Δόξα 2016 – Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 3-0

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ (ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ)

0
967
Οι αρχηγοί των ομάδων, Κοτσάκη (Δόξα 2016) και Ριζοπούλου (Αγρ. Αστέρας Ευόσμου)

Με το δεξί ξεκίνησε τη νέα χρονιά η ομάδα της Δόξας 2016, κερδίζοντας άνετα στο γήπεδό της τον Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου. Η υπεροχή της δραμινής ομάδας ήταν καθολική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενες με καθαρά αμυντική τακτική προσπάθησαν να κρατήσουν το μηδέν για την εστία τους και το κατάφεραν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, παρά τις ευκαιρίες που είχε η Δόξα 2016. Όμως από το 31’ και μετά ο Εύοσμος έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής της τερματοφύλακα, η οποία μέχρι τότε είχε αξιόλογες-σωτήριες αποκρούσεις. Στην επανάληψη, η Δόξα 2016 αύξησε την επιθετική της δραστηριότητα και, περνώντας η Πεμπέ στην επίθεση, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Ευόσμου, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της χρονιάς. Στον αγώνα έπαιξαν τα τρία νέα αποκτήματα της δραμινής ομάδας, η Μαρασλή Παναγιώτα, η Άννα-Μαρία Μιμή και η Κωστοπούλου, οι οποίες τα πήγαν αρκετά καλά.

Προετοιμασία για τον αγώνα

Οι φάσεις του αγώνα
6’: Πρώτη τελική της Δόξας 2016 με την Εξουζίδου, το φάουλ της οποίας κατέληξε στην αγκαλιά της Πεταλωτή.
17’: Μεγάλη ευκαιρία για τη δραμινή ομάδα, όταν η Σωμάδη βρέθηκε μόνη απέναντι από την τερματοφύλακα, το σουτ της οποίας εξουδετέρωσε η Πεταλωτή.
19’: Σχεδόν ίδια περίπτωση με την προηγούμενη φάση, αυτή τη φορά με τη Μαρασλή, αλλά και πάλι η τερματοφύλακας αντέδρασε θετικά.
27’: Η Μαρασλή αποφεύγοντας δύο αντιπάλους πλασάρει από κοντά, αλλά η Πεταλωτή διώχνει σε κόρνερ.
31’: Η φάση της αποβολή της τερματοφύλακα Πεταλωτή, όταν προ του κινδύνου που λέγεται Σωτήρα, αποκρούει εκτός περιοχής με τα χέρια, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη κάρτα και τη θέση της να πάρει η Ριζοπούλου.
38’: Μόνη η Κοτσάκη προ της Ριζοπούλου επιχειρεί σουτ, αλλά αποκρούει σωτήρια η τελευταία.
58’: Οι προσπάθειες της Δόξας 2016 καρποφορούν, όταν η Πεμπέ, αποφεύγοντας και την τερματοφύλακα, από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ευόσμου γράφοντας το 1-0.
64’: Κάθετη πάσα της Εξουζίδου στον κενό χώρο για την Κοτσάκη, αλλά η τελευταία δεν προλαβαίνει την μπάλα, η οποία καταλήγει άουτ.
71’: Η Κοτσάκη με ψηλοκρεμαστό έξω από την περιοχή, διπλασιάζει τα τέρματα της Δόξας 2016 και 2-0.
81’: Εκτέλεση φάουλ από δεξιά της Κοτσάκη, ωραία γυριστή κεφαλιά της Κωτσόπουλο, αλλά η μπάλα καταλήγει μόλις άουτ.
86’: Σέντρα της Κοτσάκη, η μπάλα βρίσκει στο χέρι της Τσαβδάρη μέσα στην περιοχή, και ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει η Γαβριηλίδου, αλλά η Ριζοπούλου πέφτει και αποκρούει. Όμως ο διαιτητής ζητάει την επανάληψη της ποινής (εκτός θέσεως η τερματοφύλακας) και η Γαβριηλίδου στη δεύτερη προσπάθειά της, ευστοχεί στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.