Γυναικείο ποδόσφαιρο – Α’ εθνική: Δόξα 2016 – ΠΑΟΚ 0-3

0
1728
Η ομάδα της Δόξας 2016, λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας

Γράφει ο Θόδωρος Μπουδακίδης

Σαφώς ανώτερη, η ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε άλλη μία νίκη σημειώνοντας τρία γκολ, ενώ είχε και δύο πέναλτι.
Η Δόξα 2016 προσπάθησε φιλότιμα, δεν υστέρησε αγωνιστικά, και κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες οι οποίες όμως δεν έφεραν το γκολ. Παρόλα αυτά, από αυτόν τον αγώνα απέκτησαν εμπειρίες που θα της φανούν χρήσιμες στους επόμενους αγώνες του πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1 αρκετά νωρίς (13’) με κεφαλιά της Σπυριδωνίδου. Το γκολ, όμως, προήλθε από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή να δώσει αντίθετα ένα πλάγιο, το οποίο ήταν της Δόξας αλλά δόθηκε στον ΠΑΟΚ.
Δέκα λεπτά αργότερα, σε ανατροπή της Βαρδαλή από την Εξουζίδου, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι αλλά η παθούσα που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 29’, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τη Βαρδαλή, η μπάλα πέρασε μπροστά από όλες, και κατέληξε άουτ.
Στο 33’ ο ΠΑΟΚ διπλασιάζει τα τέρματά του 0-2 μετά από διαγώνιο σουτ της Μήτκου.
Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν και δεύτερο πέναλτι, όταν η Ζήση στην προσπάθεια της να αποκρούσει τη μπάλα βρίσκει το χέρι της. Την εκτέλεση αναλαμβάνει η Κακαμπούκη αλλά χωρίς να υπολογίζει την Γαβριηλίδου, η οποία πέφτοντας σωστά μπλοκάρει την μπάλα.
Στην επανάληψη, η Δόξα 2016 έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει το σκορ, όταν σε μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ της Κοτσάκι, η μπάλα αποκρούεται από την τερματοφύλακα και το οριζόντιο δοκάρι και χάνεται η ευκαιρία.
Το τελικό σκορ διαμορφώνεται στο 61’, όταν από λάθος συνεννόησης της Γαβριηλίδου με αμυντικό, η Πούλιου με ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει τη μπάλα στην άδεια εστία, γράφοντας το τελικό 0-3.
Η Ζήση από τη Δόξα 2016 και οι Γκάτσου-Δοιρανλή από τον ΠΑΟΚ ήταν οι παίκτριες που δέχτηκαν κίτρινη κάρτα.

Οι αρχηγοί των ομάδων Βαρδαλή (ΠΑΟΚ) και Γαβριηλίδου (Δόξα 2016), έχοντας στη μέση τον διαιτητή Γ. Δρακίδη (Ξάντης)

Διαιτητής ήταν ο Γ. Δρακίδης με βοηθούς τους Χρυσέλη και Φεράτογλου του συνδ/σμου Ξάνθης.

Συνθέσεις των ομάδων:
Δόξα 2016: Γαβριηλίδου, Κοτσάκι, Ζήση, Πεμπέ (Κελεμπέκη), Μπαντή (Πουλιούδη Κατ.), Σωμάδη, Εξουζίδου, Τουρέτζογλου, Μποικάνη (Χατζηιωάννου), Τζιντζόγλου (Κοσκερίδου), Πουλιούδη Ελπ. (Μπιζεργιαννίδου).
ΠΑΟΚ: Νάση, Σμιλίκοβιτς, Γκάτσου, Καραπέτσα, Μήτκου, Πατερνά (Δοιρανλή), Κακαμπούκη, Στράντζαλη, Βαρδαλή, Πούλιου, Σπυριδωνίδου (Πίτσιου).