Ο νέος χάρτης των παρατάξεων του Περιφερειακού Συμβουλίου στην ΠΑΜΘ

Η ταυτότητα των 51 νέων Περιφερειακών Συμβούλων

0
149

Mε σειρά σημαντικών θεμάτων που σχετίζονται με την επίλυση προβλημάτων αλλά και την προώθηση της αναπτυξιακής στρατηγικής της περιφέρειας σε επιμέρους τομείς της οικονομίας θα ασχοληθούν από τον Σεπτέμβριο τα μέλη του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου που προέκυψε από τις πρόσφατες αυτοδιοικητικές εκλογές.

Η διάταξη του Περιφερειακού Συμβουλίου μετά τις εκλογές έχει αλλάξει σε σημαντικό βαθμό και τα 51 εκλεγμένα μέλη του που θα κληθούν να λάβουν αποφάσεις στο πλαίσιο του νέου οργάνου μέχρι και το 2023 κατανέμονται με βάση τις έδρες των παρατάξεων με τον ακόλουθο τρόπο:
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση με επικεφαλής τον Χρήστο Μέτιο καταλαμβάνει συνολικά 17 έδρες
Η Περιφερειακή Σύνθεση με επικεφαλής τον Χριστόδουλο Τοψίδη καταλαμβάνει συνολικά 16 έδρες
Η Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία με επικεφαλής τον Κώστα Κατσιμίγα καταλαμβάνει συνολικά 6 έδρες
Η Περιφέρεια σε Δράση με επικεφαλής τον Κωστή Σιμιτσή καταλαμβάνει συνολικά 5 έδρες
Η Λαϊκή Συσπείρωση με επικεφαλής τον Δημήτρη Παπατολίδη καταλαμβάνει συνολικά 3 έδρες
Η Πατριωτική Αυγή για την Περιφέρεια ΑΜ-Θ με επικεφαλής τον Ελευθέριο Νικολαΐδη καταλαμβάνει συνολικά 2 έδρες
Η Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσία στην ΠΑΜ-Θ με επικεφαλής τον Θοδωρή Περεντίδη καταλαμβάνει συνολικά 1 έδρα
Η Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση με επικεφαλής τον Ανδρέα Καραγιώργη καταλαμβάνει συνολικά 1 έδρα
Οι έδρες και οι εκλεγμένοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι ανά Περιφερειακή Ενότητα είναι οι εξής:
Στην ΠΕ Δράμας που έχει 8 έδρες
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση καταλαμβάνει 3 έδρες και εκλέγονται οι: Γεώργιος Παπαδόπουλος, Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ, Χρήστος Παπαθεοδώρου.
H Περιφερειακή Σύνθεση καταλαμβάνει 2 έδρες και εκλέγονται οι: Αριστείδης Μωυσιάδης, Αργύρης Πατακάκης.
H Περιφέρεια σε Δράση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Γιώργος Ζιμπίδης
Η Λαϊκή Συσπείρωση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Ιωάννης Στεφανίδης
Η Πατριωτική Αυγή καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Γεώργιος Βέργας
Στην ΠΕ Καβάλας που έχει 11 έδρες
Η Περιφερειακή Σύνθεση καταλαμβάνει 3 έδρες και εκλέγονται οι:Θόδωρος Μαρκόπουλος, Χρήστος Γάκης, Αλέξανδρος Ιωσηφίδης.
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση καταλαμβάνει 2 έδρες και εκλέγονται οι :Κώστας Αντωνιάδης, Αλέξης Πολίτης.
Η Περιφέρεια σε Δράση καταλαμβάνει 2 έδρες και εκλέγονται οι: Κωστής Σιμιτσής, Αρχέλαος Γρανάς.
Η Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Δημήτρης Λυμπεράκης.
H Λαϊκή Συσπείρωση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Θόδωρος Συμεωνίδης.
Η Πατριωτική Αυγή καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Ελευθέριος Νικολαϊδης.
Η Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Ανδρέας Καραγιώργης.
Στην ΠΕ Θάσου που έχει 1 έδρα
Την 1 έδρα καταλαμβάνει η Περιφερειακή Σύνθεση με την Μαρία Πολυμέρου.
Στην ΠΕ Ξάνθης που έχει 9 έδρες
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση καταλαμβάνει 3 έδρες και εκλέγονται οι:
Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης, Δημήτρης Γαλανόπουλος.
Η Περιφερειακή Σύνθεση καταλαμβάνει 3 έδρες και εκλέγονται οι:
Μιχάλης Αμοιρίδης, Οδυσσέας Βουρβουκέλης, Ιρφάν Χατζηγκενέ.
H Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία καταλαμβάνει 2 έδρες και εκλέγονται οι:
Σερκάν Μαχμούτ, Ριτβάν Κουράκ.
H Περιφέρεια σε Δράση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Δημήτριος Δόντσος
Στην ΠΕ Ροδόπης που έχει 9 έδρες
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση καταλαμβάνει 4 έδρες και εκλέγονται οι:
Νίκος Τσαλικίδης, Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά Αχμέτ Ιμπράμ, Κώστας Ναλμπάντης
Η Περιφερειακή Σύνθεση καταλαμβάνει 3 έδρες και εκλέγονται οι:
Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου, Φελίνα Καζάκο                                                   Η Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία καταλαμβάνει 2 έδρες και εκλέγονται οι: Κώστας Κατσιμίγας, Χρήστος Χατζηπέμου
Στην ΠΕ Έβρου που έχει 13 έδρες
Η Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση καταλαμβάνει 5 έδρες και εκλέγονται οι:
Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης, Βασίλειος Δελησταμάτης.
Η Περιφερειακή Σύνθεση καταλαμβάνει 4 έδρες και εκλέγονται οι:
Χριστόδουλος Τοψίδης, Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης, Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου.
Η Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Νικόλαος Αργυρίου.
Η Περιφέρεια σε Δράση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Ιωάννης Ζαμπουνίδης.
Η Λαϊκή Συσπείρωση καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Δημήτρης Παπατολίδης.
Η Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα καταλαμβάνει 1 έδρα και εκλέγεται ο Θεόδωρος Περεντίδης.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here