ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ Η ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΡΚΑΔΙΚΟ ΜΕ 5-1

0
1138
Η ομάδα του Βώλακα

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 26 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 118 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.
Συνολικά είχαμε τέσσερις ισοπαλίες κάτι το οποίο είναι σπάνιο, δύο νίκες γηπεδούχων και το μοναδικό διπλό της 5ης αγωνιστικής το έκανε η Προσοτσάνη με αντίπαλο το Φωτολίβος.
Στα αποτελέσματα της ημέρας, ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε στην Φτελιά εκεί που τα Κύργια φιλοξένησαν τον Βώλακα, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες στις δύο εστίες με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Στην Πετρούσα έγινε το πιο παραγωγικό παιχνίδι της αγωνιστικής σε ένα παιχνίδι που σημειώθηκαν εννιά τέρματα. Η γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τον Δροσίδη που σημείωσε τρία τέρματα για δεύτερη φορά την φετινή χρονιά ενώ το Δοξάτο το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει το σκορ με το Μπόρι με το 8-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Για 55’ λεπτά άντεξε το Φωτολίβος με αντίπαλο την Προσοτσάνη σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι αλλα και οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν κατά διαστήματα τις ευκαιρίες και απείλησαν κυρίως με τον Ευσταθιάδη. Με το Φωτολίβος μετά το πρώτο γκολ της Προσοτσάνης να ζητάει πέναλτι σε χέρι αντιπάλου.
Μπορεί το Νευροκόπι να πήρε αέρα δύο τερμάτων στην Χωριστή με δύο προσωπικά γκολ του Αντώνη Βασιλειάδη όμως η Χωριστή βρήκε τις λύσεις και στο δεύτερο μέρος ισοφάρισε το παιχνίδι και στις καθυστερήσεις είχε την ευκαιρία να κλέψει το παιχνίδι με τον Ιωσηφίδη όμως το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Στο γειτονικό ντέρμπι, το οποίο ήταν μόνο στα χαρτιά, η Νέα Αμισός νίκησε κατά κράτος τον Αρκαδικό. Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε από πολλά λάθη στην άμυνα του Αρκαδικού με το 5-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Στην Καλλίφυτο, η Καλή Βρύση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σαρηπαυλίδη, όμως η απάντηση της Καλλιφύτου ήταν άμεση. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τις κόκκινες που δέχτηκαν οι: Ευθυμιάδης και Κωνσταντινίδης αλλά πιο πολύ για το ακυρωθέν γκολ της Καλλιφύτου στο 70’.
Τέλος, Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Αμπελόκηπους και Καλαμπάκι, σε ένα παιχνίδι που οι Αμπελόκηποι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ με το Καλαμπάκι να απαντά άμεσα. Στο δεύτερο μέρος οι Αμπελόκηποι ήταν ανώτεροι αλλα δεν κατάφεραν να βρουν κάποιες επιθετικές λύσεις με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΠ Ν. ΑΜΙΣΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ 5-1

Η ομάδα της Νέας Αμισού

(11’- 67’ Αλαγκιοζίδης, 16’ Ζαλιάκου, 44’ Θεοδωρίδης,62’ Ζάχαρης / 47’ Χαραλαμπίδης)
Μετά από δώδεκα χρόνια είχαμε το μεγάλο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στην Νέα Αμισό και τον Αρκαδικό, ένα ντέρμπι που είναι από τα πιο ανταγωνιστικά στο τοπικό μας ποδόσφαιρο.
Η Νέα Αμισός πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Αρκαδικό εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη στην άμυνα τον φιλοξενουμένων, ενώ είχε σε καλή μέρα τον Αλαγκιοζίδη που σημειώσε δύο τέρματα. Η γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι μετά τα ατυχή αποτελέσματα τις πρώτες αγωνιστικές και την πολύ κακή βαθμολογική συγκομιδή.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Νέα Αμισός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 21’ λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Αλαγκιοζίδη μετά από λάθος εκτίμηση του Καζάκη. Στην συνέχεια ο Αρκαδικός είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Ματσίνη να χάνει σπουδαία ευκαιρία, με το 1-0 να παραμένει.
Στο 29’ λεπτό η Νέα Αμισός έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Ζαλιάκου με πέναλτι, στην συνέχεια η Νέα Αμισός είχε δοκάρι με τον Ζαλιάκου και τον Κουντσούλια και στο 44’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Θεοδωρίδη, με το 3-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Στέφανος Φεστερίδης έκανε κάποιες διορθωτικές κινήσεις και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Χαραλαμπίδη, ο παίκτης που βοήθησε με τα γκολ του στα μπαράζ ανόδου πέρσι, ενώ έλειπε τις πρώτες αγωνιστικές λόγω τραυματισμού. Ετσί στο δεύτερο μέρος ο Αρκαδικός μπήκε καλύτερα είχε ένα πολύ καλό τέταρτο με τον Χαραλαμπίδη στο 47’ να μειώνει το σκορ σε 3-1.
Όσο περνούσε η ώρα η Νέα Αμισός ισορρόπησε και στο 62’ έκανε το 4-1 με τον Ζάχαρη για να έρθει ο Αλαγκιοζίδης στο 67’ θα κάνει το 5-1, στην συνέχεια η Νέα Αμισός είχε δοκάρι και πάλι με τον Ζαλιάκου. Με τον 5-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα για την Νέα Αμισό.
Από τους γηπεδούχους με την απόδοση τους ξεχώρισαν οι: Αλαγκιοζίδης, Κουντσούλια, Ζορμπίδης και ο Θεοδωρίδης. Ενώ από τον Αρκαδικό οι: Σιδηρόπουλος και ο Μπόζιος
Καλή η διαιτησία του κ. Παρασκευούδη και των βοηθών Μαρμαρίδη και Δημόπουλου.
Ν. Άμισος: Λαμπρινουδάκης, Θεοδωρίδης, Πολυχρονίδης, Ζορμπιδης, Φερσιζίδης, Ζαλιάκου, Καραγιαννίδης Γ., Κουντσούλια, Ζάχαρης, Αλαγκοζίδης, Μουχτάρης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Μπόζιος, Λάσκαρης, Βιζυήνος Β, Τσεκίδης
Αρκαδικός (Φεστερίδης): Κακουλίδης, Μπόζιος, Τσέλας, Παντελίδης, Καζάκης,Μωυσιάδης, Ψυχράμης, Σιδηρόπουλος, Παπαηλίας, Αποστολίδης, Ματσίνης, Παπαηλίας.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Χαραλαμπίδης, Βασλής Ζορμπίδης, Παπαδόπουλος.

ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0-0

Η ομάδα των Κυργίων

Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες στις δύο εστίες διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο της Φτελιάς. Οι δύο ομάδες ήταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς και δεν ήθελαν να χάσουν το παιχνίδι και αυτό φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης. Ο Βώλακας είχε 6 βασικές απουσίες χωρίς όμως να φανούν ιδιαίτερα με τον Λευτέρη Ροδίτη να δείχνει ότι έχει βάθος στο ρόστερ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, αν μπορούμε να πούμε ότι κάποια ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αυτή είναι η ομάδα των Κυργίων που στο πρώτο εικοσάλεπτο πατούσε λίγο καλύτερα από τον Βώλακα στο παιχνίδι, όμως στην συνέχεια ο Βώλακας ισορόπησε το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος είχαν ελάχιστες ευκαιρίες και απείλησαν μόνο με στημένες φάσεις. Με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη έγινε ένα πιο ωραίο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να προσπαθήσουν να κλέψουν το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος ο Βώλακας ήταν καλύτερος χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τους Σίγγο Ιωάννη, Παπαδόπουλο Θ., Σταμπουλή Ηλ. και Παπαδημητρίου ενώ τα Κύργια είχαν μια σπουδαία ευκαιρία με τον Δημητριάδη. Με το 0-0 τελικά να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από τα Κύργια ξεχώρισε ο Σάββας Δημητριάδης, ενώ για τον Βώλακα οι: Παπαδόπουλος Θ., Δράμπαλης, Σταμπουλής Ηλ. και Βιζυηνός.
Καλή η διαιτησία του κ. Τάσιου και των βοηθών Ζάχαρη και Αχθοφορίδη.
Κύργια (Μουρατίδης) : Καγγελίδης, Τσοχαταρίδης, Μουζακίτης, Δημητριάδης, Νικολαϊδης, Τρελόπουλος, Παναγιώτου Φ., Αφεντουλίδης, Τουμαντζίνης, Προκοπίου, Παναγιώτου Χρ.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Παναφιώτου Αν., Δεληκωστίδης, Ζαπουνίδης, Βέργος.
Βώλακας (Ροδίτης) Πιτσακτσης, Σταϊκος Π., Σίγγος Γ., Μίρκου Ι, Μποσκοψίου Π, Δράμπαλης Κ., Δράμπαλης Γ., Σταμπουλής Ηλ., Παπαδόπουλος Θ., Βιζυήνος, Σεβδίλης Ρ.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Σίγγος Η, Παπαδημητρίου, Σταμπουλής Δ., Στάϊκος Δ.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 8-1
(14’-64’ Γεωργιάδης, 16’ Άρμεν, -19’-61’-67’ Δροσίδης, 31’ Μητρούσης, 80’ Παπακωνσταντίνου/ 44’ Μπόρις)
Εύκολο απόγευμα είχε η Δόξα Πετρούσα καθώς υποδέχτηκε την ομάδα του Δοξάτου και πήρε μια εύκολη νίκη με 8-1. Οι γηπεδούχοι ήθελαν την νίκη μετά τα ατυχή αποτελέσματα στις πρώτες αγωνιστικές με την ομάδα πριν από αυτό το παιχνίδι να είχε μόλις 4 βαθμούς και σίγουρα να έψαχνε βαθμούς. Η Πετρούσα είχε σε καλή μέρα τον Δροσίδη που πέτυχε τρία γκολ και κάτι παρόμοιο είχε κάνει κα την πρώτη αγωνιστική με αντίπαλο την Νέα Αμισό, όπως επίσης σε καλή μέρα είχε και τον Γεωργιάδη που πέτυχε δύο τέρματα.
Από την άλλη μεριά το Δοξάτο για διάφορους λόγους παρατάχτηκε με 7 βασικές απουσίες και σίγουρα επηρέασε την ψυχολογία των παικτών του Πέτρου Σερέτη.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν στο πρώτο εικοσάλεπτο να σημειώσουν τρία τέρματα. Αρχικά στο 14’ λεπτό ο Γιωργιάδης θα κάνει το 1-0 μετά από παρέμβαση του Χιωτάκη, στο 16’ ο Άρμεν θα κάνει το 2-0 και στο 19’ ο Δροσίδης θα κάνει το 3-0.
Η Πετρούσα δεν έριξε ρυθμό και στο 31’ ο Μητρούσης θα κάνει το 4-0 για τους γηπεδούχους.
Στο 40’ ο προπονητής του Δοξάτου Πέτρος Σερέτης αποβλήθηκε από τον Πάγκο της ομάδας λόγω διαμαρτυρίας, το μόνο που κατάφερε στο παιχνίδι το Δοξάτο είναι να μειώσει το σκορ στο 44’ με τον Μπόρι. Με το 4-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην Επανάληψη η Πετρούσα έψαξε και άλλα τέρματα και στο 61’ ο Δροσίδης θα κάνει το 5-1, για να έρθει στο 64’ ο Γεωργιάδης να κάνει το 6-1, στο 67’ ο Δροσίδης θα σημειώσει και τρίτο τέρμα και θα κάνει το 7-1. Για να έρθει στο 80’ ο Παπακωνσταντίνου να κάνει το τελικό 8-1 για τους γηπεδούχους.
Από την Πετρούσα ξεχώρισαν οι: Μητρούσης, Δροσίδης, Γεωργιάδης και Άρμεν.
Πετρούσα: Παπαγεωργίου, Στόικος, Παπακων/νου, Τζαρτζαλος, Δημητριάδης, Μητρούσης, Ζεδαμάνης, Παλληκάρης, Γεωργιάδης, Άρμεν, Δροσίδης.
Δοξάτο: Καραγιαννίδης, Ζαγοράκης, Μπαλι, Νότας, Χιωτάκης, Παπαδόπουλος, Καρατζόγλου, Δεληολάνης, Αγγελόπουλος, Μπόρις, Βιράνης.

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 0-3
(55’ Καλαϊτζής, 70’ Κοκλίδης, 82’ Γουνατίδης)
Μακριά από την φυσική του έδρα το Φωτολίβος φιλοξένησε την Προσοτσάνη στο γήπεδο του Νεροφράκτη.
Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα η Προσοτσάνη και έχασε κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κερασίδη, Πετρόπουλο Μ. και Καλαϊτζή. Στην συνέχεια το Φωτολίβος άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κοκοτσάκη Εμ., Ευσταθιάδη, ενώ λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους είχε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του έμπειρου Μπουμπέκη να περνάει ελάχιστα αουτ. Με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Προσοτσάνη παρουσιάστηκε αποφασισμένη για να φτάσει στο γκολ και να πάει το ματς στα μέτρα της. Στο 55’ ο Καλαϊτζης θα εκμεταλλευτεί το λάθος του Δικταπανίδη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και θα κάνει το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Νίκος Κοκοτσάκης αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο αντικρίζοντας την 2η κίτρινη κάρτα που έστειλε στον πάγκο για αναγκαστική αλλαγή το Μίλτο Πετρόπουλο και λίγο αργότερα ο νεοεισελθών Νίκος Κοκλίδης ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της Προσοτσάνης κάνοντας τον 0-2.
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο το Φωτολίβος βγήκε μπροστά έχασε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Ευσταθιάδη. Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης η Προσοτσάνη θα κάνει το τελικό 0-3 με τον Γουνατίδη.
Φωτολίβος (Καμπατζάκης): Δικταπανίδης, Παναγιώτογλου, Χαντζίδης, Μπουμπέκης, Κοκοτσάκης Ν., Χατζηπουργάνης, Ρουμελιώτης, Μπλιαζάκης, Κοκοτσάκης Εμ, Ευσταθιάδης, Κέντογλου. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Ντρούγκας, Πλακίδης Μπεζιργιάνης.
Προσοτσάνη (Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Παπαμιχαήλ, Καλαϊτζής, Πατένταλης, Αντωνιάδης, Τσακμακίδης Α., Περσιανλής Ρούσσος Πετρόπουλος Μ., Κερασίδης, Γουνατίδης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Μωύσιάδης, Κοκλίδης, Φερφέρης, Λαζαρίδης.

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ – ΑΚΡ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 2-2
(73’ Κωνσταντινίδης, 80’ Βουτσινάς / 9’-41’ Βασιλειάδης Αντ)
Στην Χωριστή ο τοπικός Ορφέας φιλοξένησε το Κ. Νευροκόπι σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.
Αξίζει να σημειωθεί πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ομάδα του Νευροκοπίου κατέθεσε στεφάνι στον πάγκο της Χωριστής εις μνήμην του πρώην προέδρου του Ορφέα Βασίλη Αθανασίου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Νευροκόπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 9ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με τον αρχηγό του Αντώνη Βασιλειάδη. Κάπου εκεί η Χωριστή ανέβασε ρυθμούς και έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Παρασκευά ενώ είχε δοκάρι με τον Κωνσταντίδη όπως επίσης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Δημητριάδη. Έτσι κόντρα στην ροή του παιχνιδιού το Νευροκόπι πέτυχε και δεύτερο τέρμα όταν κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο Βασιλειάδης, αξίζει να σημειωθεί ότι η Χωριστή διαμαρτύρεται για το πέναλτι διότι υποστηρίζει ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Στην συνέχεια ακυρώθηκε και γκολ στο Νευροκόπι για να γίνει το 0-3. Με το 0-2 όμως να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη η Χωριστή ήταν καλύτερη και πίεσε για την ισοφάριση, έτσι έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Βουτσινα να μειώσει και στο 73’ ο Κωνσταντινίδης θα κάνει το 1-2. Στο 80’ ο Βουτσινάς με πέναλτι θα κάνει το 2-2 για την Χωριστή φέρνοντας το μάτς στα ίσια με το πέναλτι αυτή την φορά να το αμφισβητούν από το Νευροκόπι. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Χωριστή είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όταν ο Ιωσηφίδης σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Καλή η διαιτησία του κ. Σιουμπάρα με δύσκολες φάσεις με την Χωριστή να διαμαρτύρεται για το πέναλτι που επέδειξε. Ενώ καλοί ήταν και οι βοηθοί Παστιάδης και Κουρμούλης.
Χωριστή (Περσιανλής): Ματσιώρης, Περσιανλής, Δράμπατζης Παπαδόπουλος, Τσιρίτης, Ιωαννίδης, Βουτσινάς, Μελισσίδης, Παρασκευάς, Δημητριάδης, Κωνσταντινίδης.
Νευροκόπι (Κονταξής): Μιχαηλίδης Π, Κασσός, Τσενεκλίδης, Αθανασιάδης, Χατζηλαζαρίδης, Σωτηρόπουλος, Βασιλειάδης, Μιχαηλίδης, Κεσόπουλος, Μουζενίτοβ, Τσακίρης.

ΕΘΝ.ΑΣΤ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ 1-1
(35’ Κωνσταντινίδης /29’ Σαρηπαυλίδης)
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο της Καλλιφύτου, εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Κ. Βρύσης. Η Καλλίφυτος και η Κ. Βρύση είναι δύο ομάδες με ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας και μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτό το παιχνίδι εξάποντο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Καλλίφυτος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε κάποιες επισκέψεις στην αντίπαλη άμυνα χωρίς να μπορεί να τελειώσει τις φάσεις. Πρώτη τελική στην αναμέτρηση είχαμε όταν σε ένα κόρνερ της Καλλιφύτου η μπάλα θα φτάσει στον Θεοδωρέλη όμως αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Αφού η Καλλίφυτος είχε την υπεροχή και τις φάσεις, κόντρα στην ροή του αγώνα η Κ. Βρύση θα πάρει κεφάλι στον σκορ, όταν ο Κουμπάκης θα κάνει το φάουλ η μπάλα θα φτάσει στον Σαρηπαυλίδη και αυτός με κεφαλιά θα κάνει το 0-1 για την ομάδα. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έχασαν κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστική το φάουλ του Κουμπάκη με τον Μαυρίδη να αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 35’ σε μια αντεπίθεση ο Κωνσταντινίδης θα τριπλάρει όμορφα δύο παίκτες θα μπει στην περιοχή και με ένα φαλτσαριστό σουτ θα κάνει το 1-1 για την Καλλίφυτο. Με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη η Καλλίφυτος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 49’ είχε δοκάρι με τον Κωνσταντινίδη. Στο 62’ θα κερδίσει φάουλ στο χώρο του κέντρο ο Γιάντζογλου θα αναλάβει την εκτέλεση η μπάλα θα φτάσει στον Θεοδωρέλη και αυτός θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα όμως ο διαιτητής σφυρίζει επιθετικό φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα Τσακίρη.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κωνσταντινίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να βλέπει θέατρο σε πέσιμο του έξω από την περιοχή. Με την Καλλίφυτο να μένει και με 9 παίκτες καθώς ο Ευθυμιάδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω μαρκαρίσματος.
Πολλά παράπονα από την διαιτησία του κ. Χορόζογλου οι γηπεδούχοι, με τους βοηθούς Θεοδωρίδη και Χατζηνάκο να παίρνουν σωστές αποφάσεις και να περνάν απαρατήρητοι.
Καλλίφυτος: Μαυρίδης, Ουρσούζης, Νεοφυτίδης, Γιάντζογλου, Ευθυμιάδης, Τρυφίδης, Τσαρτσιταλίδης, Θεοδωρέλλης, Μαντάς, Ορφανίδης, Κωνσταντινίδης, Φουρουντζής.
Κ. Βρύση (Βασιλειάδης): Τσακίρης, Χατζηνικολάου, Γεωργιάδης, Δάφτσιος, Παλτσίδης, Ψυλλίδης, Αβράμης, Κουμπάκης, Σαρηπαυλίδης, Μπούτιος, Σεμπελίδης.

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 1-1
(4’ Τόπι / 19 πεν Καλαϊτζίδης)
Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ δύο ομάδων που θα είναι στους διεκδικητές του τίτλου.
Στο συγκεκριμένο ματς η ομάδα των Αμπελοκήπων έπεισε περισσότερο κυρίως στο β’ μέρος όπου είχε την κατοχή και τον πλήρη έλεγχο του ματς, ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπάμπη Μύγα στο φινάλε που σταμάτησαν στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Δεληγιώρογλου.