ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΖΥΓΟΥ 2-0 (50’ - 73’ ΜΠΕΡΟΥΚΑΣ ΠΕΝ.)

0
2710

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο Δράμας, εκεί που ο Πανδραμαϊκός φιλοξένησε την ομάδα του Ηρακλή Ν. Ζυγού.
Ο Πανδραμαϊκός ήθελε την νίκη για να συνεχίσει να κοιτάει ψηλά την φετινή χρονιά και για να έχει σημασία και η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής στο Κιλκίς. Αντίπαλος ήταν ο Ηρακλής Ν. Ζυγού που είναι μια αξιόλογη και ποιοτική ομάδα που την Κυριακή δυσκόλεψε τον Πανδραμαϊκό.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Καλογιάννης θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κιουμουρτζή να αποκρούει με υπερένταση.
Όσο περνούσε η ώρα ο Πανδραμαϊκός ανέβαζε ρυθμούς και στο 24’ είχε δοκάρι με τον Τσελεμπή. Στην συνέχεια χάθηκαν κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες κυρίως με τους: Αϊβάζη Μπελμάνη και Μπερούκα.
Λίγο πριν βγεί το ημίχρονο όμως ο Ηρακλής είχε δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους: Δημητριάδη και Πιλτικάκη. Με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι, έτσι στο 50’ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν φάουλ με τον Διαμαντίδη να παίζει γρήγορα την μπάλα στον Αχαλινόπουλο αυτός να σπάει στον Μπερούκα και με πλασέ μέσα από την Περιοχή να κάνει το 1-0 για την Δραμινή ομάδα, πιάνοντας στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα.
Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν κάτι παρόμοιο με εκείνο που είχε κάνει ο Διαμαντίδης στις Σέρρες. Ο Χασιώτης θα κάνει ένα φάουλ από το χώρο του κέντρου περίπου με τον Κιουμουρτζή να διώχνει με υπερένταση.
Στο 72΄ σε μια χαμένη μπαλιά για την Δραμινή ομάδα θα κυνηγήσει ο Μπερούκας θα τσιμπήσει την μπάλα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει πέναλτι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος γράφοντας το τελικό 2-0 για τον Πανδραμαϊκό.
Για την Δραμινή ομάδα ξεχώρισαν οι: Μπερούκας, Λίπο, Βραμέντζαλης Τσελέπης και Κελεσίδης. Ενώ για την ομάδα του Ηρακλή Ν. Ζυγού ξεχώρισαν οι: Κωφίδης, Πιλτικάκης και Χασιώτης.
Καλή η διαιτησία του κύριου Τσίλικα που ήταν κοντά στις φάσεις και των βοηθών του Καρασαβαΐδη και Γεωργαντέλη.                                                                          Πανδραμαϊκός (Καζεπίδης): Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς, Κελεσίδης, Βραμέντζαλης, Αϊβάζης, Λίπο, Μπελμάνι, Αχαλινόπουλος, Τσελεπής, Διαμαντίδης, Μπερούκας
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Παυλίδης, Βασιλειάδης, Παπαγεωργίου, Γεωργηεφένδης
Ηρακλής Ν. Ζυγούς (Δημητριάδης): Μανιάς, Κοφίδης, Ανδρέου, Κριέζης, Κιουμουρτζής, Δογανίδης, Δημητριάδης, Πανέρης, Πιλτικάκης, Χασιώτης, Καλογιάννης.

Φάσεις της αναμέτρησης:
4’ Σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή με υπερένταση ο Κιουμουρτζής απεκρούει
24’ κάθετη πάσα του Λίπο στον Τσελεπή αυτός θα μπεί στην περιοχή θα κάνει το σουτ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μανιά.
31’ Κόρνερ από δεξιά με τον Μπαλμανί, η μπάλα θα φτάσει στον Αϊβάζη αυτός θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.
36’ Φάουλ του Μπελμάνι από καλό σημείο η μπάλα άουτ.
41’ Κάθετη πάσα του Διαμαντίδη στον Μπερούκα αυτός θα μπεί στην περιοχή θα κάνει το σουτ η μπάλα άουτ.
43’ φάουλ του Δημητριάδη για τον Ηρακλή η μπάλα άουτ.
45’+2’ Κόρνερ για τον Ηρακλή από αριστερά κεφαλιά του Πιλτικάκη η μπάλα άουτ.
50’ Φάουλ του Πανδραμαϊκού ο Διαμαντίδης θα παίξει γρήγορα τον Αχαλινόπουλο αυτός θα σπάσει στον Μπερούκα και με πλασέ θα κάνει το 1-0 για την Δραμινή ομάδα
55’ Σέντρα του Μπερούκα κεφαλιά ψαράκι του Αχαλινόπουλου η μπάλα άουτ
60’ Χασιώτης με ένα μακρινό φάουλ πάει να πιάσει στον ύπνο τον Κιουμουρτζή αυτός με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ
67’ Σουτ του Τσελεπή από το ύψος της περιοχής μπλοκάρε ο τερματοφύλακας
71’ Ανατροπή του Μάνου πάνω στον Μπερούκα
72’ Πέναλτι ο Μπερούκας 2-0

Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο προπονητές δήλωσαν στα ΧΡΟΝΙΚΑ:

Δημητριάδης Γιάννης(Προπονητής Ηρακλή Ν.Ζυγού) :
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Πανδραμαικό για την νίκη που πέτυχε, μέχρι στιγμής έχει αποδείξει ότι είναι μια αξιόλογη ομάδα με πολύ καλούς ποδοσφαιριστές.
Σε κάθε σύνολο χρειάζεται ένας καλός προπονητής για διαχειρίζεται σωστά την κατάσταση στην ομάδα και στον Πανδραμαϊκό ο προπονητής Μπάμπης Καζεπίδης διαχειρίζεται σωστά την κατάσταση και παρουσιάζει ένα καλό σύνολο.
Όσο αφορά το παιχνίδι η προσπάθεια της ομάδας μου ήταν εξαιρετική και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Στο πρώτο ημίχρονο δεν δεχτήκαμε μεγάλη πίεση και είχαμε δυο ευκαιρίες να σκοράρουμε.
Στην επανάληψη στην φάση του γκολ δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, έγινε ένα λάθος στο πέναλτι και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στα παιδιά, σε αυτό το πρωτάθλημα θα αποκτήσουμε όλοι εμπειρίες και όποιοι μπορούν θα φτάσουν σε υψηλότερες κατηγορίες.

Μπάμπης Καζεπίδης (Προπονητής Πανδραμαϊκού):
Ευχαριστώ πολύ τον Γιάννη για τα καλά του λόγια και εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα του Ηρακλή. Θέλω να αναφέρω ότι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού το ήθος του ήταν εξαιρετικό.
Για την δική μου ομάδα έχω να πω ότι σήμερα δεν ήμασταν καλοί είχαμε νευρικότητα και δεν είχαμε καθαρό μυαλό εγκλωβιστήκαμε στο παιχνίδι του αντιπάλου.
Σε κάθε παιχνίδι οι παίκτες μας κάνουν μια μεγάλη προσπάθεια και δεν πρέπει να το αγνοούμε. Το γεγονός ότι δεν ήμασταν σε καλή μέρα και καταφέραμε και κερδίσαμε σημαίνει πολλά.
Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε γρήγορα να σκοράρουμε χάρη στην οξυδέρκεια του Διαμαντίδη, διαχειριστήκαμε καλά την κατάσταση στο δεύτερη ημίχρονο.
Αν και δεν είχαμε την εικόνα των προηγούμενων αναμετρήσεων τα καταφέραμε, τα παιδια μας αξίζουν τα συγχαρητήρια διότι σε κάθε παιχνίδι προσπαθούν να δώσουν τον καλύτερο εαυτό, το κλίμα στην ομάδα είναι οικογενειακό και αυτό είναι το ενθαρρυντικό για την συνέχεια. Καλή συνέχεια να ευχηθώ στην ομάδα του Ηρακλή Ν. Ζυγού και να πραγματοποιήσει τους στόχους του.