Πρόγραμμα 43oυ Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
2212

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2020
Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος» 12:00
Παρουσιάσεις σκηνοθετών & επαγγελματικές συναντήσεις
Συνεντεύξεις

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 15:30 – 17:30
European Film Academy
Βραβευμένες Ευρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2019
Watermelon juice by Irene Moray – SpainThe tent by Rebecca Figenschau – Norway
Egg by Martina Scarpelli – France, Denmark
Reconstruction by Jiří Havlíček, Ondřej Novák – Czech Republic
Patision Αvenue by Thanasis Neofotistos – Greece
The Christmas Gift by Bogdan Mureşanu – Romania, Spain

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 17:30 – 19:30
Διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα
Under the same roof by Simeon Tsonchev – Bulgaria
The parrot lady by Michalis Kalopaidis – Cyprus
Chen Chen by Kargo Chen – Hong Kong
Manus by Angus McDonald – Australia
Exhibition by Sylvia Borges – Germany
Mini DV by Shauly Melamed – Israel
A better you by Eamonn Murphy – Ireland
Goads by Iris Baglanea – Greece

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 18:00
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
Επιμέλεια – παρουσίαση: Παύλος Μεθενίτης, συγγραφέας – δημοσιογράφος.
Εξαμηνιαίο περιοδικό λόγου και τέχνης “ΔΙΟΔΟΣ 66100” (εκδότης: Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Κοινωνικής Πολιτιστικής και Τουριστικής Ανάπτυξης του Δήμου Δράμας). Συνολικά 18 τεύχη, 2009-σήμερα.
Τετραμηνιαίο Περιοδικό για την Τέχνη και τη Ζωή “ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ” (εκδότης: Κώστας Κρεμμύδας). Συνολικά 62 τεύχη, 1993-σήμερα.

Δημοτικό Ωδείο
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 20:00 – 22:00
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
In her steps by Anastasia Kratidi
Anapafsis by Dimitris Papagiannopoulos
Iskioma by Kostas Gerampinis
Teo, my neighbor by Christos Karteris
54 / The blind turtle and the endless sea by Isabella Margara
Escaping the fragile planet by Thanasis Tsimpinis

Κινηματογράφος «Ολύμπια»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 20:00 – 22:00
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
Premier amour by Haris Raftogiannis
Fiat Lux by Yorgos Korakianitis
The Mouse Story by Miltiades Christides
Postcards from Hellinikon by Aphroditi Katerinopoulou
Sevarambes by George Kontos
Dear Joel by Thanasis Trouboukis
Anthology of a butterfly by Kostis Charamnountanis
Melatonin by Nikos Pastras

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος» / Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 20:00 – 22:00
Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα
Premier amour by Haris Raftogiannis
Fiat Lux by Yorgos Korakianitis
The Mouse Story by Miltiades Christides
Postcards from Hellinikon by Aphroditi Katerinopoulou
Sevarambes by George Kontos
Dear Joel by Thanasis Trouboukis
Anthology of a butterfly by Kostis Charamnountanis
Melatonin by Nikos Pastras

Δημοτικό Ωδείο
ΠΡΟΒΟΛΕΣ 22:30 – 00:30
Διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα
Wild child by Ka Ki Wong – Hong Kong
Microcassette by Igor Bezinovic, Ivana Pipal – Croatia, Serbia
Obscuridad (In the dark) by Mariano Franco – Canada
As if underwater by Anthi Daoutaki – Greece
The jackpot by Alice von Gwinner – Germany
Barakat by Manon Nammour – Lebanon
Musician by Mohsen Mehri Darouei – Iran

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ