Πήρε ο Αστέρας το ντέρμπι της αγωνιστικής

0
1367
Η ομάδα των Τιτάνων

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ εκεί που ο ΚΑΟΔ είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική, με τους Τιτάνες να επιστρέφουν στις νίκες, ενώ η Προσοτσάνη έχασε εκτός έδρας από το ΡΟΥΠΕΛ.
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αστέρας φιλοξένησε τον Γυμναστικό σε ένα παιχνίδι που οι Σερραίοι ήταν καλύτεροι και μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στην τελευταία περίοδο ο Αστέρας ήταν ανώτερος και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.
Ο Ορφέας Ν. Σκοπού πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Καβάλα απέναντι στον Ηρακλή και επέστρεψε στις νίκες.
Οι Τιτάνες ήταν επηρεασμένοι μετά την βαριά ήττα στις Σέρρες και στην πρώτη περίοδο δυσκολεύτηκε απέναντι στην Α.Ε. Σερρών όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανώτερος και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.
Μεγάλη νίκη έκανε η Ηράκλεια με αντίπαλο τον ΑΟΚ, με τους Σερραίους στην πρώτη περίοδο να παίζουν φοβερό Μπάσκετ και να είναι μπροστά στο τέλος αυτής 24-9. Μετά έβγαλε αντίδραση ο ΑΟΚ με το 57-53 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος, η Προσοτσάνη δεν τα κατάφερε στο Σιδηρόκαστρο με αντίπαλο το ΡΟΥΠΕΛ, με την ομάδα του κ. Ζήση να παρατάσσεται με πολλές απουσίες και μοιραία ήρθε η ήττα από έναν πιο αδύναμο αντίπαλο.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ – ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 67-72                                                        Επιστροφή στις νίκες για τον Ορφέα

Η ομάδα του Ορφέα Νέου Σκοπού

Στην Καβάλα ο τοπικός Ηρακλής φιλοξένησε την ομάδα του Ορφέα Ν. Σκοπου, σε ένα παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο από την Αρχή της αναμέτρησης.
Στην πρώτη περίοδο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ο Ορφέας, οι δύο ομάδες έτρεξαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 19-24 υπέρ των Σερραίων.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής παρουσιάστηκε βελτιωμένος και κατάφερε και μείωσε κάπως την διαφορά, με το 40-42 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.
Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, να πηγαίνουν δηλαδή πόντο πόντο, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 55-57.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με 67-72 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Κύρου με 20 και ο Γοργίας, Ζούμπας με 9 πόντους. Ενώ από τον Ορφέα ο Δροσινός με 8, Λουλούδης με 18, Γιοβάνης με 10 και Χαβαλές με 9 πόντους.Δεκάλεπτα: 19-24, 40-42 (ημ.), 55-57, 67-72
Ηρακλής Καβάλας: Πάγκαλος, Πίγκας 7(1), Γοργίας 9(3), Κύρου 20, Ισαακίδης 1, Σταυρόπουλος 4, Χατζημόσχου 9, Παπανικολάου 2, Ζούπας 9, Γερακίδης 6, Μπερμπέρης.
Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 2, Παπαστεργίου 7, Δροσινός 8, Δάγκουλας 3(1), Λουλούδης 18(4), Θεοδωρόπουλος 8, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 5, Γιοβάνης 10, Κοτόπουλος 2, Χαβαλές 9.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ – Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 69- 65                                                          Πήρε το ντέρμπι ο Αστέρας
Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής, Αστέρας Καβάλας και Γ.Σ. Σερρών τέθηκαν αντιμέτωπες στο γήπεδο Ποταμού. Με τον Αστέρα βάζει τέλος στο αήττητο σερί των «πράσινων», οι οποίοι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας «αυτοκτόνησαν».
Οι «ταύροι» για σχεδόν 39 λεπτά ήταν στη θέση του οδηγού ενώ είχαν σε φοβερή μέρα τον Ασημάκη ο οποίος σημείωσε 25 πόντους. Το συγκρότημα όμως του Γιάννη Μπουτάκογλου δεν «κλείδωσε» τη νίκη κι έτσι το σύνολο του Στάθη Καμαράκη άδραξε την ευκαιρία και με τρίποντο μετά από χαμένο αιφνιδιασμό του Γυμναστικού προηγήθηκε στο σκορ με 66-65 λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.
Ο Ασημάκης αστόχησε σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 και εν συνεχεία έγιναν φάουλ από πλευράς φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι στις βολές και να εξασφαλίζουν μια πολύ σπουδαία νίκη.
Από τον Αστέρα ξεχώρισαν οι: Παπαζώτος με 10, Μπορμπίδης με 16 Χαριζάνης με 19 πόντους. Ενώ από τον Γυμναστικό ξεώρισαν οι: Χατζής με 16, Ασημάκης με 25 και Χατζηστεφάνου με 9.
Δεκάλεπτα: 18-21, 32-40 (ημ.), 49-51, 69-65
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 10 (2), Μπορμπίδης 12 (1), Σαμαράς 5 (1), Σουλίδης 4 (1), Αρβανιτάκης 3, Χαριζάνης 19, Μπορμπίδης 16.
Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 3 (1), Λαδιάς, Ρίζος, Ντίκογλου 6, Χατζής 16 (1), Γκολογκίνας, Ντινούδης, Χατζηστεφάνου 9 (1), Ασημάκης 25 (3), Καρακώστας, Γιαβρόπουλος, Λαγός 6.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ε.Σ.: 79-64                                                                             Επιστροφή στις νίκες για τους Δραμινούς
Στο ΔΗΓΑ οι Τιτάνες φιλοξένησαν την Α.Ε. Σερρών σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα το ήθελε για να επιστρέψει σε θετικά αποτελέσματα μετά την βαριά ήττα από τον Γυμναστικό στις Σέρρες. Μια ξαφνική γαστρεντερίτιδα «θέρισε» την ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη, η οποία ταξίδεψε στη Δράμα με αρκετές ελλείψεις. Παρά όμως τις ελείψεις παρουσιάστηκε ανταγωνιστική.
Στην πρώτη περίοδο έγινε ένα ανοικτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο Μπάσκετ, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει ισόπαλη 18-18. Στην δεύτερη περίοδο οι Τιτάνες ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πέτυχαν μερικά εύκολα καλάθια με το ημίχρονο να κλείνει 43-35 υπέρ της ομάδας του Ιάκωβου Σαρακασίδη.
Στην Επανάληψη οι Τιτάνες παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι με την Τρίτη περίοδο να κλείνει 56-45 υπέρ τους. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με το 79-64 να είναι το τελικό αποτέλεσμα, με τους Τιτάνες να επιστρέφουν στις επιτυχίες.
Από την Δραμινή ομάδα για ένα ακόμα παιχνίδι ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπακάλης με 21 πόντους, ο Γιάννης Κολοβής με 9 και ο Δημητρίου με 16
Από την Σερραϊκή ομάδα ξεχώρισαν οι Δούκας Β με 18, Δημάδης 12 και Ζαρίμπας με 16 πόντους.
Δεκάλεπτα: 18-18, 43-35 (ημ.), 56-45, 79-64
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (ΚΑΚΑΤΣΙΔΗΣ): ΓΙΑΝΝΟΓΛΟΥ, ΚΟΛΟΒΗΣ Κ. 5 (1), ΤΖΗΚΑΣ 8, ΥΦΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΜΠΑΚΑΛΗΣ 21, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 16 (3), ΚΟΛΟΒΗΣ Ι. 9 (1), ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΝΕΔΗΣ 2, ΤΟΣΟΥΝΙΔΗΣ 8ΑΕΣ (ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ): ΔΟΥΚΑΣ Β. 18 (4), ΔΗΜΑΔΗΣ 12, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΔΟΥΚΑΣ Δ., ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ 8 (2), ΚΑΝΤΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 1, ΓΟΥΝΑΣ 7, ΖΑΡΙΜΠΑΣ 16 (2).

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 57-53                                                                               Μοιραία ήττα για τους Καβαλιώτες
Στην Ηράκλεια η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Α.Ο Καβάλας, σε ένα παιχνίδι που οι κόκκινοι είχαν ανάγκη για βαθμούς, με την άμυνα τελικά να δίνει την νίκη στους γηπεδούχους.
Το σύνολο του Νίκου Μάντζιου έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο με την Ηράκλεια να είναι μπροστά στο σκορ 24-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κάπως στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να κλείνει 31-29.
Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι», με την Ηράκλεια να ευστοχεί σε κρίσιμα σουτ, να βγάζει άμυνες και να λυγίζει την αντίσταση του ΑΟΚ με το 57-53 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από την Ηράκλεια ξεχώρισαν οι: Κούτλης με 17 και Ραμνάλης και Τοπολίγκας με 13, ενώ για τον ΑΟΚ οι: Γερασιμίδης με 12, Κυριαζόπουλος με 13 πόντους.
Ηράκλεια(Μάντζιος): Μπαμπαχμίδης, Καϊμακάκης, Αποστολάκης, Μέσσας, Παναγιωτίδης 4, Ραμνάλης 13, Ατλάσης 1, Νιφορίδης 7, Κούτλης 17, Τοπολίγκας 13.
Α.Ο. Καβάλα; (Καλφόπουλος): Γερασιμίδης 12μ Λούνγκου 1, Αντωνίου 9, Καμήλαλης, Τσολάκης 8, Ιωαννίδης 2, Κυριαζόπουλος 13, Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 4, Χατζηαποστόλίδης 2, Θεοδώρου 1

ΡΟΥΠΕΛ – ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 76-65                                                                       Προσπάθησε η Προσοτσάνη παρά τις απουσίες

Η ομάδα του Α.Ο. Προσοτσάνης

Λίγο οι αρκετές απουσίες κυρίως των ψηλών παικτών λίγο η κακή ημέρα που βρέθηκαν οι καλαθοσφαιριστές της, έδωσαν το αβαντάζ στην γηπεδούχο ομάδα που πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Δραμινή ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με πολλά προβλήματα στο αμυντικό παιχνίδι με πιο σοβαρό αυτό στα ριμπάουντ, με το 28-14 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.
Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του κ. Ζήση διόρθωσε κάπως την εικόνα της με το ημίχρονο να κλείνει 39-29 υπέρ του Ρούπελ.

Α.Ο. Προσοτσάνης

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και μείωσε την διαφορά στους 7, με την τρίτη περίοδο να κλείνει 52-45.                                                              Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι η Προσοτσάνη λόγω της
κόπωσης αφού έλειπαν πολύ βασικοί παίκτες όπως για παράδειγμα ο σέντερ της ομάδας
Πατένταλης, με το 76-65 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι: Στάσας με 15, Παπαδόπουλος με 12, και Ψαρράς με 10 πόντους, ενώ από την Δραμινή ομάδα οι Καρακασίδης με 16, Ντίπ με 13 πόντους.
Δεκάλεπτα: 28-14, 39-29(ημιχρονο), 52-45, 76-65.
Ρουπελ Σιδηροκάστρου (Κυρηκος): Παπαδόπουλος 12(1), Χαραλαμπίδης 4(1), Αναστασιάδης 4, Καμπέρης, Ψαρράς 10(1), Γιαννάτος 24(3), Στασας 15(1), Τασκος 2, Πεχλιβανος 3, Πολεμαρχακης ΑΟ Προσοτσανης (Ζήσης-Πολυμένης): Νυμφόπουλος 15(1), Οικονόμου 7(1), Ασλαμαζίδης, Καρακασίδης 16(3), Ντιμπ 13(1), Βουβαλίδης 7(1), Δουλκέρογλου 2, Παπαδόπουλος, Ζάμπας 5(1) .