Πανδραμαϊκός – ΠΑΟΚ Β’ 0-3: Θέλει ακόμα δουλειά για τη Super League 2 ο Πανδραμαϊκός

0
259

Λαμβάνοντας υπόψη τη φετινή ιδιαιτερότητα για την ομάδα του Πανδραμαϊκού, η οποία στα τέλη Αυγούστου δεν ξέρει ακόμη σε ποια κατηγορία θα αγωνισθεί, ο αγώνας του περασμένου Σαββάτου κόντρα στην Β’ ομάδα του ΠΑΟΚ μπορεί να «διαβασθεί» από διαφορετικές οπτικές γωνίες.
Αρχικά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι η Β’ ομάδα του ΠΑΟΚ, με προπονητή τον Πάμπλο Γκαρσία, θα αποτελέσει ένα ισχυρό club στο πρωτάθλημα της SL2 όπου θα αγωνισθεί. Από εκεί και πέρα, αν θεωρήσουμε ότι ο Πανδραμαϊκός θα δικαιωθεί και θα παίξει στη Super League 2 τότε με βάση την εικόνα του Σαββάτου θα πρέπει να πούμε ότι η ομάδα χρειάζεται ακόμη χρόνο και πολύ δουλειά. Ίσως και μία δύο προσθήκες, οι οποίες θα γίνουν(έχουν κλείσει παίκτες, που θα έρθουν όμως μόνο αν παίξει στη SL2). Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπου οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές, η εικόνα της ομάδας είναι ικανοποιητική και σίγουρα θα βελτιωθεί περεταίρω.
Ο Πέτρος Στοϊλας, ο οποίος έδειξε να γνωρίζει τις αδυναμίες και τα προτερήματα των παικτών του, δουλεύει συστηματικά και σε καθημερινή βάση για να μπορέσει να φτιάξει ένα δυνατό σύνολο και για τα δύο ενδεχόμενα. Σίγουρα, το ότι δεν ξέρει για ποια κατηγορία θα πρέπει να ετοιμάσει την ομάδα του είναι ένα «αγκάθι» στη δουλειά του.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο Πανδραμαϊκός παρατάχθηκε με τον Σολεϊμέζογλου κάτω από τα δοκάρια, στα άκρα της άμυνας τον Κονταξή αριστερά, τον Μεντή δεξιά, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τον Κουκόλη με τον Μελενηκιώτη, δεξί χαφ τον Τάντιτς, αριστερό χαφ τον Ιγνατίου, στο κέντρο τους Γιαννόπουλο και Άντριτς και στην κορυφή τους Μπερούκα και Αχαλινόπουλο με τον τελευταίο να γυρίζει και σε θέση κρυφού φορ.

Φάσεις και γκολ:
11’ Εκτέλεση φάουλ του Φασίδη από τα αριστερά, κεφαλιά-πάσα στο πέναλτι από τον Ραούλ Μοριτσέλι, που πήδηξε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, και ο Κουκόλης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Γίνεται το 0-1 για τον ΠΑΟΚ Β’.
17’ Ο Μπράντονιτς θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση στο ύψος του πέναλτι, θα κάνει την προσποίηση θα φέρει την μπάλα στο αριστερό, θα σουτάρει και ο Σολεϊμεζογλου θα διώξει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα θα φτάσει στον Φασίδη ο οποίος με ένα δυνατό σουτ την στέλνει στα δίχτυα του Πανδραμαϊκού για δεύτερη φορά αν και ο γκολκήπερ του γηπεδούχων την βρήκε στην προσπάθειά του να αποσοβήσει το 0-2.
24’ Ο Τσοπούρογλου θα βρει με κάθετη πάσα, μέσα στην περιοχή, τον Σπυρίδη ο οποίος θα σπάσει στον Δαρέλα που από το ύψος του πέναλτι θα σουτάρει για να διώξει εκπληκτικά ο Σολεϊμέζογλου στέλνοντας την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
28’ Εκτέλεση κόρνερ του Άντρις, κεφαλιά του Κουκόλη η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Β’, Τσιόπτση.
35’… Λάθος της άμυνας του Πανδραμαϊκού, θα το εκμεταλλευτεί ο Σπυρίδης που θα μπει μέσα στην περιοχή, θα σπάσει αριστερά στον Φασίδη ο οποίος δεν θα δυσκολευθεί να πλασάρει και να διαμορφώσει το 0-3.
43’ Η σημαντικότερη ευκαιρία για τον Πανδραμαϊκό να πετύχει το γκολ όταν ο Γιαννόπουλος θα βρει τον Τάντις μέσα στην περιοχή, πιεζόμενος αυτός θα πέσει στο έδαφος και θα προλάβει να πασάρει στον αμαρκάριστο Μπερούκα ο οποίος όμως, από το ύψος του πέναλτι, θα πλασάρει επάνω στα πόδια του Τσιόπτση.
55’ Σουτ του Άντρις, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΠΑΟΚ Β’.
60’ Σουτ του Χατζηστραβού, ο Τουλκέρης θα πεταχτεί εντυπωσιακά και θα διώξει σε κόρνερ.
70’ Ο Παυλίδης θα μπει μέσα στην περιοχή, θα σουτάρει, θα αποκρούσει ο Μοναστιρλής, η μπάλα θα γυρίσει πάλι στον ίδιο, θα σουτάρει ξανά, νέα απόκρουση από τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ Β’.
85’ Ο Γρόσδης θα βρεθέι τετ-α-τετ με τον Τουλκέρη ο οποίος θα απλώσει το δεξί του πόδι διώχνοντας την μπάλα και κρατώντας το σκορ στο 0-3.
Στο α’ μέρος ο ΠΑΟΚ Β’ είχε σαφέστατη υπεροχή, στην επανάληψη όμως και με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες η εικόνα του ματς ήταν πιο ικανοποιητική για τον Πανδραμαϊκό σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανδραμαϊκός (Πέτρος Στοϊλας): Σοϊλεμεζόγλου (46′ Τουλκέρης), Μεντής (64′ Ζηλιαχώβαλης), Κουκόλης (64′ Καπουσούζης), Μελενικιώτης (70′ Μπάμπουρας), Tadic (46′ Παυλίδης Γ.), Γιαννόπουλος (64′ Τσελεπής ), Μπερούκας, Αχαλινόπουλος ( Μπάμπαλης), Andric (70’Karvachal), Ιγνατίου (46’Vasiljevic) Κονταξής.
ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Τσιόπτσης, Τσοπούρογλου, Μοριτσέλι, Κοττάς, Κιτσάκης, Μελετίδης, Δαρέλας, Φασίδης, Σπυράκος, Μπράντονιτς, Σπυρίδης.
Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Μοναστιρλής, Τασιούρας, Μανολιούδης, Ζήλο, Jude, Ρούμιαντσεβ, Τσίκος, Γρόσδης, Σμυρλής, Σελιμάι, Χατζηστραβός
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστα Πουλικίδης με α’ βοηθό τον Παναγιώτη Κουβαλάκη και β’ βοηθό τον Μανώλη Παστιάδη.