Δόξα από τα παλιά… ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΔΟΞΑ

Την στήλη επιμελείται ο Θόδωρος Μπουδακίδης

0
101
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΔΟΞΑ 0-1 (20-11-1988) Παίκτες και παράγοντες της Δόξας μετά την επιτυχία της ομάδας τους. Γ. Γεωργιάδης, Μιχαλακόπουλος (γιατρός), Δαύκος, Λ. Χαραλαμπίδης, Κ. Τσιτσόπουλος (Γ. Αρχηγός), Τσελεμπής, Βούζας, Καρασάββας, Ξανθόπουλος

Μετά από 6 χρόνια και πάλι αντίπαλοι στην Β΄ Εθνική

Αντίθετα με την Α΄ Εθνική, οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί μόνο δύο φορές στην B’ Eθνική

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΔΟΞΑ 3-2 (11-10-1987)
Ο Ράγιοβιτς με πέναλτυ ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα, παρά την προσπάθεια του Δαύκου

(στην Αθήνα). Η πρώτη τους αναμέτρηση ήταν στις 11 Οκτωβρίου 1987, και η ΔΟΞΑ γνώρισε την ήττα με 3-2. Στο σκορ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι (20΄) με πέναλτυ, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ράγιοβιτς. Ένα πέναλτυ που κέρδισε ο Ν. Παντελίδης σε ανατροπή του
από τον Σωφρόνογλου, ο οποίος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα (για διαμαρτυρία). Λίγο αργότερα (33΄) ο Μουστακίδης με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1 για τους «Μαυραετούς»,
ενώ οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (50΄) με τον Σβορώνο μετά από σέντρα του Ν. Παντελίδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΔΟΞΑ 0-1
(20-11-1988) Α ΕΘΝΙΚΗ
Ο σκόρερ Ξανθόπουλος με σηκωμένα χέρια πανηγυρίζει το γκολ της Δόξας, ενώ ο Μάλλιος τρέχει να τον συγχαρεί

‘Όμως η ΔΟΞΑ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Σβέτκωφ έξω από την περιοχή έκανε το
2-2, ενώ ο Ηλ. Χατζηελευθερίου είχε σουτ στο δοκάρι. Μετά από δύο λεπτά ήρθε η αποβολή
του Σωφρόνογλου (με δεύτερη κάρτα) από τον διαιτητή Φασούλα, αναγκάζοντας όπως ήταν
φυσικό, την ΔΟΞΑ να οπισθοχωρήσει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, μετά από πίεση του
Απόλλωνα, ο Ράμμος στο 82΄ να νικήσει τον εξελθόντα Δαύκο, και να χαρίσει την νίκη 3-2
στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».
Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων στην Αθήνα, ήταν

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ -ΔΟΞΑ 3-2 (11-10-1987)
Ο Δαύκος απομακρύνει τη μπάλα προ των Παντελίδη και Ράμμου, ενώ παρακολουθεί ο Μάλλιος

στις 21 Οκτωβρίου 2012, αλλά και πάλι η ΔΟΞΑ μετά από κακή εμφάνιση έχασε από τον Απόλλωνα με 2-0. Στον αγώνα
αυτό για πρώτη φορά κάθισε στον πάγκο της Δραμινής ομάδας ο Παναγιώτης Τζαναβάρας.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ιασωνίδη (41΄), ενώ στην επανάληψη ο Τσιλιγκίρης (47΄) επίσης με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Όπως προαναφέραμε οι δύο ομάδες έχουν μεγάλη προιστορία στην Α΄ εθνική, η οποία ξεκινάει από την περίοδο 1956-57, όταν η ΔΟΞΑ για ΠΡΩΤΗ φορά έλαβε μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, και έχασε στην Αθήνα 2-1. Το γκόλ της Δραμινής ομάδας πέτυχε ο Αντ. Γεωργιάδης.
Τέλος στις μέχρι τώρα 24 συναντήσεις των δύο ομάδων στην Αθήνα ( Α΄ και Β΄ εθνική), η ΔΟΞΑ μόνο ΜΙΑ ΦΟΡΑ (1988-89) κατάφερε να γυρίσει με τους βαθμούς της νίκης, ενώ απέσπασε 6 ισοπαλίες.