ΔΟΞΑ… από τα παλιά… ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΔΟΞΑ

Την στήλη επιμελείται ο Θόδωρος Μπουδακίδης

0
4260
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ-ΔΟΞΑ 1-1 (13-1-2018) Ο Γκότοβος διώχνει τη μπάλα με κεφαλιά προ του Μπρίτο

Αρνητικά τα αποτελέσματα των «Μαυραετών», στην Β΄εθνική

Οι δύο ιστορικές ομάδες Απόλλων και ΔΟΞΑ, έχουν ίσως τις περισσότερες μεταξύ
τους αναμετρήσεις στην Β’ εθνική κατηγορία (στην Θεσσαλονίκη), οι οποίες ανέρχονται σε 18.  Από αυτές η ΔΟΞΑ πέτυχε μόνο 2 νίκες, είχε 9 ισοπαλίες, και στις υπόλοιπους 7 αγώνες
γνώρισε την ήττα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ-ΔΟΞΑ 1-1 (13-1-2018)
Ο Σπυρόπουλος (δεξιά) παρακολουθεί τον σκόρερ Χασομέρη

Οι συναντήσεις των δύο ομάδων ξεκινούν από τη περίοδο 1965-66,
και η ΔΟΞΑ έφυγε τότε από την Καλαμαριά με τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν οι «Μαυραετοί» με τον Βασίλη Ιωάννου (16΄), και ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τον Μυταριώτη (31΄).                    Την επόμενη χρονιά, και πάλι δεν υπήρξε νικητής, αφού ο αγώνας έληξε 1-1. Σκόρερ για την Δραμινή ομάδα και πάλι ο Βασίλης Ιωάννου(44΄), αλλά δέκα λεπτά προ της λήξεως του αγώνα ο Φιλίππου έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ-ΔΟΞΑ 0-1 (25-2-1996)
Ο Μπαξεβάνος (αριστερά) μονομαχεί με τον αντίπαλό του

Η πρώτη ήττα της ΔΟΞΑΣ στην Θεσσαλονίκη, ήταν την περίοδο 1968-69 με το βαρύ σκορ 4-1. Φράγκου (20΄)(63΄)-Κοσκερίδης(81΄) και Αλεξανδρίδης (85΄) οι σκόρερς των «Ποντίων», ενώ από πλευράς ΔΟΞΑΣ μείωσε ο Ηλίας Χατζηελευθερίου (70΄).                        Έκτοτε, η Δραμινή ομάδα μέχρι την περίοδο 1971-72, φεύγει αήττητη από την Καλαμαριά,
σημειώνοντας μάλιστα και την πρώτη της νίκη (1970-71) με 1-0, και σκόκερ τον Ηλία Αλεξιάδη (70΄)
Η δεύτερη επιτυχία της ΔΟΞΑΣ (μετά από εκπληκτική εμφάνιση), ήταν στις 25 Φεβρουαρίου 1996 με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα πέτυχε με κοντινό πλασέ ο Θεοδόσης Ταυλαρίδης (69΄). Προπονητές των δύο ομάδων, Κ.Ιωσηφίδης (Καλαμαριά)- Ι.Τσεβρετζής (ΔΟΞΑ).                                                                                                                        Τέλος στις τρεις τελευταίες συναντήσεις (25- 10-2013),(13-1-2018)και (20-1-2019) στην Καλαμαριά, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, μετά τις ισάριθμες ισοπαλίες (1-1) ,(1-1), και (0-0).