Ορφέας Ξάνθης – Δόξα 0-3

0
666

Πιστή στην παράδοση, που την θέλει νικήτρια στην Ξάνθη, η Δόξα πέτυχε σπουδαία νίκη βαθμολογικής σημασίας, σε μια στιγμή που της ήταν απαραίτητη.
Με τη νίκη αυτή η Δόξα πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, και φυσικά θα πρέπει για να αξιοποιήσει το σημερινό αποτέλεσμα, στον αγώνα τις Τετάρτης με τον Εθνικό Σοχού, να πετύχουν κάτι ανάλογο (νίκη).
Η Δόξα προηγήθηκε αρκετά νωρίς (3΄), και αυτό δυνάμωσε τις προσπάθειές της για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν 0-2, οι γηπεδούχοι όπως ήταν φυσικό, αντέδρασαν για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, αλλά ο Κολιοφούκας είχε διαφορετική γνώμη. Έτσι με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία της Δόξα.

3΄ Σέντρα του Κόντου από αριστερά και ο Κατσαμάγκας με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στη ΔΟΞΑ, 0-1.
5΄ Ο Τζανουλίνος βρίσκει τον Μπαρέτα, και αυτός φεύγει προς την αντίπαλη εστία, και αφού αποφεύγει τον τερματοφύλακα, σουτάρει από πλάγια άουτ.
27΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Κόντο, η μπάλα καταλήγει στο Τζανουλίνο, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
37΄ Κόρνερ του Κόντου, και παρ ολίγο και καταλήξει στα δίχτυα του Γιουργούση.
40΄ Ο Τζανουλίνος βγάζει μπαλιά στην πλάτη του Ορφέα, και ο Μπαρέτας απέναντι από τον τερματοφύλακα στο ύψος της περιοχής, ανεβάζει το σκορ σε 0-2.
50΄ Πίεση των γηπεδούχων, αλλά ο Κολιοφούκας κρατάει το μηδέν για την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Κουκουρίγκου, και πάλι αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της Δραμινής ομάδας.
59΄ Με διπλή προσπάθεια ο Κολιοφούκας σώζει την εστία του.
65΄ Αποβολή του Παπαιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
88΄ Εκτέλεσει φάουλ από τον Κατρανίτσα, κεφαλιά του Κουκουρίγκο, μπλοκάρει ο Κολιοφούκας.
90΄ Μουδούρογλου και Ιορδανίδης παίζουν το ένα-δύο, τελικός αποδέκτης ο Μουδούρογλου ο οποίος γράφει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και 0-3.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Γιουργούσης-Κριεζής-Κατρανίτσας-Καλαιτζόπουλος(73΄Σουκρήογλου)-Παπαστεφάνου-Μαυρόπουλος-Γκασιμπαζίδης-Ιωαννης (Μελισσόπουλος)-Κουκουρίγκος(Πασχαλάκης).
ΔΟΞΑ: Κολιοφούκας-Θεοδοσιάδης-Τάσιος-Γιαννούσης-Παπαιωάννου-Τζανουλίνος-Οικονομίδης(85΄Μουδούρογλου)-Κατσαμάγκας (73΄Χ΄΄Κυριάκου)-Κόντος(85΄Ιορδανίδης)-Μπαρέτας(73΄Στάικος)-Σ.Κυριακίδης (Χ΄΄κούρτης)

Διαιτητής: Δραγούτης (Έβρου) Βοηθοί: Κολιπέτρος-Νούσσιας.