Αγροτικός Αστέρας – Δόξα: Χωρίς νίκη η Δόξα στον Εύοσμο

0
4841
Αγ. Αστέρας – Δόξα 0-1 (6-1-1979): Ο Στράντζαλης σημειώνει το γκολ της Δόξας

Τη στήλη επιμελείται ο Θόδωρος Μπουδακίδης

Λιγοστές είναι οι αναμετρήσεις των δύο ομάδων στη Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής, οι οποίες ξεκινούν από την περίοδο 2003-04. Συνολικά είναι τρεις οι μεταξύ τους συναντήσεις, από τις οποίες η Δόξα δεν κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού γνώρισε 2 ήττες και απέσπασε 1 ισοπαλία.

Αγ. Αστέρας – Δόξα 0-0 (23-11-2003): Ζ. Λαζαρίδης – Καρατζιώτης

Η πρώτη τους αναμέτρηση ήταν στις 23 Νοεμβρίου 2003 και ο αγώνας έληξε με «λευκή» ισοπαλία. Τον αγώνα παρακολούθησαν 2.000 περίπου φίλαθλοι, από τους οποίους οι 500 ήταν οπαδοί της Δόξας, οι οποίοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Δόξα έμεινε με δέκα παίκτες, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φρ. Κοσμίδης.

Αγ. Αστέρας – Δόξα 0-0 (23-11-2003): Ο Μούτσιος προσπαθεί να σταματήσει τον Σ. Κοσμίδη
Αγ. Αστέρας – Δόξα 0-0 (23-11-2003): Παπαγιαννόπουλος – Κ. Κυριακίδης

Την επόμενη περίοδο, και συγκεκριμένα στις 24 Απριλίου 2005, οι «Μαυραετοί» σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, γνώρισαν την πρώτη ήττα με 1-0. Τον αγώνα παρακολούθησαν μόλις 400 φίλαθλοι, ενώ το μοναδικό γκολ που έκρινε τον αγώνα, πέτυχε ο Μπεκιάρης (30’), μετά από έξοχο συνδυασμό με τον Καπαγιαννίδη. Ήταν τότε μία περίοδος αναταραχής για την Δόξα με προσφυγές (Ραντουκάνοφ, Καινουργάκη), προσωρινή διοίκηση Γ.Σ. κτλ.

Αγ. Αστέρας – Δόξα 4-0 (16-10-2005): Η δυναμική παρουσία των οπαδών της Δόξας

Η τελευταία αναμέτρηση Αγ. Αστέρα – Δόξας στη Θεσσαλονίκη ήταν στις 16 Οκτωβρίου 2005 και η Δόξα γνώρισε τη μεγαλύτερη σε έκταση ήττα με 4-0. Η δραμινή ομάδα παρουσιάσθηκε κατώτερη των περιστάσεων, ενώ αντίθετα ο πρωτοπόρος Αστέρας, εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά λάθη της Δόξας, πέτυχε 4 γκολ. Ήταν η πρώτη φορά του Δημ. Καλαϊτζίδη που κάθισε στον πάγκο της Δόξας, αλλά οι προσωπικές του αλλαγές δεν τον δικαίωσαν. Συγκινητική, όμως, ήταν η παρουσία των 700 περίπου οπαδών της Δόξας, οι οποίοι δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, αλλά έφυγαν απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα.

Αντίθετα με τη Γ’ εθνική, οι τρεις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στη Β’ εθνική έφεραν ισάριθμες νίκες στη Δόξα, εκ των οποίων η κυριότερη ήταν την περίοδο 1978-79, όταν οι «Μαυραετοι» διεκδικούσαν την άνοδο στην Α’ εθνική κατηγορία.