Πλούσιο το θέαμα στην πρώτη φάση του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Δράμας

Στην επόμενη φάση Καστρινός, Μοναστηράκι, Άγιος Αθανάσιος, Μικρόπολη, Ξηροπόταμος και Αλιστράτη

0
63

Στην μάχη του Κυπέλλου ρίχτηκαν οι δώδεκα ομάδες της Β’ κατηγορίας που δήλωσαν συμμετοχή. Στην πρώτη φάση του Κυπέλλου που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το απόγευμα έγιναν 6 αγώνες και συνολικά είχαμε 23 γκολ, όσα είχαμε δηλαδή και στην πρώτη αγωνιστική στην Α’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Δράμας.
Στα αποτελέσματα της ημέρας, πραγματικό ντέρμπι έγινε στην Μικρόπολη που η τοπική Δόξα υποδέχτηκε την ομάδα του Φίλλιπου. Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές στο σκορ, να παίζουν καταπληκτικό ποδόσφαιρο όμως τελικά έχασαν το παιχνίδι καθώς δέχτηκαν δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάνοντας τελικά το εισιτήριο για την δεύτερη φάση.
Ένα ακόμα χορταστικό παιχνίδι έγινε στην Αδριανή με την τοπική ομάδα να έχει καλή παρουσία στην αναμέτρηση όμως ήταν άτυχη καθώς η Αλιστράτη είναι μια πιο έμπειρη ομάδα και τελικά κατάφερε και πήρε το παιχνίδι στα σημεία κερδίζοντας 2-3 στο 93’.
Στο Μοναστηράκι η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Ακρίτα Νέας Κρώμνης, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος ο Ακρίτας κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μουστάκα στο 28’ όμως ο Κεραυνός στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερος και βρήκε αρχικά την απάντηση στο 75’ με τον Άντζα και στο 80’ ο ίδιος παίκτης θα δώσει την νίκη στην ομάδα του.
Στον Καλαμώνα ο Ξηροπόταμος έπαιξε καλύτερα από τον τοπικό Άρη όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η ομάδα του “Δάσκαλου” βρήκε λύσεις με τον Μέγα να παίρνει τελικά την νίκη με 1-5.
Στην Ν. Σεβάστεια η τοπική ομάδα αδίκησε τον εαυτό της καθώς στο πρώτο μέρος είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού όμως στο δεύτερο μέρος έμεινε από δυνάμεις με τους πιτσιρικάδες του Στάθη Μελικίδη να καταφέρνουν να σκοράρουν τέσσερα τέρματα και να παίζουν θεαματικό ποδόσφαιρο.
Τέλος, στον Αγ. Αθανάσιο ο τοπικός Μέγας φιλοξένησε το Μαυρόβατο κερδίζοντας 2-0 με τον Τερματοφύλακα του Ηρακλή τον Χαρπαντίδη να βγάζει δύο πέναλτι στην επανάληψη και να κάνει ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

ΚΑΛΑΜΩΝΑΣ – ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ 1-5
Ανώτερος ο Μέγας

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα στον Καλαμώνα με τον τοπικό Άρη να φιλοξενεί τον Ξηροπόταμο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες, κυρίως με τον Λουκά και Βουβόλια χωρίς όμως οι παίκτες του Τάκη Στάμογλου να βρίσκουν κάποια επιθετική λύση, κλείνοντας καλά τους χώρους ο προπονητής του Καλαμώνα Μπάμπης Ζεκερίδης.
Στην επανάληψη η ομάδα του Ξηροποτάμου ήταν απολαυστική σκοράροντας 5 τέρματα και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο. Αρχικά ο Λουκάς στο 50’ θα κάνει το 0-1 για την ομάδα του για να έρθει ο Χαρίσκος στο 60΄ να κάνει το 0-2 για το Μέγα. Ο Ξηροπόταμος δεν σταμάτησε εκεί και στο 67’ θα κάνει το 0-3 με τον Δεμίση. Στο 73’ όμως ο Δημητριάδης θα μειώσει για Καλαμώνα σε 1-3. Στην συνέχεια ο Ξηροπόταμος σημείωσε άλλα δύο τέρματα με τον Λουκά στο 83’ και τον Καρυπίδης στο 87΄.
Από τον Ξηροπόταμο διακρίθηκαν οι: Λουκάς που σημειώσε δύο τέρματα για την ομάδα του, Δημίου, Χαρίσκος Αν και Τσιάρας. Ενώ για τον Καλαμώνα ο Δημητριάδης και ο Πατσούκης.
Καλαμώνας (Ζεκερίδης): Ταγκαλίδης, Παπαζήσης, Καραγκουλμεντίδης, Κοντρόπουλος, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζησωτηριάδης, Πατσούκης, Παπαδόπουλος Σ., Πασκαλίδης, Καγκαλίδης.
Ξηροπόταμος (Στάμογλου): Καρακούσης, Κιουμουρτζής (69’ Λεονταρίδης), Δεμίσης, Δημίου, Τσιάρας, Χαρίσκος Αγγ., Βουλτιος, Παρασκευαΐδης, Λουκάς, Βουβολιας (65 Καρυπιδης), Χαρίσκος Αν.

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ – ΑΚΡΙΤΑΣ Ν. ΚΡΩΜΝΗΣ 2-1
Το πάλεψε ο Ακρίτας
Στο Μοναστηράκι ο τοπικός Κεραυνός φιλοξένησε την ομάδα του Ακριτα. Ένα παιχνίδι που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου και απέδειξαν οι παίκτες και των δύο ομάδων μέσα στο γήπεδο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Ακρίτα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχασε κάποιες κλασικές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μουστάκα στο 28’. Στην συνέχεια το Μοναστηράκι ανέβασε ρυθμό και έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες με τον έμπειρο Παπαϊγνατίου, με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το Μοναστηράκι ήταν καλύτερο και πάλευε να βρεί το γκολ χάνοντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά ο Παρασκευάς θα βγει τετ–α–τετ και θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας και ο Παπαϊγνατίου θα βγει μόνος του με τον τερματοφύλακα όμως δεν θα καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Όσο περνούσε η ώρα το Μοναστηράκι ανέβαζε ρυθμούς και αρχικά στο 75’ θα ισοφαρίσει με τον Άντζα και ο ίδιος παίκτης στο 80’ θα κάνει το 2-1 για τον Κεραυνό δίνοντας στην ομάδα του το εισιτήριο στην επόμενη φάση.
Από τον Ακρίτα διακρίθηκαν οι Δερμεδεσιώτης, Μουστάκας και Δεληγιαννίδης ενώ για το Μοναστιράκι οι: Παπαϊγνατίου, Αντζας που σημείωσε και δύο τέρματα και ο Ξυγιντζής
Μοναστηράκι (Παυλίδης): Μητρούσης Γ., Γιάνναρος, Λογοθέτης Κ., Ξυγιντζής, Καμίδης, Χαραλαμπίδης, Βασιλειάδης, Καπαγερίδης, Αντζας, Παπαϊγνατίου, Μητρούσης Αθ.
Ακρίτας Ν. Κρωμης (Μεσσήνης): Γιάγκου, Μωϊσιάδης Στ. (67 Σιαμάνης), Κούρτης (46’ Κετάνης), Δερμεδεσιώτης, Ταντσίδης (70’ Κιουμουρτζής), Ωραιόπουλος, Παπαδόπουλος, Μωϊσιάδης Ιων., Μουστάκας, Καρατζίας (40’ Σαμολαδας), Δεληγιαννίδης.

ΑΔΡΙΑΝΗ – ΑΛΙΣΤΡΑΤΗ 2-3
Στην Καθυστέρηση με Γιάντσιο η Αλιστράτη
Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Αδριανής, εκεί που ο τοπικός Ηρακλής αντιμετώπισε την ομάδα της Αλιστράτης. Η Αδριανή μπήκε καλύτερη στο παιχνίδι και έχασε κάποιες κλασικές ευκαιρίες κυρίως με τον Μελά και τον Καλογριά. Όσο περνούσε ο χρόνος η Αλιστράτη ισορόπησε το παιχνίδι χάνοντας και αυτή με την σειρά της κάποιες ευκαιρίες, όμως ο Κουτλες στο 21’ θα κάνει το 0-1 για τον Μακεδονικό. Η Αδριανή πίεσε για την ισοφάριση όμως το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Αδριανή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Μελά στο 61’ όμως δύο λεπτά αργότερα η Αλιστράτη θα πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Θεοφανίδη. Η Αδριανή ισοφάρισε για μια ακόμη φορά και πάλι το παιχνίδι στο 81’ με τον Μελά, για να έρθει στο 90+3’ ο Γιάντσιος να κάνει το 2-3 για την Αλιστράτη και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.
Από την Αδριανή με την απόδοση τους ξεχώρισαν οι: Μέλας και Καλογριάς, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι: Γιάντσιος, Μαλλές και ο Κούτλες.
Αδριάνη (Γρηγοριάδης): Παμπουτζίδης, Κελέσης (50’ Μηρκου), Κρόκος (61’ Περγερλής), Δανιήλ (71’ Τσένγκος), Παντελίδης, Πρίτσιου, Κουφιουμτζής, Κούτης, Μελλάς, Λίοντας, Καλογριάς.
Αλιστράτη (Καραμπατζάκης): Αβραμίδης, Καλούδης, θεοδωράκης, Κουτλες, Γιαντσιος Πασχάλης, Χατζηπουργανης, Κουτλες, Μαλλες, Γιάντσιος, Θεοφανίδης, Δουρλιος, Καμπόλης.

ΜΙΚΡΟΠΟΛΗ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ 3-2
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασε την πρόκριση ο Φίλιππος. Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα στην Μικρόπολη, με την τοπική Δόξα να υποδέχεται την ομάδα του Φιλλίπου που επανέρχεται με αντρικό τμήμα μετά από δύο χρόνια.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες κλασικές ευκαιρίες και στο 30’ ο Μπεσικάς θα κάνει το 0-1 για την ομάδα. Στο 37’ η Μικρόπολη θα κερδίσει πέναλντι όμως ο Μουρατίδης απέκρουσε με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Μικρόπολη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ισοφάρισε στο 60΄ με τον Μαυρόπουλο με καταπληκτικό τρόπο. Όμως ο Φίλιππος βρήκε τον τρόπο και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Χατζηδημητρίου στο 63’. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 80’ θα ισοφαρίσουν με τον Σαββίδη, για να έρθει στο 85’ ο Βασιλειάδης να διαμορφώσει το τελικό 3-2 και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.
Από την Μικρόπολη διακρίθηκαν οι: Σαββίδης, Μαυρόπουλος και από τον Φίλιππο οι: Χατζηδημητρίου και Ορφανίδης.
Μικρόπολη: (Καραγιανίδης) Τιγκιρίδης, Κεφαλάς (80 Μπαζοριας) , Βασιλειάδης, Καραταϊρίδης, Παπαδόπουλος Γ., Ιωαννίδης (65 Καραγιάννιδης), Σεραφιμίδης, Κλαούντιο, Μαυρόπουλος, Σαμαράς (30 λ.τρ. Μπαϊρακτάρης), Σαββίδης (90 Αναγνώστου).
Φίλιππος (Κεφαλαδέλης): Μουρατίδης, Λάμπρου, Πασσίας, Αμυγδαλίδης, Κυριαζίδης, Ορφανίδης, Αστέρης, Μήτρού, Μπεσίκας, Χατζηδημητρίου, Λούφο (46’ Βογιατζής)

ΆΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ – ΜΑΥΡΟΒΑΤΟΣ 2-0
Πάλεψε το παιχνίδι με 10 παίκτες αλλά δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής
Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι διεξήχθη στον Αγ. Αθανάσιο εκεί που η τοπική ομάδα αντιμετώπισε την ομάδα του Μαυροβάτου στα πλαίσια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου.
Ο Ηρακλής κατέβηκε στο παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω του σοβαρού προβλήματος που υπάρχει με την κάρτα υγείας ποδοσφαιριστή, με πολλούς ποδοσφαιριστές να μην έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο παιχνίδι.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με τον Σκάρογλου και τον Ιωαννίδη. Όμως στο 23’ κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κεσίδη. Ο Μαυρόβατος στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς όμως το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Μαυρόβατος έκανε διαχείριση των δυνάμεων του χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Στο 50’ ο Ιωαννίδης θα χάσει πέναλτι αφού θα το βγάλει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ο Χαρπαντίδης, κάτι ανάλογο έγινε και στο 78’, πάλι στη εκτέλεση ο Ιωαννίδης θα ξανααποκρούσει την μπάλα ο τερματοφύλακας. Κάπου εκεί σιγά σιγά ο Μαυρόβατος άρχισε να μένει από δυνάμεις και ο Ιωαννίδης στο 90’ + 3’ θα διαμορφώσει το τελικό 2-0.
Αγ. Αθανάσιος: (Πελικπασίδης): Τοτίκογλου, Ψωμιάδης (76’ Τζιγεράκης), Διαμαντής, Βουβαλίδης, Δημητριάδης, Ασλανίδης, Μπαμπασαλή, Κεσίδης (90’ Σιμητλιώτης), Ιωαννίδης, Σκάρογλου, Κούρτογλου.
Μαυρόβατος (Ποιμενίδης) Χαρπαντίδης, Μαυρίδης, Αϊδινίδης, Βουνοτραπίδης, Ποιμενίδης, Ασημόγλου, Παφραλίδης, Κωνσταντινίδης, Κονδυλίδης.

Ν. ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ – ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ 0-4
Άντεξε ένα ημίχρονο ο Απόλλων
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στη Ν. Σεβάστεια με την τοπική ομάδα να διασταυρώνει τα ξίφη της με την ομάδα του Καστρινού. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος χάνοντας πολλές κλασικές ευκαιρίες κυρίως με τον Κελεσίδης και τον Αλέξιου χωρίς ο Καστρινός να απολύσει στο πρώτο μέρος με αξίωσης της εστία του Καραβασίλη.
Στην επανάληψη η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Βέη και του Κοχαϊμίδη άλλαξαν την εικόνα της ομάδα και στο 49’ ο Γεωργιάδης θα κάνει το 0-1 μετά από ωραία ενέργεια από δεξιά του Κοχαϊμίδη. Στη συνέχεια η Ν. Σεβάστεια έψαξε την ισοφάριση κυρίως με τον Κελεσίδη. Όμως στο 74΄ο Κυριαζής με ένα καλοζυγισμένο σουτ περίπου από τα 30’ μέτρα θα κάνει το δύο για την ομάδα του. Κάπου εκεί οι παίκτες της Ν. Σεβάστειας έμειναν από δυνάμεις και με δύο γκολ του Χότζα στο 86’ και στο 88 πήρε μια σπουδαία νίκη ο Καστρινός και πρόκρισή στην επόμενη φάση.
Από τον Καστρινό διακρίθηκαν οι: Αλμανίδης, Καραγιανίδης, Χατζηπαπαθεωδόρου, Γεωργιάδης, Κοχαϊδης που πέρασε στο δεύτερο μέρος όπως και Χότζα.
Ενώ για την Ν. Σεβάστεια διακρίθηκαν οι: Μανταρλής, Βρασκίδης, Κελεσίδης, Ζηλελίδης και Πουρτουρτζίδης.
Ν. Σεβάστεια (Ευθυμιάδης): Καραβασίδης,Μανταρλής (75΄ Κίκας), Χαραλαμπίδης, Κιπριζλής, Ζηλελίδης, Βρασκίδης, Καλτσίδης, Αλεξίου, Κελεσίδης, Πουρτουρτζίδης, Καραγιανίδης (50’ Χιντασέλη)
Καστρινός (Μελεκίδης): Νίτσο, Αλμανίδης, Μπερμπερίδης (46’ Βέης), Φλέγκας, Καταρτζής, Καραγιανίδης, Χατζήογλου (65’ Πουλάς), Χατζηπαπαθεώδορου, Γεωργιάδης, Κυριαζής (76’ Χότζα), Χιντζίδης (46’ Κοχαϊμίδης).

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα:
Απόλλων Ν. Σεβάστειας – Δόξα Αντ. Καστρινός 0-4 (49’ Γεωργιάδης, 75’ Κυριαζής, 85,87 Χότζα)
Κεραυνός Μοναστηρακίου – Ακρίτας Ν. Κρώμνης 2-1 (75’, 80 Άντζας/ 28’ Μουστάκας)
Ηρακλής Αδριανής – Μακεδονικός Αλιστράτης 2-3 (62’, 81’Μελάς / 18 Κουτλες, 63’ Θεοφανίδης, 90’+3 Γιαντσιος Πασχάλης
Αρης Καλαμώνα – Μ. Αλεξ. Ξηροποτάμου 1-5 (72΄Δημητριάδης/ 50’, 83 Λουκας, 60’Χαρίσκος, 67 Δεμίσης, 86’ Καρύπης
Δόξα Μικρόπολης – Φίλιππος Δράμας 3-2
(60 ’ Μαυρόπουλος, 80’ Σαββίδης, 85’ Βασιλειάδης/ 30’ Μπεσικάς, 63’ Χατζηδημητρίου)
Μ. Αγ. Αγίου Αθανασίου – Ηρακλής Μαυροβάτου 2-0 (23’ Κεσίδης, 92’ Ιωαννίδης)