Μ. Αλέξανδρος Αγ. Αθανασίου – ΑΕ Καλαμπακίου 2-2: Πρόκριση στην παράταση για την ΑΕ Καλαμπακίου σε ένα ματς θρίλερ

0
276
Στιγμιότυπο του αγώνα

Με τα δύο εκτός έδρας γκολ, τα οποία μετρούν στο θεσμό του κυπέλλου της ΕΠΣΔ, η ΑΕ Καλαμπακίου κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου εκεί όπου θα συναντήσει τη Δόξα Βώλακα. Ο «Μέγας» είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, την «κλώτσησε όμως άουτ» με το χαμένο πέναλτι του Ν. Παπαδόπουλου.

Φάσεις και γκολ:
10’ ο Δημήτρης Τουματζίδης με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ γράφοντας το 1-0.
46’ εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά του Κλόγκερι και 1-1.
50’ ο Κλόγκερι θα ανατρέψει τον Νίκο Παπαδόπουλο μέσα στην περιοχή και θα καταλογισθεί πέναλτι το οποίο εκτελεί ο ίδιος. Από τα δεξιά ο τερματοφύλακας, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπαλα και το 1-1 παραμένει.
Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
94’ εκτέλεση φάουλ του Μαυροβασίλη από τα δεξιά, κεφαλιά του Αγγελόπουλου και 1-2.
98’ εκτέλεση φάουλ του Νίκου Παπαδόπουλου η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι, θα σκάσει στη γραμμή χωρίς να την περάσει και στην επαναφορά ο Δημητριάδης με κεφαλιά θα προσπαθήσει να πετύχει το γκολ όμως θα βρει το κεφάλι αμυντικού και θα καταλήξει κόρνερ.
119’ σουτ του Νίκου Παπαδόπουλου πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή υποχρεώνει τον Τάφα σε δύσκολη προσωρινή απόκρουση, στην επαναφορά ο Ανέστης Τουμαντζίδης με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό, όπως έμελλε να αποδειχθεί 2-2.
120+’ ο Μέγας Αλέξανδρος ζητά πέναλτι σε ανατροπή του Τουμαντζίδη Ανέστη, ο κύριος Πουλικίδης που ήταν κοντά στη φάση έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.