Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πρώτη νίκη για Προσοτσάνη στο πρωτάθλημα

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΚΑΟΔ, ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ

0
1192
Η ομάδα των Τιτάνων

Με την 4η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ, εκεί που είχαμε πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αυτή την αγωνιστική.
Στα αποτελέσματα της ημέρας, η Προσοτσάνη πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην Ηράκλεια, πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση παίζοντας ωραίο μπάσκετ με την ομάδα του κ. Ζήση να πραγματοποιεί την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης.
Στις Σέρρες ο Ορφέας Ν. Σκοπού φιλοξένησε την πολύ φιλόδοξη, την φετινή χρονιά, ομάδα του Αστέρα Καβάλας. Ο Ορφέας έπαιξε ωραίο μπάσκετ αλλα ο Αστέρας είναι πιο έμπειρη ομάδα και πήρε μια σπουδαία νίκη.
Στις Σέρρες ταξίδεψαν και οι Τιτάνες πραγματοποιώντας μια κακή εμφάνιση χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Γυμναστικός Σερρών ήταν ανώτερη ομάδα και από την αρχή της αναμέτρησης ήταν συγκεντρωμένος και πήρε μια εύκολη νίκη με μεγάλη διαφορά.
Η Α.Ε. Σερρών φιλοξένησε την ομάδα του Παγγαίου στο ΔΑΚ Σερρών, σε ένα παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο Μπάσκετ και να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά η ομάδα του Παγγαίου ανέβασε ρυθμούς και ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.
Μετά από περίπου ένα μήνα ο ΚΑΟΔ επέστρεψε σπίτι του, δηλαδή στο Δ. Κραχτίδης. Εκεί που φιλοξένησε την ομάδα του Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Ο ΚΑΟΔ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ένα από τα αξιοσημείωτα ήταν το κάρφωμα του Χαρισμίδη στην 3η περίοδο.
Στο Καβαλιώτικο ντέρμπι Α.Ο. Καβάλας και Ηρακλή Καβάλας τέθηκαν αντιμέτωποι στο γήπεδο Ποταμού. Ο Α.Ο. ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σε μια μεγάλη και δύσκολη νίκη απέναντι σε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ -ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 74-57                                                                           Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Δραμινή ομάδα

Η ομάδα του Α.Ο. Προσοτσάνης

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή στο Γ. Μακρής της Προσοτσάνης, εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Ηράκλειας
Η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Προσοτσάνη συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση καθώς όσοι παίκτες χρησιμοποιήθηκαν από τον κ. Ζήση έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και βοήθησαν την ομάδα να κερδίσει
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Προσοτσάνη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε στο τέλος της πρώτης περιόδου να πάρει προβάδισμα 8 πόντους με το 18-10 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Προσοτσάνη-Ηράκλεια

Στην Δεύτερη περίοδο η Δραμινή ομάδα ήταν απολαυστική και το ημίχρονο έκλεισε με 41-23 υπέρ της Προσοτσάνης.
Στην επανάληψη η Ηράκλεια έκανε αισθητή την παρουσία της και προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά και να ξανα μπεί στο παιχνίδι με την Τρίτη περίοδο να κλείνει 55-41 υπερτης Προσοτσάνης.
Στην τέταρτη περίοδο η Προσοτσάνη έκανε διαχείριση του αποτελέσματος με το 74-57 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Από την Προσοτσάνη ξεχώρισαν οι: Καρακασίδης με 18,

Βουβαλίδης με 13, Βυμφόπουλος με 20 και Πατένταλης με 9 πόντους. Ενώ για την Ηράκλεια ξεχώρισαν οι: Κούτλης με 12, Νιφορίδης με 12 και Κουρτίδης με 9
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 41-23 (ημ.), 55-41, 74-57.
Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Ζήσης – Πολυμένης): Νυμφόπουλος 20 (4), Οικονόμου 2, Ασλαμαζίδης, Καρακασίδης 18 (1), Μαυρομάτης 2, Ντίπ 3, Πατένταλης 9, Στάϊκος 3, Βουβαλίδης 13 (1), Τόσκας, Θεοδωρίδης 4.
Α.Ο. Ηράκλειας (Μάντζιος): Κουρτίδης 9, Μπαμπαλμίδης Φ., Αποστολάκης 2, Μέσσας 2, Παναγιωτίδης 2, Ράμναλης 6, Βαφείδης, Μπαμπαλμίδης Ν. 6, Νιφορίδης 12 (1), Κούτλης 12 (2), Λαζαρίδης, Τοπολίγκας 5

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 50-66
Πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή στο γήπεδο Ν. Σκοπού, εκεί που ο τοπικός Ορφέας φιλοξένησε την ομάδα του Αστέρα Καβάλας.
Η ομάδα της Καβάλας ήταν το φαβορί όμως ο Ορφέας έπαιξε ωραίο Μπάσκετ και άγχωσε τους παίκτες του Αστέρα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ορφέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε τον Αστέρα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου ζορίζοντας πολύ τον αντίπαλο στην επίθεση, με την πρώτη περίοδο να κλείνει 15-15.
Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις και ήταν καλύτερος με το ημίχρονο τελικά να κλείνει 26-34 υπέρ του Αστέρα.
Στην επανάληψη ο Ορφέας στην 3η περίοδο ήταν απολαυστικός και έτρεξε ένα σερί 19-11 με την 3η περίοδο να κλείνει 45-45.
Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός και περιόρισε πολύ τους παίκτες του Ορφέα που σε μια περίοδο πέτυχαν μόλις 5 πόντους.
Από τον Ορφέα ξεχώρισαν οι: Λουλούδης με 17 και Δροσινός με 10, ενώ για τον Αστέρα οι: Παπαζώτος με 14, Σαμαράς με 13 και Μπορμπίδης με 16 πόντους.
Δεκάλεπτα: 15-15, 26-34 (ημ.), 45-45, 50-66
Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 3(1), Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 4(1),Δροσινός 10(2), Δάγκουλας 2, Λουλούδης 17(3), Θεοδωρόπουλος 7(1), Κούρος, Καλαντίδης 2, Γιοβάνης 2, Κοτόπουλος, Χαβαλές.
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 14(1), Σαμαράς 13(3), Ζωηρός 4, Αρβανιτάκης 6, Χαριζάνης 13, Μπορμπίδης 16.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 105-54
Βαριά ήττα για τους Τιτάνες
Παιχνίδι με έναν πρωταγωνιστή διεξήχθη την Κυριακή στις Σέρρες, εκεί που ο τοπικός Γυμναστικός ένα από τα φαβορί του φετινού τίτλου φιλοξένησε τους Τιτάνες.
Η Δραμινή ομάδα δεν είχε σε καλή μέρα τους Τοσουνίδη και Βιδάκη, παίκτες από τους οποίους περιμένει πολλά ο κ. Κακατσίδης και έτσι έφτασαν σε μια βαριά ήττα.
Η Δραμινή ομάδα δεν μπήκε καλά από την αρχή και έκανε πολλά ατομικά λάθη, έτσι από νωρίς ο Γυμναστικός πήρε διαφορά στο παιχνίδι με το 32-13 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.Στην δεύτερη περίοδο ο Γυμναστικός ήταν το ίδιο επιθετικός και σημείωσε ακόμα 23 πόντους με το 55-24 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Γυμναστικός ήταν το ίδιο επιθετικός, αντίθετα με τους Τιτάνες να μην μπορούν να βρουν επιθετικές λύσεις με τον Μπακάλη να παίρνει τον ρόλο του σκόρερ για την Δραμινή ομάδα. Έτσι το σκορ της τρίτης περιόδου έκλεισε 87-36 υπέρ της Σερραϊκής ομάδας δηλαδή 51 πόντους διαφορά.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Τιτάνες να βρίσκουν κάποιες επιθετικές λύσεις έστω και αργά καθώς πέτυχαν 18 πόντους. Με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 105-54 υπέρ της Σερραϊκής ομάδας.
Από τους Τιτάνες διασώθηκαν ο Μπακάλης και ο Τζήκας, ενώ για τον Γυμναστικό οι: Λαγός με 20, Χατζής με 17 και Ασημάκης με 18 πόντους
Δεκάλεπτα: 32-13, 55-24 (ημ.), 87-36, 105-54Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαγός 20, Ιακωβίδης 4, Δινάκης 3 (1), Ντίκογλου 7, Χατζής 17 (1), Γκολογκίνας 4, Καλπατζίδης 3 (1), Χατζηστεφάνου 14 (3), Ασημάκης 18 (2), Καρακώστας 8 (1), Γιαβρόπουλος 7 (1), Μητρούδης.Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Γιαννόγλου 1, Σαμλίδης, Τζήκας 13, Κακατσίδης 5, Μπακάλης 11, Κούστας, Δημητρίου 3 (1), Κολοβής Ι. 4, Κολοβής Κ. 5, Βιδάκης 3 (1), Νεδής 8, Τοσουνίδης 4.

Α.Ε. Σερρών – ΠΑΓΓΑΙΟ: 87-90
Παιχνίδι για γερά νεύρα
Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη στο ΔΑΚ Σερρών εκεί που η τοπική Ένωση φιλοξένησε την ομάδα του Παγγαίου.
Αναμφίβολα στο παιχνίδι της αγωνιστικής, λόγω εξέλιξης, θεάματος και σασπένς η Α.Ε.Σ δεν κατάφερε ούτε τώρα να κατακτήσει την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα παρότι έφτασε πολύ κοντά. Οι πιτσιρικάδες του Σταύρου Ιωσηφίδη έκαναν αρκετά καλή εμφάνιση, αλλά το Παγγαίο ήταν αυτό που πανηγύρισε στο τέλος την πρώτη του φετινή νίκη.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατόρθωσαν να πάρουν μια μικρή διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει στο +7 (26-19).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι παραγωγικές στην επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι καθώς έκαναν μια καλή δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 45-46.
Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ στην Τρίτη περίοδο με 62-66.
Στην τέταρτη περίοδο το Παγγαίο πήρε προς το τέλος μια διαφορά πέντε πόντων, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν το προβάδισμα με 83-82 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στις τελευταίες επιθέσεις, το Παγγαίο παρότι μπορούσε να “καθαρίσει” το παιχνίδι πιο γρήγορα βάζοντας τις βολές, έφυγε τελικά με το ροζ φύλλο αγώνος, καθώς το σουτ του Δημάδη δεν βρήκε στόχο.
Διαιτητές: Καντζουρίδης-Σαφούρη
Τα δεκάλεπτα: 26-19,45-46,62-66,87-90.
Α.Ε.Σερρών (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 12(3), Δημάδης 20(1), Μαντζαρίδης, Κυρίτσης, Ποριόπουλος 5(1), Δούκας Β., 22(4), Πλακανδάρας, Αποστολίδης 8, Κοβανίδης 4, Σαμαράς 8(1), Γούνας, Ζαρίμπας 8(1).
Παγγαίο (Σιδεράς): Καντιφούδης, Σιδεράς 18(1), Κούκος 21(2), Σιναπούδης 13(1), Βενέτης, Μακρής, Κάφαλης, Κατσαμακίδης, Τούμπας 15(1), Γουδούτσης 23.

ΚΑΟΔ – ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 87-49
Εύκολη νίκη για τον ΚΑΟΔ

Η ομάδα του ΚΑΟΔ

Ένα ωραίο παιχνίδι από μεριάς θεάματος για τον ΚΑΟΔ διεξήχθη την Κυριακή στο Δ. Κραχτίδης, εκεί που η Δραμινή ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του ΡΟΥΠΕΛ Σιδηροκάστρου.
Αξίζει να αναφερθεί ότι ο ΚΑΟΔ επιστρέφει στο Δ. Κραχτίδη μετά το θέμα που είχε δημιουργηθεί ανάμεσα στην ομάδα και την Δημοτική αρχή.
Ο ΚΑΟΔ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σε μια εύκολη νίκη απέναντι σε έναν πιο αδύναμο αντίπαλο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΚΑΟΔ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε μια διαφορά 18-2, με την πρώτη περίοδο να κλείνει 22-7 υπέρ της Δραμινής ομάδας.
Στην δεύτερη περίοδο ο ΚΑΟΔ συνέχιζε να παίζει όμορφο μπάσκετ σημειώνοντας και την δεύτερη περίοδο 22 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει 44-21 υπερ των γηπεδούχων.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα ΚΑΟΔ-ΡΟΥΠΕΛ

Στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ απελευθερώθηκε και πρόσφερε θέαμα καθώς στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Χαρισμίδης θα βγει μπροστά για να πετύχει ένα πανέμορφο κάρφωμα με την Τρίτη περίοδο τελικά να κλείνει 76-34.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς όλα είχαν κριθεί με το 87-49 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από την Δραμινή ομάδα ξεχώρισαν οι: Χαρισμίδης, Θεοδωρίδης, Αμπελακιώτης και Λαζαρίδης. Ενώ από το Ρούπελ ξεχώρισε ο νεαρός Χαραλαμπίδης με 14 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 22-07,44-21,76-34,87-49.
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Γαϊτανιδης Ε 8(2), Γαϊτανιδης Β 7(1), Χαρισμίδης 10, Θεοδωρίδης 15(3), Γρηγορίου 2, Καρατσομπανη 4, Αμπελακιωτη 8(1) Σαββογλου 4 Κουταλίδης 6, Μελιάδης 8(2), Λαζαρίδης 18(1).
Ρούπελ (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 7(1), Μπαζτέκας 2, Χαραλαμπίδης 14(2), Αναστασιάδης, Καμπέρης 2, Ψαρράς 4, Γιαννάτος 5, Πολεμαρχάκης 4, Ιωαννίδης 3, Πεχλιβάνος 8, Τάσκος, Χριστοφορίδης.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΚΑΟΔ, Νίκος Γρηγοριάδης δήλωσε στα ΧΡΟΝΙΚΑ:
Σήμερα πιστεύω παίξαμε αρκετά καλά, για εμάς ήταν κάτι εύκολο θεωρητικά, κάτι που έγινε πραγματικότητα άρα είμαστε ευχαριστημένοι.
Πιστεύω ότι έχουμε περιθώρια βελτίωσης ακόμα, ετοιμαζόμαστε πάντα γιατί το πρωτάθλημα είναι μακρύ και κρίνεται μετά το Ιανουάριο έτσι πρέπει να είμαστε όλοι έτοιμοι τότε.
Προσπαθούμε να παίζουμε όμορφο μπάσκετ αλλά έχουμε ακόμα κάποια προβλήματα στην χημεία και πιστεύω ότι θα τα βρούμε σιγά σιγά, σε μια ομάδα η οποία έχει πολλούς καινούργιους παίκτες και χρειάζεται πολύ δουλειά, από εκεί και πέρα συγχαρητήρια στα παιδιά που προσπάθησαν πολύ σήμερα.
Ευχαριστούμε πολύ και τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο Δ. Κραχτίδης και ήτανε δίπλα μας, πιστεύω με τις εμφανίσεις μας θα κάνουμε και πάλι τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο για να στηρίξει την προσπάθεια μας.

Ο αρχηγός του ΚΑΟΔ Τάσος Χαρισμίδης δήλωσε στα ΧΡΟΝΙΚΑ:
Το σημερινό παιχνίδι ήταν αρκετά εύκολο θα λέγαμε, το Ρούπελ είναι μια από τις πιο αδύναμες ομάδες στο πρωτάθλημα και πιστεύω ότι και αυτά τα παιχνίδια δείχνουν το χαρακτήρα μιας ομάδας. Ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Βέβαια το πρωτάθλημα είναι ένα πρωτάθλημα στο οποίο πρέπει να προσέξουμε καθώς υπάρχουν πιο δυνατές ομάδες και βλέπουμε ότι γίνεται ένα πρωτάθλημα δύο ακόμα και τριών ταχυτήτων, συνεχίζουμε και βλέποντας και κάνοντας.
Όσο κερδίζουμε παίρνουμε παράταση στο να μπορέσουμε να δέσουμε και να φτιάξουμε ένα ανταγωνιστικό σύνολο. Η αλήθεια είναι ότι μαζευτήκαμε αργά και όταν μαζεύεσαιι αργά είναι λογικό να θέλεις κάποια πίστωση χρόνου, όσο περνάει ο καιρός η ομάδα θα δένει δεν αφήνει βαθμούς σε παιχνίδια που δεν θα είναι τόσο καλή. Εύχομαι καλή συνέχεια στον αντίπαλο στο πρωτάθλημα.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 77-69
Πήρε ο ΑΟΚ το Καβαλιώτικο ντέρμπι
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο Ποταμού στην Καβάλα, εκεί που ο τοπικός ΑΟΚ φιλοξένησε τον συμπολίτη του Ηρακλή.
Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας ωραία άμυνα και βρίσκοντας εύκολα επιθετικές λύσεις, με τον ΑΟΚ να έχει προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι και το ημίχρονο να κλείνει 36-45 υπέρ του Ηρακλή.
Στην επανάληψη ο ΑΟΚ βρήκε τον τρόπο πώς να περιορίσει τον Ηρακλή, όπως επίσης βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις που του έλειπαν στο πρώτο μέρος. Έτσι οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά των 9 πόντων και πήραν μια σπουδαία νίκη 77-69 σημειώνοντας 41 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.
Από τον ΑΟΚ ξεχώρισε ο Τσολάκης με 21, Κυριαζόπουλος με 13 και Γερασιμίδης με 10 πόντους. Ενώ για τον Ηρακλή ξεχώρισε Πίγκας με 14 Κύρου με 11 και Χατζημόσχου με 17 πόντους .
Ημίχρονο 36-45, τελικό 77-69
Α.Ο. Καβάλας(Καλφόπουλος): Γερασιμίδης 10, Λούνκο 2, Νικολά, Αντωνίου 5, Τσολάκης 21, Ιωαννίδης, Κυριαζόπουλος 13, Καμήλαλη, Παπαδόπουλος 12, Τσιλικίδης 6, Χατζηαποστολίδης 7, Θεοδώρου 1.
Ηρακλής Καβάλας(Γόργιας Β): Πίγκας 14, Γόργιας 2, Κύρου 11, Σταυρόπουλος 6, Χατζημόσχου 17, Παπανικολάου 5, Ζούπας 6, Γερακίδης 3, Μπερμπέρης.