Πήραν το ντέρμπι τα Κουδούνια με αντίπαλο την Μικρόπολη

Το απόλυτο ο Ξηροπόταμος χωρίς να δεχτεί γκολ 450 λεπτά

0
2465
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Ν. Αμισός-Ξηροπόταμος

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του δεύτερου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Στις πέντε αναμετρήσεις που διεξήχθησαν αυτή την αγωνιστική καθώς τα Λευκόγεια έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα, σημειώθηκαν 24 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 140 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.
Στα αποτελέσματα της ημέρας, τα Κουδούνια ήταν αυτά που πήραν το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο την Μικρόπολη.
Τα Κουδούνια πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης και στην συνέχεια έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος, καθώς η ομάδα περιέχει και έμπειρους και νεαρούς ποδοσφαιριστές και σίγουρα ο κ. Σαρακασίδης έχει κάνει ένα ποιοτικό σύνολο που έχει χημεία. Τα Κουδούνια είναι η ομάδα μαζί με τον Ξηροπόταμο που έχουν το απόλυτο αυτές τις πρώτες 5 αγωνιστικές.
Ο Ξηροπόταμος τώρα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι με την Νέα Αμισό Β, που κατάφερε και πέτυχε νωρίς τρία τέρματα με τον Πάνο και στην συνέχεια έκανε διαχείριση του αποτελέσματος. Κατά διαστήματα η Νέα Αμισός Β έδειξε καλά στοιχεία και σε τοποθέτηση του ο Τάκης Στάμογλου έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΠ για την δουλειά που γίνεται, όπως επίσης ότι αυτά τα παιδιά θα δείξουν καλά στοιχεία όσο περνάει ο καιρός διότι υπάρχει ταλέντο.
Η Γραμμένη δεν δυσκολεύτηκε με αντίπαλο την Κ. Βροντού αφού κατάφερε και πήρε νίκη με 6-1 έχοντας σε καλή μέρα τον Αμπετζόγλου που πέτυχε τρία τέρματα και βοήθησε πολύ την ομάδα του να φτάσει σε νίκη μετά από την πρώτη αγωνιστική.
Ο Ακρίτας Νέας Κρώμνης γκέλαρε με αντίπαλο την Αλιστράτη, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες στις δύο εστίες με την ισοπαλία να είναι δίκαιο αποτέλεσμα όμως οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα.
Τέλος, στον Κ. Αγρό η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Μικροκλεισούρας σε ένα παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο, πριν βγει το ημίχρονο ο Κ. Αγρός ισοφάρισε. Στην επανάληψη η Μικροκλεισούρα ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ αλλά στα τελευταία λεπτά ο Κ. Αγρός ισοφάρισε με το 3-3 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Μ. ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ – ΔΟΞΑ Κ. ΒΡΟΝΤΟΥΣ 6-1
(12’ Βαμβακίδης, 45’-56’-82’ Αμπετζόγλου, 70’ Αθανασιάδης, 88 Ελευθεριάδης / 59’ Θεοδωρίδης Π.)
Στην Γραμμένη η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Κ. Βροντού, σε ένα παιχνίδι που η Κ. Βροντού άντεξε για 45 λεπτά και στο δεύτερο μέρος παραδόθηκε στην ανωτερότητα του Μέγα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γραμμένη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 12ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Βαμβακίδη. Η Γραμμένη στην συνέχεια είχε τρείς καλές ευκαιρίες με Βαμβακίδη και Ελευθεριάδη. Αλλά πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44’ ο Αμπετζόγλου θα κάνει το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη η Γραμμένη ήταν κατά γενική ομολογία καλύτερη και απολαυστική καθώς είχε πολλές ευκαιρίες όπως επίσης και τέσσερα τέρματα. Αρχικά ο Αμπετζόγλου έκανε το 3- στο 56. Στο 59’ η Κ. Βροντού μείωσε το σκορ με τον Θεοδωρίδη Π. κάνοντας το 3-1.
Στο 70’ ο Αθανασιάδης έκανε το 4-1, ενώ στα τελευταία λεπτά η Γραμμένη πέτυχε άλλα δύο τέρματα με Αμπετζόγλου και Ελευθεριάδη, με το 6-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα με τον Αμπετζόγλου να σημειώνει τρία τέρματα στην αναμέτρηση.
Γραμμένη: Παρασκευόπουλος, Αθανασιάδης, Παπαδόπουλος, Ταυλαρίδης, Δικμάνης, Βαμβακίδης, Βαμβακίδης Γ. Αθανασιάδης Χ., Γεωργιάδης, Αμπατζόγλου, Ελευθεριάδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Γαβράς, Παπαδόπουλος Ε.
Κ.Βροντού: Καρυπίδης, Βαρυτημιάδης Ι, Μαστός, Ποιμενίδης, Παντσελής, Χαριζάνοφ, Θεοδωρίδης, Μπαϊρακτάρης, Κραστεβ, Βαρυτιμιάδης Ι., Μαυροβασίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ -ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ 2-0
(16’ Κουσίδης πεν., 28’ Βασιλειάδης)
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αστέρας φιλοξένησε την Δόξα Μικρόπολης στο γήπεδο των Κουδουνίων. Η ομάδα του Βασίλη Σαρακασίδη είχε το απόλυτο τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και ήθελε να συνεχίσει με νίκες. Από την άλλη μεριά η Μικρόπολη ήθελε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι καθώς με ήττα έμενε πέντε βαθμούς πίσω από την διεκδίκηση της πρώτης θέσης.
Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα ο Αστέρας και στο 9ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουσίδη να ανοίξει το σκορ. Στο 16’ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν πέναλτι σε πέσιμο του Βασιλειάδη, ο έμπειρος Κουσίδης θα αναλάβει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.
Στο 28’ ο Βασιλειάδης Φίλιππος θα κάνει το 2-0 για τα Κουδουνιά, στην συνέχεια η Μικρόπολη ανέβασε ρυθμούς και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ιωαννίδη χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο γκολ οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη τα Κουδούνια έψαξαν το γκολ όπου θα κλείδωναν την νίκη όμως έπεφταν πάνω σε έναν καταπληκτικό Τιγγιρίδη. Στο 56’ και στο 60 ο Νεβεσκιώτης δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι για τον Αστέρα. Κάπου εκεί η Μικρόπολή ανέβασε ρυθμούς και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με Γεωργουλίδη, Αβραάμ και Σαμαρά.
Η Μικρόπολη είχε δοκάρι με τον Τάσο Βασιλειάδη, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κουδούνια: Πουλάς, Κουσίδης, Δημητριάδης, Στεργίου, Τσιχλακίδης, Βασιλειάδης,
Για βρίδης, Κουγιουμτσής, Βασιλειάδης Χ., Νεβεσιώτης, Μουζακίτης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Λιόλιος, Κοτινάκης Τιγγιρίδης, Μπαϊρακτάρη, Μπα ζιγιάν, Παπαδόπουλος Γ., Βουγιουκλής, Βασιλειάδης, Ιωαννίδης, Μαυρόπουλος, Σεραφειμίδης, Σαββίδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Σαμαράς, Γεωργουλίδης, Καραγιαννίδης, Αβραάμ.

ΠΑΟΠ Ν. ΑΜΙΣΟΥ Β’- Μ. ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 0-4
(17’-20’-32’ Πάνος, 72’ Τσιάρας)

Η ομάδα του Ξηροποτάμου

Στην Νέα Αμισό το νεανικό τμήμα της ομάδας φιλοξένησε την πολύ καλή και ποιοτική ομάδα του Ξηροποτάμου που αυτές τις πρώτες 5 αγωνιστικές δεν έχει δεχτεί γκολ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ξηροπόταμος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Πάνο. Στην συνέχεια ο Αλεξίου δεν θα μπορέσει να νικήσει τον νεαρό τερματοφύλακα της Νέας Αμισού με το 0-0 να παραμένει.
Στο 17’ όμως ο Ξηροπόταμος θα πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Πάνο, στο 20’ ο Πάνος θα
κάνει το 2-0. Στο 32’ ο Πάνος θα κάνει το 3-0 πετυχαίνοντας τρίτο γκολ στην αναμέτρηση και ένα αληθινό χατ-τρικ, δηλαδή μέσα στο 15’ λεπτά. Στην συνέχεια ο Ξηροπόταμος έχασε
ευκαιρία με τον Δεμίση. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο η Νέα Αμισό έχασε πέναλτι, με
τον Βουβόλια να αποκρούει και το 3-0 να παραμένει, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο προπονητής του Ξηροποτάμου έκανε κάποιες αλλαγές οι οποίες επη-
ρέασαν την ομάδα. Με την Νέα Αμισό να πατάει λίγο καλύτερα σε σχέση με το πρώτο μέρος χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες.
Στο 72’ ο έμπειρος Δήμος Τσιάρας θα κάνει το 0-4, ενώ στο 90’ ο Άντζας δεν θα μπορέσει να πετύχει γκολ με το 0-4 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Νέα Αμισός Β: Καληνίδης,
Μουρτζας, Λάσκαρης, Μαλαμίδης, Δερβεντλής, Γιαννάκης, Μουχτάρης, Νουσδίλης, Χατζηλαζαρίδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Καλανίδης, Γκεζέπης, Συμεωνίδης.
Ξηροπόταμος (Στάμογλου): Βουγόλιας, Βουλτσιος, Κιουμουρτζής, Παρασκευαϊδης,
Τσιάρας, Δημίου, Ξυγιντζής, Λουκάς, Αλεξίου, Πάνος, Δεμίσης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Καμίδης, Κυριακίδης, Άντζας.

ΑΚΡΙΤΑΣ Ν. ΚΡΩΜΝΗΣ-ΜΑΚ. ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ 1-1
(25’ Παπαδόπουλος/ 20’ Κούτλες)
Ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της αγωνιστικής είναι αυτό που διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Κρώμνης εκεί που ο τοπικός Ακρίτας φιλοξένησε την Αλιστάτη.
Ο Ακρίτας μέχρι αυτό το παιχνίδι ήταν στην κορυφή με Κουδούνια και Ξηροπόταμο, με την ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και να παίρνει παλικαρίσιες νίκες στην αρχή της αγωνιστικής περιόδου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αλιστράτη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα η οποία πατούσε καλύτερα και στο 20’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κούτλε.
Ο Ακρίτας στην συνέχεια κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Παπαδόπουλο στο 25’ κάνοντας το 1-1. Ο Ακρίτας έχασε σπουδαία ευκαιρία και πάλι με τον Παπαδόπουλο καθώς ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων βγήκε τετ–α–τετ με τον Νικολαϊδη αλλα δεν μπόρεσε να τον νικήσει με το 1-1 να παραμένει. Στην συνέχεια η Αλιστράτη είχε την υπεροχή με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην αρχή της επανάληψης η Αλιστράτη ήταν καλύτερη και είχε δύο καλές ευκαιρίες με Θεοφανίδη και Μαλέ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από προσπάθεια του Δούρλιου.
Στα τελευταία λεπτά ο Ακρίτας ήταν καλύτερος και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Καρατζία στο 75’ και στο 84’ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Ακρίτας Ν. Κρώμνης: Αβραάμ, Δερμεδεσιώτης, Βουλόδημος, Ταντσίδης, Κούρτης, Κιουμουρτζής, Μωυσιάδης, Ωραιόπουλος, Παπαδόπουλος, Δεληγιαννίδης, Καρατζιάς.
Αλιστράτη (Καραμπατζάκης): Νικολαϊδης, Κουτλες Θ, Κουτλες Απ, Μουλαδακης, Γιαντσιος Π, Χατζηπουργανης, Λουστης, Θεοδωρακης, Δερβεντλης, Γιαντσιος γ Θεοφανιδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε ο Δούρλιος

ΕΛΠΙΔΑ Κ. ΑΓΡΟΥ – ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ 3-3
(33’ Κοτσαγεωργίου, 41’Αριέλ πεν, 82’ Νικολαϊδης)
Στον Κ. Αγρό η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Μικροκλεισούρας, σε ένα παιχνίδι με τον Καλό Αγρό να έχει πολλές ευκαιρίες αλλα να μην μπορεί να στείλει την μπάλα εύκολα στα δίχτυα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μικροκλεισούρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο εικοσάλεπτο πέτυχε δύο τέρματα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες με Τανούσι, Κοτσαγεωργίου και Νικολαϊδη.
Στο 33’ ο Καλός Αγρός κατάφερε και μείωσε το σκορ με τον Κοτσαγεωργίου και πρίν βγεί το ημίχρονο ο νεαρός Τανούσι ισοφάρισε το παιχνίδι κάνοντας το 2-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τανούσι κάνει καλά παιχνίδια μέχρι στιγμής βοηθώντας πολύ την Ελπίδα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
Στην επανάληψη ο Καλός Αγρός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με τον Τανούσι, Στεφανάκη και Βανιά. Αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, σε μια ανυποψίαστη φάση η Μικροκλεισούρα έκανε το 2-3. Στο 82’ ο Νικολαΐδης θα κάνει το τελικό 3-3 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Κ. Αγρός: Λαζαρίδης, Λαρεαδης, Τσιγκοζης Ραλλιάδη, Μπότης, Μπανιάς Β., Καραγκιοζόπουλος, Νικολαϊδης, Βανιάς, Κοτζαγεωργίου, Τανούσι, Στεφανάκης Ν.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Ιβάνοφ, Εφέογλου,
Μικροκλεισούρα: Στάϊκος, Μίρκου, Μαυράκης, Δαμιανίδης. Μόνιος, Λάζος, Μαρκόπουλος, Ιορδανίδης, Ωραιόπουλος, Αναστασιάδης, Σιαμίδης.