Ελπίδες Αμυνταιου – Α.Ο. Προσοτσάνης 25-32: Ζευγάρωσε τις νίκες και οδηγεί την κούρσα για την άνοδο στην Α1

0
288

Δεύτερη νίκη για τον Α.Ο. Προσοτσάνης στο Αμύνταιο επί των Ελπίδων με 25-32, σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω αγώνων τζούντο. Ήταν ένα κομβικό παιχνίδι, καθώς, ήταν το δεύτερο κατά σειρά εκτός έδρας παιχνίδι και με νίκη θα άνοιγε ο δρόμος για την επιστροφή στην Α1.
Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν νευρικό και από τις δύο ομάδες, απόρροια ίσως της μεγάλης καθυστέρησης έναρξης του αγώνα, στο 15 λεπτό το σκορ ήταν 9-11 υπέρ της Προσοτσάνης. Με όπλο την καλή άμυνα της η Προσοτσάνη κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 6 γκολ διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 9-15. Στην επανάληψη οι ελπίδες έκαναν την αντεπίθεση τους, μειώνοντας τη διάφορα στο 40’ στα τρία γκολ (17-20), η απάντηση όμως της Προσοτσάνης ήταν άμεση και με ένα σερί τεσσάρων αναπάντητων γκολ πήγε τη διαφορά στο +7 (17-24) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα και του ΑΟ Προσοτσάνης ήταν η Τσιαμουρά με 14 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 7-8, 9-11, 9-13, 9-15 ( ημίχρονο ), 13-17, 17-20, 17-24, 21-27,