάνει τελικά στα σημεία από τον Βώλακα με 1-0.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πετρούσα με τον Δροσίδη της Δόξας να έχει τρομερά κέφια και να σημειώνει τρία τέρματα, με την Ν. Αμισό να απαντάει με ένα καταπληκτικό γκολ του Δαυίδ Κουντσούλια, με τελικό σκορ 3-1
Ένα ημίχρονο άντεξε η Κ. Βρύση χάνοντας τελικά με σκορ 4-0 στην έδρα του Νευροκοπίου. Ο Ακρίτας είχε σε φοβερή μέρα τον Μιχαηλίδη σημειώνοντας ένα γνήσιο χατ- τρικ δηλαδή μέσα σε 15 λεπτά.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Πετρούσα-Ν. Αμισός

Στο Δοξάτο οι Αμπελόκηποι αντιμετώπισαν την τοπική ομάδα, είχαν την υπεροχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά στο δεύτερο μέρος κερδίζοντας τελικά με 0-3.
Τέλος στο Φωτολίβος είχαμε την μοναδική ισοπαλία καθώς κρίνεται δίκαιη η μοιρασιά με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο.

ΔΟΞΑΤΟ – ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 0-3                                                                                     Δύσκολα οι Αμπελόκηποι
Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη στο Δοξάτο, με την τοπική ομάδα να τίθεται αντιμέτωπη με την ομάδα των Αμπελοκήπων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο μέρος έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες με τους Τόπι και Κουμπρόγλου να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.
Στο 35’ σε μια ανυποψίαστη φάση τραυματίστηκε ο Χιωτάκης με τον Σερέτη που εκτελεί και χρέη προπονητή να περνάει στην θέση του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Αμπελοκήπων ανέβασε ρυθμούς και στο 67’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μάριο Τόπι.
Στο 70’ ο Αλέξης Κουμπρόγλου θα κάνει το 2-0 μετά από λάθος της άμυνας των Γηπεδούχων για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότεραο Μύγας να σημειώσει ένα πανέμορφο γκολ από τα 30 μέτρα και να διαμορφώσει το τελικό 0-3, με το Δοξάτο να διαμαρτύρεται ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή στο τρίτο τέρμα.
Απ’ το Δοξάτο διακρίθηκαν οι: Αγγελόπουλος Βιράνης και Καραγιαννίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι: Αυγουστάτος, Περσίδης, Στεργιανός
Δοξάτο (Σερέτης): Καραγιανίδης Κ, Χιωτάκης(35‘ λ.τρ. Σερέτης) , Μπαμπαλής, Καραγιαννίδης Γ, Νότας, Παπαδόπουλος(65’ Καλτίδης), Βιράνης, Αποστολίδης, Κόντεφ, Αγγελόπουλος, Κοτζαμάνης(82’ Καρατζόγλου).
Αμπελόκηποι (Ιωαννίδης): Λάζογλου, Ξενίδης, Κυσσίδης Κ.(30’ Ράντο), Αυγουστάτος, Τσερκέζος, Στεργιανός, Τόπι(75’ Χατζηκούρτης), Κυσσίδης Αθ(46 Μύγας), Σαϊνίδης, Περσίδης, Κουμπρόγλου(73 Χατζηδημιτρείου).
Διαιτητές: Τρυφίδης, Καλοσίδης, Μαμσάκος

ΚΥΡΓΙΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟ 3-0

Από τον αγώνα Κύργια-Αρκαδικός

Με το Αριστερό ο Αρκαδικός
Μετά από δώδεκα χρόνια η ομάδα του Κεραυνού Αρκαδικού επέστρεψε στα σαλόνια του Δραμινού ποδοσφαίρου, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν κάτι από το πρώτο παιχνίδι οι παίκτες του Στέφανου Φεστερίδη.
Τα Κύργια μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6’. Από εκείνο το σημείο ο Αρκαδικός βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ χωρίς όμως να βρει κάποια λύση επιθετικά με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη τα Κύργια έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τον Τρελόπουλο και τον Τουματζίδη.
Στο 67’ η ομάδα τον Κυργίων θα κερδίσει πέναλτι με τον Χρήστο Παναγιώτου να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 2-0 για τους Γηπεδούχους αντικρίζοντας και την κίτρινη κάρτα λόγω τον πανηγυρισμών του.
Στο 86’ θα γίνει ένα λάθος στο χώρο του κέντρου από τους παίκτες του Αρκαδικού η μπάλα θα φτάσει στο Τρελόπουλο και με πλασέ μέσα από την περιοχή θα κάνει το τελικό 3-0.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι: Τρελόπουλος, Προκοπίου, Ζαπουνίδης, Δημητρίαδης ενώ για τον Αρκαδικό οι; Ματσίνης, Ψυχράμης και Βασλής .
Κύργια (Μουρατίδης): Καγγελίδης, Τσοχαταρίδης, Μουζακίτης (46’ Δεληκωστίδης), Ζαπουνίδης, Δημητριάδης, Ντόβας(46’Γιαυρίδης), Αφεντουλίδης(80’ Ζεκερίδη), Τρελόπουλος, Τουμαντζίνης, Προκοπίου, Παναγιώτου Αν(75’ Παναγιώτου Χρ).
Αρκαδικός(Φεστερίδης): Αθανασιάδης, Χατζηκυριάκου, Μπόζιος(75 Μιχαήλ), Παντελίδης, Καζάκης, Ψυχράμης, Παπαηλίας(60’ Ταουκτσόγλου), Βασλής, Βασιλειάδης(46’ Μωισιάδης), Ματσίνης, Μελίδης(75 Ποιμενίδης).
Διαιτητές: Ραβίκαλης, Ζαχάρη, Μπούλης

ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ – Κ. ΒΡΥΣΗ 4-0                                                                                        Με πρωταγωνιστή τον Μιχαηλίδη
Ένα ωραίο παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο του Κ. Νευροκοπίου, με την τοπική ομάδα να υποδέχεται την ομάδα της Κ. Βρύσης, στην πρεμιέρα του Ακρίτα στην Α’ Κατηγορία έπειτα από απουσία ενός έτους.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Κεσόπουλο και τον Μιχαηλίδη που μάλιστα είχε και δοκάρι στο 42’. Με το 0-0 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Ακρίτας ήταν καταιγιστικός καθώς είχε ένα Μιχαηλίδη που σημείωσε χατ – τρικ. Αρχικά στο 48’ θα κάνει το 1-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Κεσόπουλου.
Στο 56’ ο Τσακίρης θα μπει μέσα στην περιοχή θα σπάσει στο Μιχαηλίδη και αυτός με πλασέ θα κάνει το 2-0 για τον Ακρίτα.
Για να φτάσουμε στο 62’ εκεί που ο Μιχαηλίδης θα κάνει το 3-0 για την ομάδα και θα σημειώσει το τρίτο προσωπικό του γκολ.
Στο 82’ ο Κασσός θα διαμορφώσει το τελικό 4-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή.
Για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι: Μιχαηλίδης, Τσακίρης και Κεσόπουλος, ενώ για την ομάδα της Κ. Βρύσης οι: Κουμπάκης, Σαρηπαυλίδης και Δάφτσιος.
Τέλος, μετά την λήξη της αναμέτρησης έγιναν κάποια μικροεπεισόδια, με τον κύριο Κονταξή μετά το τέλος της αναμέτρησης στην συνέντευξη τύπου να ζητά συγνώμη από την πρώην του ομάδα και από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Νευροκόπι (Κονταξής): Μιχαηλίδης Π, Κασσός, Τολμαϊδης, Τσενεκλίδης, Χατζηλαζαρίδης, Σωτηρόπουλος, Τσεπνίδης, Μιχαηλίδης Χ, Κεσόπουλος, Λάμπρου, Τσακίρης.
Κ. Βρύση (Βασιλειάδης): Τσακίρης, Αβράμης, Απιδόπουλος, Δάφτσιος, Παλτσίδης, Ψυλλίδης, Γούργουλης, Κουμπάκης, Σαρηπαυλίδης, Μαυρόπουλος, Σεμπελίδης.
Διαιτητές: Καμπάνταγης, Διλγεράκης, Κορμούλης,

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ – ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ 3-3
Αγγλικό σκορ στην Προσοτσάνη
Στο πιο χορταστικό ματς της πρεμιέρας για την Α’ ΕΠΣ Δράμας, Προσοτσάνη και Καλαμπάκι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 υπό το βλέμμα περίπου 350 φιλάθλων στο «Γεώργιος Μακρής».
Το Καλαμπάκι επέστρεψε στα τοπικά πρωταθλήματα μετά από μια χρονιά στην Γ’ εθνική και ήθελε αποτέλεσμα μέσα στην Προσοτσάνη καθώς είναι ομάδα που έχει σαν στόχο τον πρωταθλητισμό όπως και η Προσοτσάνη.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Καλαμπάκι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με γκολ του Κλόγκιρι μετά από εκτέλεση πέναλτι. Κάπου εκεί οι παίκτες του Φώτη Χατζηκυριάκου άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και έχασε τρείς σπουδαίες ευκαιρίες με Πετρόπουλο Μ. Τσακμακίδη και Ρούσσο για να έρθει ο Τσακμακίδης στο 22’ να φέρει το ματς στα ίσια, σκορ που παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.
Στην επανάληψη έγινε ένα πιο θεαματικό παιχνίδι καθώς είχαμε τέσσερα τέρματα (δύο για κάθε ομάδα). Αρχικά ο Περπερίδης στο 52’ θα κάνει το 1-2 για το Καλαμπάκι, στο 69’ ο νεαρός Μίλτος Πετρόπουλος στην επίσημη πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα της Προσοτσάνης θα κάνει το 2-2 για τους γηπεδούχους, όμως το Καλαμπάκι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 76’ με ένα καλοζυγισμένο σουτ του Τζιβανάκη πέντε μέτρα έξω από την περιοχή θα κάνει το 2-3 για τους φιλοξενούμενους. Η Προσοτσάνη κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι για τρίτη φορά στο 87’ με πέναλτι του Φερφέρη που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς. Οι Γηπεδούχοι λίγο ακόμα θα κέρδιζαν και το παιχνίδι όταν σε ένα γέμισμα ο αμυντικός του Καλαμπακίου Μήτρε βρίσκει την μπάλα παίρνει φάλτσα τροχιά προς τα δίχτυα ωστόσο αυτή σταματάει στο δεξί δοκάρι.
Από την Προσοτσάνη ξεχώρισαν οι: Καλαϊτζίδης, Ρούσσος, Κώστας Πετρόπουλος και ο Μίλτος Πετρόπουλος ενώ για τους φιλοξενούμενους Δημητρίου, Στάϊκος, Κασαπίδης και ο Δεληγιώργου.
Προσοτσάνη( Χατζηκυριάκου): Αποστολίδης, Παπαμιχαήλ (60’ Αθανασιάδης), Καλαϊτζής, Πατένταλης, Αστερίου, Περσιανλής (59’ Γεωργιάδης), Κ. Πετρόπουλος, 8. Ρούσσος (74’ Κερασίδης), Μ. Πετρόπουλος, Κώστας Τσακμακίδης , Γουνατίδης (λ.τρ. 59’ Φερφέρης).
Καλαμπάκι (Τσοκακτσίδης): Δεληγιώρογλου, Καρατζόγλου, Καλατζίδης, Μίτρε, Κλόγκιρι, Κασαπίδης, Περπερίδης, Στάικος (89’ Ναθαναήλ), Τζιβανάκης (83’ Αραμπατζής), Κωνσταντινίδης (60’ Μαυροβασίλης) Δημητρίου (72’ Λαζαρίδης).
Διαιτητές: Πουλικίδης, Παρασκευούδης Αλ, Παστιάδης

ΠΕΤΡΟΥΣΑ-Ν.ΑΜΙΣΟΣ 3-1                                                                                                 Με σούπερ Δροσίδη                                                                                                       Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στην Πετρούσα, εκεί που η τοπική ομάδα τέθηκε αντιμέτωπη με την Ν. Αμισό.
Η Πετρούσα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 24’, καθώς ο Άρμεν θα κάνει την κάθετη πάσα στον Δροσίδη, ο δεύτερος προλαβαίνει την έξοδο του Λαμπρινουδάκη και με ψηλοκρεμαστό σουτ θα κάνει το 1-0 για την Πετρούσα.
Στο 40΄ κάθετη πάσα του Άρμεν στον Καλέργη ο οποίος θα γυρίσει την μπάλα στην περιοχή και με πλασέ ο Δροσίδης θα κάνει το 2-0 για την Δόξα. Στο 45’ όμως η Ν. Αμισός είχε σπουδαία ευκαιρία για να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν ο Μουχτάρης θα κάνει την κάθετη πάσα στον Μασκαλίδη με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να μην προλαβαίνει την μπάλα να την σπρώξει στα δίχτυα, το 2-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Πετρούσα έψαχνε το γκολ με το οποίο θα κλείδωνε το παιχνίδι και στο 65’ ο Δροσίδης θα κάνει το Χατ – τρικ μετά από γύρισμα του Παπακωνσταντίνου. Η Ν. Αμισός πίεσε και κατάφερε να μειώσει στο 69’ με τον Κουντσούλια μετά από ωραία πάσα του Μουχτάρη. Στο 80’ οι Φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο το σκορ όταν ο Μουχτάρης θα κάνει μια προσπάθεια θα πασάρει στον Ζάχαρη αυτός θα κάνει το σουτ, για να μπλοκάρει ο Ιακωβίδης.
Πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους για τη διαιτησία του Κύριου Γκαϊτατζή, κυρίως για τον πειθαρχικό έλεγχο και για πολλά ανάποδα φάουλ.
Από την Πετρούσα ξεχώρισαν οι: Δροσίδης, Άρμεν, Δημητριάδης και Τζάρτζαλος ενώ για την ομάδα της Ν. Αμισού οι: Μουχτάρης Κουντσούλια και Καραγιανίδης.
Πετρούσα: Ιακωβίδης, Κύρτσης, Δημητριάδης, Τσαρτζαλος, Μητρούσης, Αυγητίδης, Καλέργης(75’ Παλικάρης), Στόϊκου, Παπακωνσταντίνου(90’ Στόϊκος Γ.), Άρμεν(70’ Σαλονίδης), Δροσίδης(80’ Ασλανίδης Μ.).
Ν. Άμισος: Λαμπρινουδάκης, Μπόζιος(58’ Ισλάμι), Καρακασίδης, Φερσιζίδης, Ευαγγελίδης, Καραγιαννίδης Γ., Αθανασιάδης(65’ Κουντσούλια), Ζάχαρης, Μασκαλίδης(70 Αλαγκοζίδης, Μουχτάρης, Βιζυηνος Κ(80’ Βιζυηνός).
Διαιτητές: Γκαϊταρτζής, Χατζηνάκος, Αλβανίδης

ΒΩΛΑΚΑΣ – ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 1-0                                                                                  Πάλεψε αλλα δεν τα κατάφερε η Καλλίφυτος
Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι διεξήχθη στον Βώλακα, η τοπική ομάδα να διασταυρώνει τα ξίφη της με την ομάδα της Καλλιφύτου.
Η Καλλίφυτος επέστρεψε στην Α’ κατηγορία μετά από απουσία ενός έτους, με τους παίκτες του Τάσου Λευκόπουλου να έχουν καλή παρουσία καθ’ όλη την διάρκεια την αναμέτρησης.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μίρκο Ι. Στο 26’. Κάπου εκεί οι παίκτες του Τάσου Λευκόπουλου αφυπνίστηκαν ανέβασαν ρυθμό, χάνοντας κάποιες κλασικές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσια, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Καλλίφυτος ήταν καλύτερη έψαχνε το γκολ όμως δεν ήρθε το γκολ λόγω της επιθετικής δυστοκίας της ομάδας. Με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Βώλακας ( Ροδίτης) Πιτσακτσης, Μαρκόπουλος, Παϊσίδης(87’ Βιζυηνός), Μποσκοψίου, Ράδος, Μίρκου, Σίγγος Η(65’ Σεβδίλης), Δράμπαλης, Παπαδόπουλος(82’ Στάϊκος Δ), Σίγγος Ι(90’ Σένδρος), Μποσκουψίου.
Καλλίφυτος: Καράδαης, Ουρσούζης(60’ Ορφανίδης), Νεοφυτίδης, Γιάντζογλου, Ευθυμιάδης, Κυριακίδης(70’Σοφιανίδης), Θεοδωρέλλης, Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Φωτιάδης(85’Πετρίδης), Φουρουντζής.
Διαιτητές: Σιαμάνης, Μαρμαρίδης, Τουρούνογλου

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ – ΧΩΡΙΣΤΗ                                                                                             Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες
Στο γήπεδο Φωτολίβους, ο τοπικός Άρης φιλοξένησε την ομάδα της Χωριστής, στο μοναδικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο από τα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής., καθώς οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Φωτολίβος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεζιργιάνη να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Μετά το πρώτα 15’ η Χωριστή ανέβασε ρυθμούς και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με Παρασκευά και Ιωσιφίδη χωρίς όμως να μπει κάποιο γκολ, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Χωριστή με το καλημέρα θα ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Παρασκευά. 65’ Κωνσταντινίδης πλάσαρε προ κενής εστίας αλλά τελευταία στιγμή ο αμυντικός έδιωξε πάνω από την γραμμή. Όμως στο 90’ το Φωτολίβος έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όταν ο Κοκοτσάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα πλάσαρε αλλά ο Ματσιώρης θα αποκρούσει.                                                                                                                     Από το Φωτολίβος διακρίθηκαν οι: Ρουμελιώτης, Χατζημπουργάνης ενώ για την Χωριστή Βουτσινάς και Αραμπατζής
Φωτολίβος (Καμπατζάκης): Χαντζίδης, Χατζηπουργάνης, Χαντζίδης, Γεωργιάδης, Κοκοτσάκης Ν, Μπιαζάκης(68’ Ζαχαράκης), Ρουμελιώτης, Κοκοτσάκης Ε (85 Στεφανάκης), Ευσταθιάδης, Χαρέμι. Μπεζιργιάνης (60’ Λειλόγλου)
Χωριστή (Περσιανλής): Ματσιώρης, Τουρφαντίδης(80’ Τζίνης), Παπαδόπουλος, Παπαεμμανουήλ, Αραμπατζής, Ιωαννίδης(85’ Περσιανλής), Βουτσινάς(85’Κοτολάκου), Παρασκευάς, Δημητριάδης, Ιωσηφίδης, Κωνσταντινίδης.
Διαιτητές: Λαμπριανίδης, Νικολαϊδου, Μαρμαρίδης