Πλούσια σε γκολ η 3η αγωνιστική της Α’ Ε.Π.Σ. Δράμας

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι Κύργια-Προσοτσάνη

0
1344
Από τον αγώνα ΚΥΡΓΙΑ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ Ε.Π.Σ. Δράμας όπου σημειώθηκαν 26 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 74 από την αρχή της φετινής αγωνιστικής περιόδου.
Στα αποτελέσματα της ημέρας, ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στη Φτελιά ανάμεσα στην Α.Ε Κυργίων και την Προσοτσάνη.
Σε ένα παιχνίδι στο οποίο έλειπε το θέαμα με τις δύο ομάδες να στήνονται καλά στο γήπεδο και να προφυλάσσουν τα μετόπισθεν.
Χάθηκαν ευκαιρίες με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να είναι σε καλή μέρα και κυρίως τον Καγγελίδη των γηπεδούχων που στις καθυστερήσεις έκανε την απόκρουση του αγώνα.
Στο Δόξατο ο τοπικός Φίλιππος έκανε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς φιλοξένησε την ομάδα του Νευροκοπίου, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι το ήθελαν περισσότερο.
Το Δοξάτο είχε πρωταγωνιστή τον Κόντεβ που σημείωσε δύο τέρματα και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα.
Στο Φωτολίβος ο τοπικός Άρης μπορεί να προηγήθηκε και να έμεινε το Καλαμπάκι με 10 παίκτες, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν γρήγορα αντίδραση και πριν βγει το ημίχρονο σημείωσαν τέσσερα τέρματα, ενώ στο δεύτερο μέρος αλλά τρία.
Με τον Τζιβανάκη να σκοράρει για ένα ακόμα παιχνίδι και να αποτελεί τον μοναδικό ποδοσφαιριστή που έχει σκοράρει και στις τρείς αγωνιστικές.
Στην Πετρούσα η τοπική Δόξα φιλοξένησε την ομάδα την Κ. Βρύσης με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή αλλά ταυτόχρονα να έχουν και δυστοκία χωρίς να μετατρέπουν τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν σε γκολ.
Στην αρχή του δεύτερου μέρους πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γεωργιάδη για να έρθει ο Κουμουνδούρος για την Κ. Βρύση στις καθυστερήσεις να σημειώσει το τελικό 1-1.
Στην Χωριστή ο τοπικός Ορφέας φιλοξένησε την ομάδα των Αμπελοκήπων, κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού. Όμως στην επανάληψη οι Αμπελόκηποι κατάφεραν και έφεραν τούμπα το παιχνίδι σε δύο λεπτά χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι. Όμως στις καθυστερήσεις ο Μελλισίδης θα κάνει το τελικό 2-2 με τους δύο προπονητές να θεωρούν δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα και να συμφωνούν ότι έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σε πολύ καλά πλαίσια.
Στην Νέα Αμισό η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Καλλίφυτο σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Γιώργου Πολυχρονίδη το ήθελαν περισσότερο και με πρωταγωνιστή τον Μουχτάρη που σημείωσε δύο τέρματα, πήραν μια σπουδαία νίκη με 4-0 με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Τέλος στον Βώλακα η τοπική ομάδα έκανε το τρία στα τρία απέναντι στην ομάδα του Αρκαδικού φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με τους παίκτες του Λευτέρη Ροδίτη να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο.

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ – ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ 2-7
Ξέσπασε το Καλαμπάκι
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Φωτολίβους εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του Καλαμπακίου σε ένα παιχνίδι που είχαμε εννέα τέρματα τα πιο πολλά αυτή την αγωνιστική.
Σε αυτή την αναμέτρηση ο επιθετικός του Καλαμπακίου ο Τζιβανάκης σημείωσε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική γκολ και είναι ο μοναδικός που το έχει καταφέρει μέχρι στιγμής.
Παράδειγμα προς μίμηση είναι η αντίδραση του Καλαμπακίου καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού παίζοντας με δέκα παίκτες για περισσότερο από 80’. Δεν τα έβαλε κάτω και έφτασε σε μια άνετη νίκη βγάζοντας χαρακτήρα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Φωτολίβος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Μπεζιργιάννη στο 10’, σε μια φάση που αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Τάφα, με τον Μίτρε να αναλαμβάνει τον ρόλο του τερματοφύλακα.
Το Φωτολίβος είχε ευκαιρίες να σημειώσει κι άλλα τέρματα, όμως το Καλαμπάκι δεν πτοήθηκε και ανέβασε στροφές και πριν βγει το ημίχρονο κατάφερε και πέτυχε τέσσερα τέρματα. Αρχικά ο Δημητρίου στο 17’ θα κάνει το 1-1 για το Καλαμπάκι, για να έρθει στο 30’ ο Καλαϊτζής να δώσει το προβάδισμα στο Καλαμπάκι. Πριν βγεί το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα με τον Μαυροβασίλη στο 36’ και τον Αραμπατζή στο 39’.
Στην επανάληψη ο Μιχάλης Τσοκακτσίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τζιβανάκη και Κωνσταντινίδη με το Καλαμπάκι να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.
Το Φωτολίβος αρχικά μείωσε το παιχνίδι με τον Ζαχαράκη στο 56’ για το 2-4 .
Στην συνέχεια ανέλαβε δουλειά η επίθεση του Καλαμπακίου και στο 58’ ο Τζιβανάκης θα κάνει το 1-5 για να έρθει δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Καλαϊτζής να κάνει το 1-6 για το Καλαμπάκι. Στο 66’ ο Κωνσταντινίδης θα διαμορφώσει το τελικό 2-7 για το Καλαμπάκι.
Για το Καλαμπάκι με την απόδοση τους ξεχώρισαν οι: Μαυροβασίλης και Καλαϊτζής και από το Φωτολίβος ο Μπεζιργιάννης και ο Κοκοτσάκης.
Καλή η διαιτησία του κύριου Καμπάταγη και οι βοηθοί Μασάκος και Μπούλης.
Φωτολίβος (Καμπατζάκης): Αγγελόπουλος, Ζαχαράκης Ι., Χατζίδης Ι, Χατζισαββίδης, Κοκοτσάκης Ν, Μπιαζάκης, Κοκοτσάκης Εμ., Ρουμελιώτης, Χαρέμη, Παναγιώτογλου Μπεζιργιάνης.
Καλαμπάκι (Τσοκακτσίδης): Τάφα, Καρατζόγλου (75’ Ναθαναήλ), Καλαϊτζίδης, Μίτρε, Κλόγκιρι, Κασαπίδης, Αραμπατζής Γ. (46’ Τζιβανάκης), Στάικος , Μπερμπερίδης (68 Καρανταής), Μαυροβασίλης, Δημητρίου (46’ Κωνσταντινίδης).
Διαιτητές: Καμπάταγης, Μαμσάκος, Μπούλης

ΚΥΡΓΙΑ – ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0-0                                                                                       Χωρίς νικητή το ντέρμπι
Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Φτελιάς ανάμεσα στα Κύργια και την Προσοτσάνη καθώς έγινε ένα παιχνίδι κέντρου με ελάχιστες ευκαιρίες στις δύο εστίες. Ο Λάζαρος Μουρατίδης αν και επιθετικός η ομάδα του παίζει καταπληκτική άμυνα και είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχτεί γκολ αυτές τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.
Η Προσοτσάνη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες κυρίως με τους συνήθεις ύποπτους Κώστα Τσακμακίδη και Γουνατίδη, με τον Καγγελίδη να δηλώνει παρόν. Με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη και πάλι η Προσοτσάνη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων δούλεψε υποδειγματικά για μια ακόμα αγωνιστική.
Με τις πρώτες κινήσεις από πλευράς Φώτη Χατζηκυριάκου να έρχονται κάπου εκεί στη μία ώρα παιχνιδιού, οι «ροχιμπλάνκος» μετέφεραν σταδιακά την πίεση έξω από την περιοχή των Κυργίων και σ’ αυτό συνετέλεσε εκτός των άλλων και η κατακόρυφη άνοδος στην απόδοση του Μίλτου Πετρόπουλου, ο οποίος ήταν μέσα σε ότι καλό δημιούργησε η Προσοτσάνη στο τελευταίο διάστημα του ματς.
Στις καθυστερήσεις η Προσοτσάνη είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όταν στην εκτέλεση κόρνερ του Καλαϊτζή, η άμυνα δε διώχνει μακριά και μαζεύει ο Κερασίδης που περισσότερο πιάνει…στραβοκλωτσιά, βάζει όμως δύσκολα στον Καγγελίδη που με τα περίεργα φάλτσα τη χάνει μέσα από τα χέρια του, προβολή του Κέντογλου σώζει σύμφωνα και με τη κίνηση του χεριού του α’ βοηθού πριν περάσει όλη τη γραμμή ο Τουμαντζίδης.
Από την Προσοτσάνη ξεχώρισαν οι: Κέντογλου, Περσιανλής και Αστερίου και από τα Κύργια ο Καγγελίδης που έκανε σωτήριες επεμβάσεις και οι: Δημητριάδης, Ζαπουνίδης και Χρήστος Παναγιώτου.

Λεπτό προς λεπτό:
2’~Κεφαλιά πάσα του Περσιανλή με τον Κέντογλου να βρίσκει στο λίγο ελεύθερο χώρο την ευκαιρία να επιχειρήσει το 1ο αξιόλογο σουτ το οποίο περνάει ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι άουτ.
42’~Όμορφος συνδυασμός Καλαϊτζή-Κέντογλου, με τακουνάκι στρώνει στον Κώστα Τσακμακίδη το δεξί πλασέ με πορεία στην αφύλακτη γωνία, κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου με μόνο κέρδος το κόρνερ.
45’~Ατομική ενέργεια του Κέντογλου που μπαίνοντας στην περιοχή αφήνει για τον Καλαϊτζή, συρτό «ξερό» σουτ η μπάλα αλλάζει τόσο πορεία όσο χρειάζεται για να φύγει ελάχιστα εκτός εστίας.
45’+1’~Στο κόρνερ ο ίδιος, σε 1ο χρόνο η άμυνα διώχνει πάνω στον Παπαμιχαήλ που τη βγάζει και πάλι εκτός περιοχής, νέα σέντρα του Καλαϊτζή στο β’ δοκάρι αυτή τη φορά με τον Ρούσσου να επιχειρεί το καλοζυγισμένο σουτ ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
65’~Τρίγωνο εκτός περιοχής Κέντογλου-Κώστα Τσακμακίδη-Γουνατίδη, μπαλιά στον Πετρόπουλο που αποφεύγει έναν αντίπαλο στο ημικύκλιο, σουτ με πολύ καλές προϋποθέσεις μόλις άουτ.
67’~Κόρνερ από αριστερά του Περσιανλή με γροθιές διώχνει ο Καγγελίδης, μακρινό ριμπάουντ στα όρια της περιοχής του Ρούσσου που εξαπολύει συρτό σουτ, πέφτει και μπλοκάρει στη γωνία του ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
81’~Εξαιρετική κόντρα με τον Τρελλόπουλο να σημαδεύει στην κίνηση στο δεξί «φτερό» τον Τουμαντζίδη, υπό την πίεση του Πετρόπουλου θέλει να σιγουρέψει το γκολ στο πέναλτι πασάροντας στον Προκοπίου, ωστόσο σαν από μηχανής Θεός ο Περσιανλής και σε κενή από τερματοφύλακα εστία κόβει με πεντακάθαρο τάκλιν το πλασέ του νεαρού άσσου των γηπεδούχων.
90’~Ο Κέντογλου σχεδόν μισό μέτρο από την περιοχή εξαπολύει δεξί σουτ, αλλά ο Καγγελίδης που εκτινάσσεται στη δεξιά του γωνία παραχωρεί το κόρνερ.
91’~Στην εκτέλεση του κόρνερ πάει ο Καλαϊτζής, η άμυνα δε διώχνει μακριά και μαζεύει ο Κερασίδης που περισσότερο πιάνει…στραβοκλωτσιά, βάζει όμως δύσκολα στον Καγγελίδη που με τα περίεργα φάλτσα τη χάνει μέσα από τα χέρια του, προβολή του Κέντογλου σώζει σύμφωνα και με τη κίνηση του χεριού του α’ βοηθού πριν περάσει όλη τη γραμμή ο Τουμαντζίδης.
Κύργια (Μουρατίδης): Καγγελίδης, Τουματζίδης, Μουζακίτης, Ζαπουνίδης, Δημητριάδης, Τρελόπουλος, Ζεκερίδης Αφεντουλίδης, Παναγιώτου Χρήστος (63’ Δεληκωστίδης), Παναγιώτου Τάσος, Προκοπίου.
Προσοτσάνη) Χατζηκυριάκου): Αβράμ, Τσακμακίδης Αρ. (65’ Κοκλίδης), Παπαμιχαήλ (55’ λ.τρ. Φερφέρης) , Καλαϊτζής,, Αστερίου, Περσινλής, Κέντογλου, Γουνατίδης (70’ Γεωργιάδης), Πετρόπουλος Μ., Ρούσσος, Τσακμακίδης Κ. (75’ Κερασίδης).                       Διαιτητές: Αχθοφορίδης, Οικονομίδης, Μαρμαρίδης

ΔΟΞΑΤΟ – ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ 3-1
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Δοξάτου εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα του Νευροκοπίου. Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Το Δοξάτο είχε τις απουσίες των: Ψαρρά, Ορούτση, Κελεκτσόγλου και Μπαλή και κατάφερε όμως να κάνει μια σπουδαία νίκη.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κόντεβ μόλις στο 7’.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και λίγο πριν βγεί το ημίχρονο έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Κοτζαμάνη στο 43’.
Με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους υπέρ του Δοξάτου.
Στην επανάληψη το Νευροκόπι πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 54’ ο Χατζηλαζάρου με πέναλτι θα κάνει το 2-1 για τον Ακρίτα. Με 36 λεπτά να απομένουν και με το Νευροκόπι να είναι καλύτερο η ισοφάριση φάνταζε εφικτή όμως στο 64’ ο Κασσός θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Το Δοξάτο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 70’ ο Κόντεφ θα διαμορφώσει το τελικό 3-1.
Από το Δοξάτο ξεχώρισαν οι: Νότας, Κόντεφ και Κοτζαμάνης, ενώ για το Νευροκόπι ο Λάμπρου και ο Τολμαΐδης.
Δοξάτο (Σερέτης): Καραγιανίδης Κ., Χιωτάκης (70’ Καρατζόγλου Απ.), Μπαμπαλής, Καραγιαννίδης Γ., Πετράς, Σερέτης, Κοτζαμάνης (46’ Παπαδόπουλος), Κόντεβ, Αποστολίδης, Δεληολάνης, Νότας (82 Καρατζόγλου Σ.).
Νευροκόπι (Κονταξής): Μιχαηλίδης, Κασσός, Τολμαΐδης, Χατζηλαζαρίδης, Τσενεκλίδης, Σωτηρόπουλος, Βασιλειάδης, Κεσόπουλος, Μιχαηλίδης Χρ., Λάμπρου, Τσακίρης.
Διαιτητές: Γκαϊτατζής, Μαρμαρίδης, Ραβίκαλης.

ΒΩΛΑΚΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 3-0                                                                                        Εύκολο απόγευμα για τον Βώλακα
Ένα εύκολο απόγευμα ήταν ο Βώλακας το Σάββατο στο γήπεδό του φιλοξενώντας την ομάδα του Αρκαδικού.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καταπληκτικοί δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Αρχικά στο 10’ ο Γιάννης Μίρκου θα κάνει το 1-0 για την Δόξα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος ο Μαρκόπουλος Δ. θα κάνει δύο τα τέρματα για τον Βώλακα, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε βελτιωμένος όμως ο Βώλακας ήταν ανώτερος και στο 70’ ο Παπαδόπουλος Θ. θα πηδήξει μόνος του μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά θα διαμορφώσει το τελικό 3-0 για τον Βώλακα.
Για τον Βώλακα ξεχώρισαν οι: Μίρκου Ι., Παπαδόπουλος Θ, Σταμπουλής Η. ενώ για τον Αρκαδικό οι: Ματσίνης, Βασλής, Μιχαήλ και Παυλίδης.
Καλή η διαιτησία του κύριου Τρυφίδη και των βοηθών Δημόπουλου και Γεωργιάδου.
Βώλακας (Ροδίτης): Πιτσακτσής, Μαρκόπουλος Δ., Δράμπαλης Γ., Μποσκοψίου Π., Μποσκουψίου Χ., Μίρκου Ι., Σταμπουλής Η., Σταμπουλής Α., Παπαδόπουλος Θ., Δράμπαλης Κ., Σίγγος .
Αρκαδικός (Φεστερίδης): Αθανασιάδης (80 Κακουλίδης), Παυλίδης, Μιχαήλ, Παντελίδης, Καζάκης, Μωυσιάδης (74’ Βερούσι), Τσέλας (65’ Παρασχίδης), Βασλής, Χατζηκυριάκου, Ματσίνης, Ταουκτσόγλου (46’Βασιλειάδης).
Διαιτητές: Τρυφίδης, Δημόπουλος, Γεωργιάδου

ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ – ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 4-0                                                                                 Με πρωταγωνιστή τον Μουχτάρη

Από τον αγώνα ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Αμισού εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Καλλιφύτου.
Οι γηπεδούχοι ήθελαν πολύ την νίκη μετά τα δύο άτυχα αποτελέσματα τις πρώτες αγωνιστικές πετυχαίνονται δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο.
Η Νέας Αμισός είχε σε φοβερή μέρα τον επιθετικό Γιώργο Μουχτάρη που πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε ήταν πολύ κινητικός όσο και αγωνιστικός και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο τέρμα, ώστε να γίνει ο τέταρτος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Νέα Αμισός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μουχτάρη στο 16’. Η Νέα Αμισός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έχοντας δοκάρι με τον Αθανασιάδη και πολλές χαμένες ευκαιρίες, για να έρθει ο Μουχτάρης στο 36’ σημειώσει δεύτερο προσωπικό τέρμα, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έψαξαν και άλλα τέρματα χάνοντας κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Μασκαλίδη και Αθανασιάδη. Στο 54’ ο Βιζυηνός θα κάνει το 3-0 για την Νέα Αμισό για να έρθει στο 66’ ο Μασκαλίδης να διαμορφώσει το τελικό 4-0.
Από την Νέα Αμισό διακρίθηκαν οι: Μουχτάρης, Μασκαλίδης, Φερσιζίδης και Αθανασιάδης ενώ για την Καλλίφυτο οι: Θεοδωρέλης Γιάντζογλου και Μαντάς.
Καλή η διαιτησία του κύριου Πουλικίδη και των βοηθών του Παρασκευούδη και Καλοσίδη, χωρίς κάποιο παράπονο απο τις δύο ομάδες.
Νέα Αμισός (Πολυχρονίδης): Γιαζγκολίδης, Πολύχρονίδης (68’ Ισλάμι), Φερσιζίδης, Καραγιαννίδης, Ζορμπίδης (78 Λάσκαρης), Ευαγγελίδης, Αθανασιάδης, Ζαχάρης (80’Καρακασίδης), Μασκαλίδης, Βιζηυνός, Μουχταρης (71’ Αλαγκιοζίδης).
Καλλίφυτος (Λευκόπουλος): Μαυρίδης, Τσαρτσιταλίδης (Τσάκαλος), Νεοφυτίδης, Γιάντζογλου, Ευθυμιάδης, Κυριακίδης (46’Ουρσούζης), Θεοδωρέλλης, Παυλίδης, Κωνσταντινίδης (74 Αμπεσλίδης), Μαντάς, Φουρουντζής.
Διαιτητές: Πουλικίδης, Παρασκευούδης Αλ, Καλοσίδης

ΠΕΤΡΟΥΣΑ – Κ. ΒΡΥΣΗ 1-1                                                                                        Πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα η Πετρούσα
Ένα όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Πετρούσας εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε την ομάδα της Κ. Βρύσης.
Η Πετρούσα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες κυρίως με τους: Καλλέργη και Γεωργιάδη να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως λίγο έλειψε η Κ. Βρύση να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν σε ευκαιρία του Ψυλίδη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη η Πετρούσα κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γεωργιάδη στον 49’. Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Βασιλειάδη έδειξε χαρακτήρα χάνοντας κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν το παιχνίδι με τον Κουμουνδούρο, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Καλή η διαιτησία του κύριου Λαμπριανίδη και των βοηθών του Τουρούνογλου και Κουβαλάκη
Πετρούσα (Κυριακίδης): Παπαγεωργίου, Παπακωνσταντίνου, Δημητριάδης, Τσαρτζαλος, Μητρούσης, Αυγητίδης, Καλλέργης (76 Ασλανίδης), Στόϊκου Μ (46’ Κυρτσης), Γεωργιάδης, Άρμεν, Δροσίδης (46’ Σαλωνίδης).
Κ. Βρύση (Βασιλειάδης): Τσακίρης, Μπούτιος (78’ Γραμμάτης), Χατζηνικολάου (89 Δάφτσιος Αθ), Δαφτσιος Χ, Παλτσίδης, Ψυλλίδης, Αβράμης, Σεμπελίδης, Κουμπάκης (73’Σαρηπαυλίδης), Μαυρόπουλος, Γούργουλης (70’ Κουμουνδούρος).
Διαιτητές: Λαμπριανίδης, Τορούνογλου, Κουβαλάκης.

ΧΩΡΙΣΤΗ – ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 2-2                                                                                     Στις καθυστερήσεις ο Ορφέας
Ένα πολύ όμορφο και απολαυστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Χωριστής με τον τοπικό Ορφέα να φιλοξενεί μια από τις ποιο ποιοτικές ομάδες τις κατηγορίας την Α.Ε. Αμπελοκήπων.
Οι Αμπελοκηποι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όσο περνούσε η ώρα η Χωριστή ισορρόπησε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Δημητρίου στο 24’. Η Χωριστή είχε ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της όταν σε προσπάθεια του Κωνσταντινίδη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έψαξες την ισοφάριση με τον 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη η Χωριστή παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική, κόντρα όμως στην ροή του παιχνιδιού οι Αμπελόκηποι θα ισοφαρίσουν αρχικά στο 53’ με τον Στεργιανό για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κουμπρόγλου να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Από εκεί και πέρα η Χωριστή ανέβασε ρυθμούς και είχε δοκάρι με τον Ιωσηφίδη και μερικές χαμένες ευκαιρίες στο κυρίως με τον Δημητριάδη και Μελισίδη. Στις καθυστερίσεις η Χωριστή θα ισοφαρίσει με τον Μελισίδη εκμεταλεύοντας το λάθος του Λάζογλου με τον 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν οι: Στεργιανός, Αυγουστάτος και Τόπι ενώ από την Χωριστή οι: Ιωσιφίδης, Κωνσταντινίδης και Βουτσινάς.
Καλή η διαιτησία του κύριου Χορόζουγλου που άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί και να δούμε ωραίο θέαμα σε αυτό το παιχνίδι όπως και τον βοηθών του Τσακίρη και Χασιώτη.
Χωριστή (Περσιανλής): Ματσιώρης, Περσιανλής (80’ Ωρολογάς), Παπαδόπουλος, Αραμπατζής, Τσιρίτης, Ιωαννίδης (75 Κοτολλάκου), Βουτσινάς, Μελλισίδης, Δημητριάδης (85’ Τζήνης), Ιωσηφίδης, Κωνσταντινίδης.
Δοξάτο- Νευροκόπι 3-1 (7, 71 Κοντεβ, 43 Κοτζαμανης/ 54 Π Χατζηλαζαριδης)Βωλακας – Αρκαδικός 3-0 (10 Μιρκου, Μαρκόπουλος, Παπαδόπουλος)Πετρούσα – Κ. Βρύση 1-1 (49 Γεωργιάδης/90 Κουμουνδούρος)Φωτολίβος- Καλαμπάκι 2-7 (4’ Μπεζιργιανης, 56’ Ζαχαράκης/17 Δημητρίου, 30, 60 Καλαϊτζής, 36 Μαυροβασιλης, 39 Αραμπατζής, 58 Τζιβανακης, 66 Κωνσταντινίδης)Χωριστή-Αμπελοκηποι 2-2 (24 Δημητριάδης, 90 Μελισιδης/ 53 Στεργιανος, 57 Κουμπρογλου)Νεα Αμισος – Καλλιφυτος 4-0 (16, 37 Μουχτάρης, 54 Βιζυηνός, 66 Μασκαλιδης)