Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι Φτελιά – Καστρινός…Με νίκες συνέχισαν Καλαμώνας, Μικροχώρι και Φίλιππος

0
2206
Η ομάδα του Καστρινού

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στον πρώτο όμιλο της Β΄ κατηγορίας, εκεί που πραγματοποιήθηκαν τέσσερις αναμετρήσεις και σημειώθηκαν 14 γκολ και συνολικά φτάσαμε τα 130 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.
Η είδηση της αγωνιστικής είναι ότι στο πρωτάθλημα δεν θα συνεχίσει η ιστορική ομάδα του Μοναστηρακίου που δήλωσε αδυναμία να συνεχίσει και αναστέλλει την λειτουργία της, κάτι που είχε κάνει γνωστό από την περασμένη Κυριακή.
Στα παιχνίδια της Κυριακής, μεγάλη νίκη πέτυχε ο Φίλιππος με αντίπαλο την Νέα Σεβάστεια σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς, στην συνέχεια ο Φίλιππος ισοφάρισε το παιχνίδι. Στο τέλος του δεύτερου μέρους ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες. Στο δεύτερο μέρος έγινε ένα ωραίο παιχνίδι όπου έλειπε το γκολ, μέχρι τις καθυστερήσεις όπου ο Χατζηδημητρίου χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό τέρμα.
Στην Φτελιά η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του Καστρινού, με τις δύο ομάδες να έχουν παρόμοια συνταγή την φετινή χρονιά. Δηλαδή έχουν αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές και ταυτόχρονα ταλαντούχους, με την διαφορά ότι ο Καστρινός την φετινή χρονιά έχει το άγχος του πρωταθλητισμού.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Καστρινός ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στον Καλαμώνα εκεί που ο Άρης φιλοδώρησε με έξι τέρματα την ομάδα του Μαυροβάτου.
Η ομάδα του Μπάμπη Ζεκερίδη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια την αναμέτρησης.
Η φάση όμως που σημάδεψε το παιχνίδι ήταν αυτή που έγινε στο 54’ όταν οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι και σε επίθεση τους, στην εξέλιξη της φάσης ο διαιτητής δίνει πέναλτι για τον Καλαμώνα σε χέρι αμυντικού του Ηρακλή, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες και από εκεί και πέρα ο Καλαμώνας είχε επιθετικό μονόλογο.
Μεγάλη νίκη πέτυχε το Μικροχώρι στην έδρα της Αδριανής, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πέτυχαν δύο γκολ στα μέσα του δεύτερου μέρους. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι μπορούσαν να ισοφαρίσουν χάνοντας απανωτές ευκαιρίες με το Μικροχώρι τελικά να παίρνει μια σημαντική νίκη.

ΑΡΗΣ ΦΤΕΛΙΑΣ – ΔΟΞΑ «ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ» 0-0
Στην Φτελιά η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Καστρινό, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Στάθη Μελικίδη ήταν καλύτερη αλλά της έλειπε το γκολ.
Η Φτελιά είχε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακα της ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Καστρινός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Μπερμπερίδη στο 10ο λεπτό με σουτ. Στο 13ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία με τον Κοχαϊμίδη με τον τερματοφύλακα να δηλώνει παρών.
Στο 26’ ο Χατζήογλου είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως η προσπάθεια του εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της Φτελιάς.
Στο 30’ ο Κυριαζής και στο 35΄ ο Χιντζίδης δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους .
Στην επανάληψη είδαμε πάλι το ίδιο παιχνίδι ο Καστρινός να έχει τις ευκαιρίες και ο τερματοφύλακας της Φτελιάς Κότσακη να είναι ανίκητος.
Στο 49’ και στο 55’ ο Κυριαζής έχασε δύο ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.
Στο 62’ ο Κοχαϊμίδης σε προσπάθεια του δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο 68’ καλό σουτ του Μελικίδη δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοτσακη.
Στο 70’ και στο 75’ ο Φλέγγας έχασε δύο επανωτές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ χωρίς αποτέλεσμα, όπως επίσης μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Κοχαϊμίδης στο 81΄ με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Καστρινός (Μελικίδης): Καραγιαννίδης, Αλβανίδης, Μπερμερίδης, Φλέγγας, Βέις, Βρύζας (46΄ Μελικίδης), Χατζήογλου, Χατζηπαπαθεοδωρίδης, Κοχαϊμίδης, Κυριαζής, Χιντζίδης (78΄ Ευθυμιάδης).
Φτελιά: Κοτσάκη, Κεχαϊδης, Παγόνης, Τανίδης, Κοπαράνης, Δεληκωστίδης, Πετρίδης Θρας, Πετρίδης Θωμ., Μίλο, Κωνσταντινίδης, Αρβανιτίδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Σαββίδης, Καρατζόγλου, Καραγκιόζης, Τσακαλίδης.

ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ -ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΥΡΟΒΑΤΟΥ 6-2
(10’-36’-54’ πεν-62 Πατσούκης,74’ Δημητριάδης, 83΄ Χατζησωτηριάδης / 22’ Αυτογκολ, 90’ Ποιμενίδης)
Στον Καλαμώνα η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον πολύ ανταγωνιστικό τις πρώτες αγωνιστικές, Μαυρόβατο.
Ο Καλαμώνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε και πήρε κεφάλι μόλις στο 10’ με τον Πατσούκη. Στην συνέχεια ο Μαυρόβατος ανέβασε ρυθμούς και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παφραλίδη να ισοφαρίσει με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.
Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι θα κερδίσουν κόρνερ ο Κονδυλίδης θα πάει στην εκτελέσει, η μπάλα θα κατευθυνθεί στην εστία του Καλαμώνα και με την βοήθεια του Τσενεκίδη ο Μαυρόβατος θα ισοφαρίσει σε 1-1.
Στην συνέχεια ο Καλαμώνας είχε δύο ευκαιρίες με τον Παπαδόπουλο Στ. οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλευτες. Στο 36’ ο Πατσούκης θα κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι.
Στην επανάληψη ο Μαυρόβατος με το καλημέρα έχασε δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει με Παφραλίδη και Κονδυλίδη, με τις προσπάθειές τους όμως να σταματούν στο δοκάρι.
Στο 54’ ο Μαυρόβατος θα ζητήσει πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Καλαμώνα με τον διαιτητή να λέει παίζεται, στην εξέλιξη της φάσης ο Καλαμώνας θα κερδίσει πέναλτι σε χέρι αμυντικού όπως επίσης ο διαιτητής έβγαλε κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενούμενων. Ο Πατσούκης θα αναλάβει την εκτέλεση κάνοντας το 3-1.
Στην συνέχεια μια ομάδα ήταν αυτή που υπήρχε στο γήπεδο και ήταν αυτή του Καλαμώνα σκοράροντας αλλά τρία τέρματα. Στο 62’ ο Πατσούκης θα σκοράρει 4ο προσωπικό τέρμα κάνοντας το 4-1, στο 74 ο Δημητριάδης έκανε το 5-1, στο 83΄ ο Χατζησωτηριάδης έκανε το 6-1. Ενώ το μόνο που κατάφερε ο Μαυρόβατος είναι να μειώσει το σκορ με τον Ποιμενίδη στο 90’ με το 6-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Καλαμώνας (Ζεκερίδης): Τσενεκίδης, Παπαδόπουλος Ιορ., Νοταρίδης, Σαπανίδης, Περπερίδης, Καγκαλίδης, Πατσούκης, Παπαδόπουλος Στ., Παπαλεξίου, Λαφτσίδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Χατζησωτηριάδη, Κριατσέλη, Καρτσούνη.
Μαυρόβατος (Ποιμενίδης): Χαρμπαντίδης, Μαυρίδης, Συμεωνίδης, Μακρής, Βουνοτραπίδης, Ποιμενίδης, Αγελλίδης, Ασημόγλου, Κωνσταντινίδης, Παφραλίδης, Κονδυλίδης.

ΓΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΑΜΑΣ -ΑΠΟΛΛΩΝ Ν. ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΣ 2-1

Η ομάδα του Φίλιππου Δράμας

(21’ – 90+ Χατζηδημητρίου / 3’ Ελευθεριάδης)
Στο γήπεδο του Φιλίππου έγινε το παιχνίδι της αγωνιστικής εκεί που ο Φίλιππος φιλοξένησε την Νέα Σεβάστεια.
Η Νέα Σεβάστεια μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Φιλίππου να κάνει το 0-1 με τον Ελευθεριάδη στο 3’ λεπτό. Όσο περνούσε η ώρα ο Φίλιππος ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 21’ ο Χατζηδημητρίου θα φέρει το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1. Στο 44’ η Νέα Σεβάστεια θα μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Τσακαλίδη. Με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Φίλιππος έκανε δύο αλλαγές λόγω τραυματισμού καθώς ο Μπαϊρακτάρι έπαθε κάταγμα στον καρπό και ο Ορφανίδης λόγω μυϊκού τραυματισμού. Η Νέα Σεβάστεια στην επανάληψη είχε τις ευκαιρίες έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και με παίκτη λιγότερο, όμως στις καθηστερίσεις ο Χατζηδημητρίου έκανε το 2-1 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Φίλιππος: Μουρατίδης, Σιδηρόπουλος, Αλυγμαλίδης, Αραμπατζής, Ορφανίδης, Μήτρου, Μπαϊρακτάρι, Σούρλας, Μπεσίκας, Χατζηδημητρίου, Λούφο
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε ο Μαυρίδης, Ορφανίδης, Λάμπρου και Ποτηκίδης
Ν. Σεβάστεια (Ευθυμιάδης): Αβραμίδης, Ζηλελίδης, Αλεξίου, Κιπριζλής, Ελευθεριάδης, Βρασκίδης, Καλτίδης, Κελεσίδης, Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε ο Μανταρλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΔΡΙΑΝΗΣ -ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 1-2

Η ομάδα του Μικροχωρίου

(85’ πεν Κουγιουμτσής /55’ Αλεξιάδης, 77’ Τσίτσος)
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο Αδριανής εκεί που ο τοπικό Ηρακλής
φιλοξένησε την ομάδα του Μικροχωρίου.
Το Μικροχώρι ήταν καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Αδριανή
όμως να έχει ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο χάνοντας πολλές ευκαιρίες και είχε την
δυνατότητα να ισοφαρίσει το παιχνίδι.
Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα το Μικροχώρι και στο 13 λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με
τον Ιωακειμίδη. Στο 18 ο Ετόγλου έκανε το σουτ με τον Παπουκίδη να αποκρούει. Στο 24’ Κούλλα είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το 0-0 να παραμένει και να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Αδριανή μπήκε καλύτερα και είχε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κουγιουμτσή με τον Σαββίδη να δηλώνει παρών.
Στο 55’ ο Αλεξιάδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.
Στο 77’ και λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Τσίτσος έκανε το 0-2 για το Μικροχώρι.
Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ανήκαν ολοκληρωτικά στην Αδριανή, Στο 80’ ο Κουφόγλου είχε σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ με τον Σαββίδη να δηλώνει παρών. Στο 85’ η Αδριανή θα κερδίσει πέναλτι με τον Κουγιουμτσή να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-2. Ο Ηρακλής στην συνέχεια είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι με τους Καλογριά και Κουφόγλου να μην μπορούν να νικήσουν τον
Σαββίδη ο οποίος ήταν ένα από τα πρόσωπα του αγώνα στα τελευταία λεπτά.
Αδριανή (Γρηγοριάδη): Παπουκίδης, Πρίτσου, Κελέσης, Δανιήλ, Παντελίδης, Γκούτης, Γιωτόπουλος, Μουρατίδης, Κουγιουμτσής, Λιόντας, Καλογριάς
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Χατζησαββίδης, Κουφόγλου, Σκριτζόβαλης Μικροχώρι ( Αρνής): Σαββίδης, Σανίτσας, Ποιμενίδης, Γιαγκοζίδης, Μπαϊρακτάρης, Καριπίδης, Δαφνάκης, Κουλλά, Ετόγλου, Αλεξιάδης, Ιωακειμίδης
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Τσίτσος, Νερατζάκης