259 ημέρες από τον τελευταίο επίσημο αγώνα της Δόξας Δράμας

0
4590

259 ημέρες πέρασαν από την τελευταία φορά που η Δόξα Δράμας είχε επίσημες υποχρεώσεις πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα στις 09.03.2020 αντιμετώπισε τον τότε έβδομο Εργοτέλη στο Παγκρήτιο στάδιο στο Ηράκλειο, με την Δόξα Δράμας να βρίσκεται στην 10η θέση και να θέλει να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ εκείνου του αγώνα είχε έρθει 2-2 με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν μια καλή εμφάνιση και το ισόπαλο αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.
Στον αγώνα εκείνο στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League-2, της σεζόν 2019-20, η Δόξα Δράμας είχε παραταχθεί με το σχήμα 4-2-3-1 με τον Ορέστη Μένκα κάτω από τα δοκάρια (ο Μένκα ήταν αρχηγός της ομάδας της Δόξας Δράμας και το 2018-19 είχε βραβευτεί καλύτερος τερματοφύλακας της Super League 2) και τους Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτη, Κουκόλη και Σιώπη να συμπληρώνουν την τετράδα στην άμυνα. Οι Χάμοντ και Παρασκευάς ήταν στα εξάρια ενώ Ρόβας, Κόντος και Κρητικός συμπλήρωναν την τριάδα στην μεσοεπιθετική γραμμή και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Σαμπανίδης. Από την άλλη, ο Εργοτέλης παρατάχθηκε με το σχήμα 4-3-3 με τον Κατσιμήτρο να βρίσκετε κάτω από τα δοκάρια. Οι Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, και Προβυδάκης ήταν στην τετράδα της άμυνας και Μπουρσέλης, Κατσούρι και Μπουτσάκης ήταν στην μεσοεπιθετική γραμμή ενώ Ατέφ, Ράμεζ, Έφορντ βρέθηκαν την επιθετική τριάδα.
Το σκορ άνοιξε ο Εργοτέλης, μόλις στο 22’, ύστερα από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη με την μπάλα να περνάει πάνω από το τοίχος και να καταλήγει στην αριστερή κάτω γωνία του Μένκα. Η Δόξα Δράμας όμως, απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε 7’λεπτά αργότερα ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ρόβα, ο οποίος δέχτηκε την πάσα από τον συμπαίκτη του, προσποιήθηκε και πέρασε τον αμυνόμενο του Εργοτέλη, με αποτέλεσμα να συγκλίνει και να σουτάρει με το δεξί του πόδι, ώστε η μπάλα σαν κεραυνός να καταλήξει στο γάμα της δεξιάς γωνίας του Κατσημήτρου. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 1-1 με τις δύο ομάδες να περιμένουν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για να τα δώσουν όλα για την νίκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο άργησαν να σκοράρουν οι δύο ομάδες καθώς εξελισσόταν ένα δυνατό παιχνίδι με κατοχή της μπάλας και πολλές ευκαιρίες, όπου τελικά προβάδισμα στο σκορ πήρε και πάλι ο Εργοτέλης με τον Μπούσι στο 83’ να κάνει το 2-1 για την Κρητική ομάδα. Ύστερα από ωραία μακρινή μπαλιά του Μπουρσέλη και με αποδέκτη τον Μπούσι, ο οποίος στην κίνηση πρώτου έσκασε τη μπάλα στο έδαφος και εκτέλεσε τον Ορέστη Μένκα. Ξανά όμως, 6’λεπτά αργότερα αυτή τη φορά η Δόξα Δράμας φέρνει το ματς στα ίσα με τον Ρόβα να κάνει το 2-2, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Περέγιο που πέρασε στο ματς ως αλλάγή στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Αποδέχτηκε τη μπάλα και πλάσαρε για το 2-2 ‘οπου ήταν και το τελικό σκορ.