Αρίων Ξάνθης – Κ.Α.Ο.Δ. 54 -78: Υγιεινός περίπατος και ζωντανός στη μάχη της πρωτιάς

0
614

Νίκη με σκορ 54-78 πέτυχε ο Κ.Α.Ο.Δ. την Κυριακή το απόγευμα στο Δ.Α.Κ. Ξάνθης με αντίπαλο τον τοπικό «Αρίων» σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα ήταν ανώτερη και με καλές επιδόσεις τόσο στο αμυντικό κομμάτι όσο και στο επιθετικό.
Η Δραμινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Σταύρο Κουμλέλη να πετυχαίνει με το «καλημέρα» 9 πόντους και ο Κ.Α.Ο.Δ. να παίρνει σοβαρό προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης με το 8-24 της πρώτης περιόδου.
Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα το παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη να πετυχαίνουν αρκετά καλάθια από τα 6,75 με πολύ καλές επιδόσεις και στο αμυντικό κομμάτι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 17-39.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να είναι ανώτερος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και αρκετά εύστοχος με τους Στυλίδη και Μούκα να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια για το 31-62.
Στην τελευταία περίοδο ο Νίκος Γρηγοριάδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Κεραμιτσόπουλο και Γρηγορίο, και βάζοντας στον αγώνα, μετά από καιρό, τον Δημήτρη Σαββόγλου, επιτρέποντας στον αντίπαλο να πετύχει 22 πόντους και να κάνει ένα καλό δεκάλεπτο. Βέβαια το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί από τη μεγάλη διαφορά, και το 54-78 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Για τον Κ.Α.Ο.Δ. ξεχώρισαν οι Στυλίδης με 15 πόντους, Μούκας με 14 και Κουμλέλης με 18.