Πρόγραμμα 43oυ Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας – Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

0
2117

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020

Δημοτικό Ωδείο
16:00
Κινηματογραφοθεραπεία
O διεθνούς φήμης σκηνοθέτης Pawel Pawlikowski θα συμμετάσχει σε μια ανοιχτή συζήτηση για την τελευταία του ταινία «Ψυχρός πόλεμος». Την συζήτηση στη Δράμα θα συντονίσει η κινηματογραφοθεραπεύτρια Ντενίς Νικολάκου. Η ταινία δίνει ένα καλό έναυσμα ώστε το κοινό να κατανοήσει την αξία και την λειτουργία της κινηματογραφοθεραπείας και τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να δουλέψουμε πάνω στο κινηματογραφικό έργο προκειμένου να αντλήσουμε θεραπευτικά στοιχεία. Για πρώτη φορά το Φεστιβάλ Δράμας φιλοξενεί το εν λόγω εγχείρημα με στόχο να αναδείξει την ψυχοθεραπευτική επίδραση που μπορεί να ασκήσει ένα κινηματογραφικό έργο στον θεατή.

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 17:00
Διεθνές σπουδαστικό
διαγωνιστικό πρόγραμμα
Under the heavens by Gustavo Milan – Brazil
Patron saint by Georden West – USA
A mess at apartment 14 by Radu Barbu – Romania
22:47 Line 34 by MichaelKarrer – Switzerland
Development by Nikola
Vučinić – MontenegroGhazaal by Ragini Bhasin – USA
Senescence by PhoebeMorrison – U.K.
The insect women by Doyeoung An – Republic of Korea
Fire report by KatarínaJonisová – Slovakia
Something by Kasia Babicz – Poland
The same skin by Nina Hopf – Germany
Rosa Kairo by Jacques Simha – Greece

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ 18:00
Επιμέλεια – παρουσίαση: Παύλος Μεθενίτης, συγγραφέας – δημοσιογράφος.
“Ζευγάρια που έγραψαν την ιστορία της Ελλάδας” (βιογραφία), Λένα Διβάνη (εκδόσεις Πατάκη, 2019).

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 20:00 – 22:00
Διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα
Route 3 by Thanasis
Neofotistos – Greece (out of competition)
Anna by Dekel Berenson – U.K. , Ukraine, Israel
The name of the son byMartina Matzkin – ArgentinaKeep it quiet by Yaya – U. S. A.
Consolation by Lina Asadulina – Russia
Song sparrow by Farzaneh Omidvarnia – Denmark, Iran
Premier amour by Haris Raftogiannis – France, Greece

Δημοτικό Ωδείο
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 20:00 – 22:00
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
Goads by Iris Baglanea
Dakar by Stelios Moraitidis
The Wheel by Yannis Stafanakis
Hansel by Vivian Papageorgiou
The meaning of August by Manos Papadakis
Painting for the main bedroom by Ilias Doulis
The Call by Marios Psaras
Qualia by Thanasis Tatavlalis
Happy by Giouli Anastasopoulou

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος» / Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 21:00 – 23:00
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
HAMAM by Barbara Duka (out of competition)
When I smile my eyes close by Daniel Bolda
Vouta by Dimitris Zahos
Pashka by Oltjon Lipe
Antivirus by Anastasia SimaBourn by Dimitris Moutsiakas

Δημοτικό Ωδείο
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 22:30 – 00:30
Διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα
No place by Gabriel Amaral – Brazil
Cameramen byb Tristan Lhomme – France
Movements by Dahee Jeong – South Korea
Minion by Anghel Damian – Romania
Virago by Kerli Kirch Schneider – Estonia
In her steps by Anastasia Kratidi – Greece

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 22:30 – 00:30
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
HAMAM by Barbara Duka (out of competition)
When I smile my eyes close by Daniel Bolda
Vouta by Dimitris ZahosPashka by Oltjon Lipe
Antivirus by Anastasia SimaBourn by Dimitris Moutsiakas

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ