0
1203

Έρχονται αντιμέτωποι την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου στις 15.00′

Τη στήλη επιμελείται ο Θόδωρος Μπουδακίδης

Είναι η δεύτερη φορά που η Δόξα αντιμετωπίζει στο γήπεδό της τον Πανδραμαϊκό για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Δόξα-Πανδραμαϊκός 0-1 (13/3/2005 – Γ’ Εθνική)

Η πρώτη ήταν πριν από 17 χρόνια και συγκεκριμένα στις 13 Μαρτίου 2005, όταν η Δόξα γνώρισε την ήττα με 0-1, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μάτσιος σχεδόν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μετά την ήττα αυτή, η Δόξα απομακρύνθηκε αρκετά από την κορυφή, μειώνοντας αισθητά τις ελπίδες της για την κορυφή. Αν και η Δόξα είχε απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς για να παραμείνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, δεν είχε την ανάλογη απόδοση, σε αντίθεση με τον Πανδραμαϊκό, ο οποίος ήταν πιο πιεστικός. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 1.000 φίλαθλοι, ενώ ο διαιτητής χρειάστηκε να «κιτρινίσει» 10 φορές τους παίκτες των δύο ομάδων, που αποδεικνύει το πάθος των παικτών για τη νίκη. Μετά την ήττα αυτή, παραιτήθηκε ο προπονητής την Δόξας Χατζιέφσκι και τη θέση του για τους υπόλοιπους αγώνες της περιόδου πήρε ο Γιάννης Οικονόμου. Μαζί, όμως, με τον προπονητή, παραιτήθηκαν και 5 μέλη της διοίκησης.

Δόξα-Πανδραμαϊκός 2-0 (14/11/2004) – Γ’ Εθνική

Εκτός, όμως, από τη Γ’ εθνική, οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί 8 φορές αντιμέτωπες και για το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής με γηπεδούχο τη Δόξα. Από αυτές οι «Μαυραετοί» σημείωσαν 4 νίκες, παραχώρησαν 3 ισοπαλίες, και γνώρισαν 1 ήττα.
Στις ανωτέρω συναντήσεις (Β’ εθνικής), το μεταξύ τους σκορ ήταν πάντα σε «χαμηλά» επίπεδα, ενώ η μεγαλύτερη προσέλευση φιλάθλων ήταν στις 20 Μαρτίου 1977, στον αγώνα Δόξα – Πανδραμαϊκός 2-1, στον οποίο κόπηκαν 7.723 εισιτήρια. Ήταν ένας θαυμάσιος αγώνας, στο οποίο προηγήθηκε ο Πανδραμαϊκός με τον Φεστερίδη (5’). Στην επανάληψη, η Δόξα ανεβάζοντας την απόδοσή της, κατάφερε να ισοφαρίσει (52’), όταν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στράντζαλη, ο Παπαμιχαήλ με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-1. Το νικητήριο τέρμα (70’) που χάρισε τη νίκη στη Δόξα, πέτυχε ο Χαμουρίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Μάλιστα, η Δόξα είχε την ευκαιρία να σημειώσει και άλλο γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Στράνταζαλης, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Φεστέρη, ενώ στον αγώνα αυτό είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής του Πανδραμαϊκού Δισλής.

Πριν πολλά χρόνια… Δόξα – Ελπίς (εισιτήριο)
Δόξα-Πανδραμαϊκός 1-1 (27/10/2022 – Δ’ Εθνική)

Τέλος, Δόξα και Πανδραμαϊκός έχουν συναντηθεί και στο πρωτάθλημα της Δ’ εθνικής την περίοδο 2002-03, οπότε οι «Μαυραετοί» παραχώρησαν ισοπαλία 1-1. Στο σκορ προηγήθηκε η Δόξα με κεφαλιά του Ζ. Λαζαρίδη (31’), ενώ ένα λεπτό νωρίτερα η Δόξα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μαχαιρίδης, που ανέλαβε να το εκτελέσει, δεν κατάφερε να νικήσει τον Αποστολίδη. Η ισοφάριση του Πανδραμαϊκού ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παυλίδη (52’). Επίσης, στον αγώνα αυτό έγιναν τρεις αποβολές, δύο για τον Πανδραμαϊκό (Μητρούσης και Παντελίδης) και μία για τη Δόξα (Κωφίδης). Προπονητές των ομάδων ήταν οι Δημ. Παπαδόπουλος (Δόξα) και Κ. Βασιλακάκης (Πανδραμαϊκός).