Πρεμιέρα στον πρώτο όμιλο της Β’ ΕΠΣ Δράμας με πολλά γκολ

0
883
Η ομάδα του Φίλιππου Δράμας

Ξεκίνησε μετά από περίπου τέσσερις μήνες ξανά το πρωτάθλημα της Β1’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Δράμας. Στην πρώτη αγωνιστική σημειώθηκαν 22 γκολ μόλις σε πέντε αναμετρήσεις καθώς η ομάδα του Προαστείου δεν κατέβηκε στο παιχνίδι με την Αδριανή. Στη Β’ κατηγορία υπάρχει διαφορά δυναμικότητας για αυτό βλέπουμε κάποια αποτελέσματα με μεγάλα σκορ κάνοντας την ανάγκη για Γ’ κατηγορία επιτακτική.
Στα αποτελέσματα της ημέρας σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Μοναστηράκι, εκεί που ο τοπικός Κεραυνός φιλοξένησε την ομάδα του Φίλιππου που απαρτιζόταν από νεαρούς ποδοσφαιριστές και επέστρεψε στα τοπικά πρωταθλήματα μετά από ένα χρόνο απουσίας. Το Μοναστηράκι έβαλε δύο τέρματα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο όμως πριν λήξει το ημίχρονο ο Φίλιππος μείωσε και στο 80’ έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση ενώ σε αυτή την αναμέτρηση και τα δύο γκολ των φιλοξενουμένων τα πέτυχε ο Χατζηδημητρίου
Ένα άλλο πολύ σημαντικό παιχνίδι διεξήχθη στον Μαυρόβατο εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του Μικροχωρίου. Το Μικροχώρι μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 9’ όμως οι παίκτες του Άγγελου Ποιμενίδη δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν και έφεραν τούμπα το παιχνίδι κάνοντας το 3-1 με το Μικροχώρι να καταφέρνει απλά να μειώσει στο 72’ σε 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Στην Φτελιά έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με την Φτελιά να δέχεται πρώτη γκολ κατάφερε με μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι 2-1, όμως ισοφαρίστηκε στο 90+6 με πέναλτι του Κιπριζλή.
Στην Αργυρούπολη εκεί που έχει έδρα ο Καστρινός έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο αλλά τελικά να μην παίρνουν την νίκη καθώς ισοφαρίστηκαν στα τελευταία λεπτά με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Στον Νεροφράκτη ο Αγ. Αθανάσιος είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε και πήρε την νίκη απέναντι στον Απόλλωνα. Το σκορ του πρώτου μέρους ήταν 0-2 ενώ στην επανάληψη οι παίκτες του Κώστα Πελικπασίδη κατάφεραν και σημείωσαν πέντε τέρματα ενώ είχαν σε καλή μέρα τον Θωμά Κεσίδη ο οποίος σκόραρε 3 τέρματα σε αυτή την αναμέτρηση.

ΦΤΕΛΙΑ – Ν. ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ 2-2                                                                                             Στο παρά ένα η Ν. Σεβάστεια
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στην Φτελιά, εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Ν. Σεβάστειας.
Οι φιλοξενούμενοι προερχόντουσαν από μια βαριά εντός έδρας ήττα με τέσσερα τέρματα η οποία ήταν άδικη και ήθελαν στο παιχνίδι με την Φτελιά να πάρουν κάτι γνωρίζοντας ότι οι γηπεδούχοι είναι μια πιο άπειρη ομάδα που φέτος ξανά κατέβηκε μετά από ένα χρόνο απουσίας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Φτελιά μπήκε καλύτερα πίεσε όμως δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις, λόγω του ότι οι παίκτες του Ανέστη Ευθυμιάδη είχαν κλείσει καλά τους χώρους πίσω και έπεφταν πάνω σε έναν καταπληκτικό Ζηλελίδη που τους χαλούσε τα σχέδια. Στο 34’ η ομάδα της Ν. Σεβάστειας πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ζηλελίδη, δύο λεπτά κράτησε η χαρά των φιλοξενουμένων καθώς ο Δουλκέρογλου θα κάνει το 1-1 για την ομάδα του.
Στην Επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μίλο στο 67’. Η Ν. Σεβάστεια δεν είχε πεί την τελευταία της λέξη καθώς πάλεψε το παιχνίδι και στο 90+5 κέρδισε πέναλτι με τον Κιπριζλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση και στο 90+6 διαμόρφωσε το τελικό 2-2
Από την Ν. Σεβάστεια διακρίθηκαν οι: Ζηλελίδης, Κιπριζλής και ο Κίκας ενώ για την Φτελιά οι: Δουλκέρογλου, Μακρυγιάννης και ο τερματοφύλακας Κοτσάκι.
Ν. Σεβάστεια (Ευθυμιάδης): Καραβασίλης, Ζηλελίδης, Χαραλαμπίδης, Κιπριζλής, Διαμαντόπουλος, Βρασκίδης, Πουλτουρτζίδης, Ράσκος (46’ Βασιλειάδης), Κελεσίδης, Καλτσίδης (93’ Μανταρλής), Κίκας (87’ Αλεξίου).
Φτελιά: Κοτσάκι, Κανίδης, Καραγκίοζης, Κουταλας, Κοταράνης, Δεληκωστίδης, Αρβανιτίδης, Δουλκέρογλου, Μίλο, Μακρυγιάννης, Παπαδόπουλος Αθ.
Στο δεύτερο επαίξαν οι: Σαββίδης, Κεχαϊδης, Παρλαλίδης.

ΜΑΥΡΟΒΑΤΟ – ΜΙΚΡΟΧΩΡΙ 3-2                                                                                 Αγγλικό σκορ στο Μαυρόβατο
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή στο γήπεδο του Μαυροβάτου εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του Μικροχωρίου.
Ο Μαυρόβατος την προηγούμενη Κυριακή κατέβηκε με δέκα παίκτες αλλά ήταν πολύ ανταγωνιστικός, όπως ήταν και στο παιχνίδι με το Μικροχώρι.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Μικροχώρι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9’ με τον Σανίτσα. Κάπου εκεί οι παίκτες του Άγγελου Ποιμενίδη άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και στο 29’ θα κάνουν το 1-1 με τον Μαυρίδη, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Μαυρόβατος μπήκε καλύτερα και στο 47’ θα πάρει κεφάλι στο σκορ με Κωνσταντινίδη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν και πέτυχαν και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Κωνσταντινίδη στο 65’. Με το μόνο που θα καταφέρει το Μικροχώρι είναι να μειώσει το σκορ σε 3-2 με τον Γεωργιάδη στο 72’.
Από τον Μαυρόβατο με την απόδοση τους ξεχώρισαν οι: Κωνσταντινίδης, Κονδηλίδης, Μαυρίδης και ο Μακρής. Από την ομάδα του Μικροχωρίου ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι: Ετόγλου, Σανίτσας και Γιαγκοζίδης.
Μαυρόβατος (Ποιμενίδης): Χαραλαμπίδης, Ματρίδης, Συμεωνίδης, Μακρής, Αμανατίδης, Ποιμενίδης, Αγελλίδης, Ασημόγλου, Κωνσταντινίδης, Κονδυλίδης, Τόσιος.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Αϊδινίδης, Σαρίδης, Κουτσουράς και Δούσκος.
Μικροχώρι (Αρνής): Ιωαννίδης, Κανετίδης, Γιαγκοζίδης, Νερατζάκης, Μπαϊρακτάρης, Σανίτσας, Γεωργιάδης, Ετόγλου, Κασάμπαλης, Αλεξιάδης, Καρόκι.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν: Βάντσης, Κυριακίδης Γ.

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ – ΚΑΛΑΜΩΝΑΣ                                                                                            Σπουδαίο βαθμό για τον Καλαμώνα
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Αργυρούπολης με τον Καστρινό να φιλοξενεί την ομάδα του Καλαμώνα.
Οι παίκτες του Στάθη Μελικίδη μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 30’ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κυριαζή. Κάπου εκεί οι παίκτες του Μπάμπη Ζεκερίδη ανέβασαν ρυθμούς χωρίς αποτέλεσμα με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Στην επανάληψη ο Καστρινός έψαξε το γκολ με το οποίο θα κλείδωνε το παιχνίδι, χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες και σαν να μην έφτανε αυτό ο Παπαδόπουλος Σ. θα ισοφαρίσει στο τέλος το παιχνίδι για την ομάδα του Καλαμώνα σε 1-1.
Καστρινός (Μελικίδης): Νίτσο, Αλμανίδης, Μπερμπερίδης, Φλέγκας, Καταρτζής, Καραγιαννίδης, Χατζήογλου, Χατζηπαπαθεοδώρου, Γεωργιάδης, Κυριαζής, Χιντζλιδης.
Καλαμώνας (Ζεκερίδης): Ταγκαλίδης, Παπαζήσης, Καραγκουλμεντίδης, Κοντρόπουλος, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος Ι, Χατζησωτηριάδης, Πατσούκης, Παπαδόπουλος Σ, Πασκαλίδης, Καγκαλίδης.

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ –ΦΙΛΙΠΠΟΣ 2-2                                                                                      Δίκαιη μοιρασιά
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο Μοναστηράκι με την τοπική ομάδα να διασταυρώνει τα ξίφη της με την ομάδα του Φίλιππου.
Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα το Μοναστηράκι χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες δοκιμάζοντας την ετοιμότητα του Μουρατίδη. Στο 24’ όμως το Μοναστηράκι θα πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Αντζα Γ. Στο 43’ το Μοναστηράκι θα κάνει το 2-0 με τον Βασιλειάδη, κάπου εκεί ο Φίλιππος αφυπνίστηκε και κατάφερε να μειώσει πριν βγει το ημίχρονο με τον Χατζηδημητρίου στο 45’, με το 2-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος ο Φίλλιπος βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ το οποίο ήρθε και πάλι από τον Χατζηδημητρίου κάνοντας το 2-2 για την ομάδα. Στην συνέχεια της αναμέτρησης έγιναν σπουδαίες φάσεις με τους δύο τερματοφύλακες να είναι σε ετοιμότητα με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από το Μοναστηράκι ξεχώρισαν οι: Αντζας, Παπαϊγνατίου, Μητρούσης Γ. και ο Βασιλειάδης. Ενώ από τον Φίλιππο οι: Μουρατίδης, Χατζηδημητρίου.
Φιλιππος ΓΣ (Κεφαλαδέλης) Μουρατίδης, Πασιάς (56’ Λάμπρου), Κυριαζίδης, Αμυγδαλίδης, Σουρλας, Μήτρου, Ορφανίδης, Λουφο, Μπαϊρακτάρης, Χατζηδημητρίου, Μπέσικας.
Μοναστηράκι (Παυλίδης): Μητρούσης Γ., Γιάνναρος, Καμίρης, Ξυγιντζής, Φεσικίδης, Χαραλαμπίδης, Τοσούμογλου (46 Μητσούσης Αθ.), Καπαγερίδης, Αντζας, Παπαϊγνατίου, Βασιλειάδης.

ΝΕΡΟΦΡΑΚΤΗΣ – ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 0-7
Καταιγιστικός ο Αγ. Αθανάσιος
Ένα καλό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Νεροφράκτη με την τοπική ομάδα να φιλοξενεί την ομάδα του Αγ. Αθανασίου.
Ο Νεροφράκτης επέστρεψε στα τοπικά πρωταθλήματα μετά από απουσία δύο ετών και ήθελε θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα όπως είναι φέτος η ομάδα του Αγ. Αθανασίου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αγ. Αθανάσιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με Ιωαννίδη, Σκάρογλου και Κεσίδη. 27’ η επίθεση του Αγ. Αθανασίου θα απελευθερωθεί και ο Ιωαννίδης θα κάνει το 0-1 για την ομάδα του για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Κεσίδης να κάνει το 0-2 για τον Μέγα το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Αγ. Αθανάσιος ήταν απολαυστικός καθώς σημείωσε 5 τέρματα. Αρχικά στο 56΄ ο Μπαμπάσαλη θα κάνει το 0-3, στην συνέχεια ο Κεσίδης θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 0-4 για την ομάδα του, Στο 65’ ο Αγ. Αθανάσιος θα κερδίσει πέναλτι, με τον Σκάρογλου να αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-5 για την ομάδα. Στο 76’ ο Κεσίδης θα σημειώσει το τρίτο προσωπικό τέρμα κάνοντας το 0-6 και στο 81’ ο Ασλανίδης Μ. θα διαμορφώσει το τελικό 0-7
Νεροφράκτης: Καρινόγλου, Δεμενελούδης, Αραμπατζής, Ταριλλάρι, Τασσάκης, Καρατζάς, Μπεράτι, Ελευθεριάδης, Πουλάς, Χατζηαντωνίου, Μπανιάς.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Γιουσουφόγλου, Ευδοκίου.
Αγ. Αθανάσιος: Τογικόγλου, Παπαδόπουλος Ι, Διαμαντη, Βουβαλίδης, Δημητριάδης, Βαφάκης, Μπαμπασαλή, Ασλανίδης, Ιωαννίδης, Σκάρογλου, Κεσίδης. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Κούρτογλου, Ψωμιάδης, Ευθημιάδης.