Δόξα – Αλεξανδρούπολη 1-0: Νίκη βαθμολογικής ανάσας

0
1063

Σε έναν αγώνα μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για τη ΔΟΞΑ, η πολυπόθητη νίκη ήρθε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.
Ένας αγώνας με πολύ λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες, όπου κυριάρχησε η μετριότητα. Βέβαια η Δραμινή ομάδα είχε απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς και ίσως αυτό άγχωσε τους παίκτες της ΔΟΞΑΣ. Γι’ αυτό θα πρέπει τέτοιους αγώνες να μπαίνεις από την αρχή δυνατά, και να τους τελειώνεις στο πρώτο ημίχρονο.
Πριν από τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, αφιερωμένη στον άτυχο Άλκη.

Ο Χατζηκυριάκου Στέφανος πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Δόξα

6΄ Σέντρα του Κυριακίδη Δ. μέσα από την περιοχή, κεφαλιά του Κατσαμάγκα, η μπάλα έξω από το κάθετο δοκάρι
22΄ Γυριστό σουτ του Καρακασίδη η μπάλα «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι του Κολιοφούκα και καταλήγει άουτ.
25΄ Μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης, η μπάλα φτάνει στον Κόντο, ο οποίος επιχειρεί σουτ που απομακρύνεται από τα σώματα αμυντικών.
41΄ Μετά από κάθετη πάσα προς την εστία της ΔΟΞΑΣ, ο Μαλτέζος από πλάγια θέση σουτάρει συρτά, για να μπλοκάρει ο Κολιοφούκας.
85΄ Παράλληλη σέντρα του Μπαρέτα από αριστερά και αφού η μπάλα περνάει από όλους , ο επερχόμενος στο δεύτερο δοκάρι Χ΄΄Κυριάκου, με πλάσε τη στέλνει στα δίχτυα του Μπινόπουλου γράφοντας το 1-0. Στη φάση αυτή χτύπησε ο Μπαρέτας και αποχώρησε ενώ η ΔΟΞΑ στη συνέχεια έπαιζε με δέκα παίκτες, αφού είχαν γίνει όλες οι αλλαγές.
89΄ Σουτ του Καρακασίδη στην κλειστή γωνία, αλλά Κολιοφούκας σωτήρια διώχνει σε κόρνερ.
90+ 2 Ο Χ΄΄Κυριάκου παρ ολίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν αποφεύγοντας και τον τελευταίο αμυντικό, βρέθηκε απέναντι στο Μπινόπουλου, αλλά το σουτ βρήκε την αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Η σύνθεση της ομάδας
ΔΟΞΑ: Κολιοφούκας-Τάσιος (78΄Πετρίδης), Κυριακίδης Σάββας (52΄Στάικος), Γιαννούσης, Rautiola, Παπαιωάννου, Μουδούρογλου (63΄Χ΄΄Κυριάκου), Τζανουλίνος, Κατσαμάγκας, Κόντος, Κυριακίδης Δ.(46΄Μπαρέτας)
Αλεξανδρούπολη: Μπινόπουλος, Δορουγιδένης, Σιώπης, Γκαιδατζής, Μπαρμπαγιννης, Πατσιώρας Α., Πατσιώρας Κ. (Τσιτσεκίδης), Αμπραχαμιάν (80΄Σιδηρόπουλος), Μαλτέζος (63΄Τσιτσεκίδης Η.), Καρακασίδης, Ρουμιές.

Διαιτητής: Τικόζογλου (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδοπούλου-Γιατσίδης