Δόξα Δράμας – Ξάνθη 0-3

0
5946

Δύσκολο αποδείχτηκε την Κυριακή, ένα ακόμη παιχνίδι για τη Δόξα Δράμας, με τους Μαυραετούς να μετράνε 5 συνεχόμενες ήττες και η συνέχεια τους για το πρωτάθλημα να κρίνεται δύσκολη καθώς βρίσκονται ακόμη στη ζώνη των πλέι άουτ.
Η Ξάνθη για μια ακόμη φορά, παρουσιάστηκε καλύτερη από τη Δόξα, με τον Ανδρέα Τάτο να είναι εμφανώς το πρόσωπο του αγώνα καθώς σημείωσε δύο προσωπικά γκολ, το πρώτο από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ το δεύτερο άνετα χαρακτηρίζεται ως ένα γκολ ποίημα, που ίσως αποτελέσει και το καλύτερο γκολ της φετινής σεζόν, οδηγώντας έτσι την Ξάνθη σε ένα σπουδαίο διπλό.
Το 0-1 ήρθε νωρίς, μόλις στο 6’ με τον Ελίνι Δημούτσο να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο και να δίνει βάσεις για τη συνέχεια του αγώνα.
Στο 29’ τη σκυτάλη την πήρε ο Ανδρέας Τάτος διπλασιάζοντας τα γκολ της Ξάνθης ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48’, ο Ανδρέας Τάτος τριπλασίασε τα τέρματα της Ξάνθης με ένα γκολ ποίημα πραγματοποιώντας ένα τρομερό εναέριο ψαλίδι, που αναμφίβολα θα μπορούσε να είναι και το γκολ της χρονιάς.
Η Δόξα Δράμας στο 93’ είχε μια αρκετά καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ σε 1-3 με τον Μαυριά να συγκλίνει και να πιάνει ένα ωραίο δυνατό σουτ για το παραθυράκι της εστίας του Ίτσο. Ωστόσο, ο Ίτσο ήταν σε ετοιμότητα πραγματοποιώντας μια εξαιρετική επέμβαση με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο, στην αμέσως επόμενη φάση της Ξάνθης μετά το γκολ, η Δόξα Δράμας έχασε τον Μιχάλη Ηλιάδη λόγω προβλήματος στην ποδοκνημική. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, στο 68′, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Βέρκερ της Ξάνθης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης (11′ λ.τ Στεφανάκος), Παρασκευάς, Μπελεβώνης (46′ Κουτσιανικούλης), Παπαργυρίου, Μαυριάς, Κουκόλης, Κόντος (46′ Μαρινάκης), Νιμπά, Μενσά, Αγγελόπουλος (64′ Φυτόπουλος), Σαμπανίδης.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Βέρκερ, Γκαρσία (65′ Τεσίγια), Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος (65′ Τσαμούρης), Τ. Παπάζογλου, Σχρόιγεν (73′ Μυστακίδης), Τάτος, Μικελτάτζε.