ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ένσταση μεν, αλλά…

0
2082

Φωτιές στο πρωτάθλημα της Football League και την διοργανώτρια είναι ικανή να βάλει
η υπόθεση της ένστασης της Δόξας Δράμας για την αναμέτρηση με τον Αήττητο Σπάτων.
Η ένσταση της Δόξας Δράμας για την αναμέτρηση με τον Αήττητο Σπάτων φέρνει στην επιφάνεια την αδράνεια τόσο του υφυπουργού, όσο και την «λευκή πετσέτα» της διοργανώτριας. Αυτή όλη η κατάσταση βγήκε στην επιφάνεια μετά την ένσταση της Δόξας Δράμας για την αντικανονική συμμετοχή του Αήττητου στο πρωτάθλημα, αλλά θεωρητικά δεν έχει καμία τύχη, εκτός του να ταράξει τα νερά και να αναδείξει τον παθητικό ρόλο που κρατάνε η ΕΕΑ, ο υπουργός Αθλητισμού, αλλά και η διοργανώτρια που αντί να εξασφαλίζει ίσους όρους για τις ομάδες σφυρίζει αδιάφορα. Για να υπάρξει αποτέλεσμα θα χρειαστεί να αντικατασταθεί ο πρόεδρος της ΕΕΑ, να συνεδριάσει η Επιτροπή και να κάνει αναφορά για το πρόβλημα με το Μετοχικό Κεφάλαιο ώστε αυτή να κοινοποιηθεί στα αρμόδια όργανα που είναι η ΕΠΟ, η Football League και τα πρωτοβάθμια πειθαρχικά. Στη συνέχεια, αν αποδειχθεί πως
όντως δεν υπάρχει μετοχικό κεφάλαιο θα πρέπει να προχωρήσει η διοργανώτρια σε
αποβολή της ομάδας. Αυτό, όμως, δεν μπορεί να γίνει με την ένσταση της Δόξας Δράμας, η οποία έπρεπε να κάνει την παρέμβασή της στις υπηρεσίες της ΕΕΑ και να ζητήσει να μάθει αν υπάρχει παράταση για την καταβολή του Μετοχικού Κεφαλαίου του Αήττητου και αν έχει τελικά προχωρήσει στην κάλυψή του μέσα στα χρονικά όρια που μπορεί να του έχει δώσει η ΕΕΑ. Αυτή η κίνηση θα έχει ως αποτέλεσμα να προχωρήσει η διαδικασία ελέγχου και να
γίνει η αποβολή του Αήττητου από το πρωτάθλημα αν υπάρχει παράβαση. Σε αυτή την υπόθεση δεν μπορεί να έχει κάποιο κέρδος η Δόξα Δράμας για να πάρει τους βαθμούς που έχασε στα Σπάτα. Η τωρινή ένσταση που έχει κάνει η Δόξα Δράμας δεν φαίνεται να έχει καμία τύχη, αφού το πρωτοβάθμιο πειθαρχικό όργανο είναι αναρμόδιο και έτσι δεν θα προχωρήσει καν στη συζήτησή της.

Στην ίδια κατάσταση με πέρυσι η Δόξα

Στην ίδια βαθμολογική θέση με το τέλος του 2017 βρίσκεται η Δόξα Δράμας όπως και στην
περσινή περίοδο των εορτών. Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας Δράμας δεν έφυγαν με θετική ψυχολογία για τις γιορτές των Χριστουγέννων, αφού η ήττα από τον Αήττητο στα Σπάτα έφερε γκρίνια και έχασαν την ευκαιρία να κλείσουν έναν κύκλο πέντε αγώνων χωρίς
ήττα και να κερδίσουν έδαφος στην βαθμολογία. Το 2019 θα φέρει σίγουρα αλλαγές, όπως φυσικά έφερε και το 2018 τότε με σκοπό να κάνει τη δική της αντεπίθεση για την άνοδο, κάτι που τελικά δεν συνέβη. Η διαφορά ήταν πως το πρωτάθλημα τότε είχε 34 αγωνιστικές και μέχρι το τέλος του 2017 είχαν γίνει 9 αγώνες, με την Δόξα Δράμας να χρωστά την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ να γίνεται στις 17 Ιανουαρίου 2018 για την 9η αγωνιστική. Η Δόξα Δράμας με εννέα αγώνες τότε είχε 4 νίκες – 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, με σαφώς καλύτερη άμυνα (7 γκολ) έναντι 15 που έχει δεχθεί αυτή τη σεζόν σε δέκα αγώνες. Στα επιθετικά γκολ υπάρχει απόλυτη ταύτιση με 11, ενώ φέτος έχει 3 νίκες – 3 ισοπαλίες – 4 ήττες. Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς είχε αναδειχθεί ισόπαλη 1-1 με τον ΑΟΧ Κισσαμικό, ο οποίος την ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα έκλεισε πάλι με αποτυχημένο αποτέλεσμα και ξεκίνησε με κακό αποτέλεσμα, το 0-0 με τον Παναιγιάλειο στις 6 Ιανουαρίου 2018.

Κάτι τρέχει με Ριζογιάννη, Κουσκουνά

Η διοίκηση της Δόξας θέλει να απομακρύνει τον ρέκορ-ντμαν σε λεπτά συμμετοχής
και τον πρώτο σκόρερ. Ο Ριζογιάννης είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής (μαζί με τον Μακρή) που έχει αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια με 900 λεπτά συμμετοχής. Ο Κουσκουνάς είναι ο πρώτος σκόρερ των Μαυραετών με επτά γκολ σε οκτώ συμμετοχές. Μένει να φανεί τι τελικά θα γίνει. Προφανώς και στην ΠΑΕ γνωρίζουν καλύτερα.