Σε «Κραχτίδη» και Άγιο Αθανάσιο θα αναδειχθούν σήμερα οι δύο φιναλίστ του κυπέλλου της ΕΠΣΔ

0
545
Φάση από τον αγώνα Δόξα Βώλακα - ΑΕ Αμπελοκήπων 4-2

Σήμερα ολοκληρώνεται η ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΔ για την περίοδο 2021-2022 με τη διεξαγωγή των επαναληπτικών αγώνων ανάμεσα στα ζευγάρια ΑΕ Αμπελοκήπων-Δόξα Βώλακα (2-4 μέσα στον Βώλακα) και Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου-ΑΕ Καλαμπακίου (1-1 μέσα στο Καλαμπάκι).
Τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 17:30, μετρά το εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος στην κανονική διάρκεια θα υπάρξει ημίωρη παράταση. Αν και πάλι δεν αναδειχθεί νικητής αυτό θα γίνει στη διαδικασία των πέναλτι.
Στο ματς του «Δημήτριος Κραχτίδης» η Δόξα Βώλακα έχει σαφές προβάδισμα έναντι του αντιπάλου της καθώς η ψυχολογία των παικτών και της τεχνικής ηγεσίας είναι στα ύψη μετά την εκπληκτική ανατροπή που κατάφεραν στο πρώτο ματς όταν έχαναν μέχρι το 84’ με 1-2 και μέχρι το φινάλε κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να πανηγυρίσουν τη νίκη με σκορ 4-2 χάρη στο χατ-τρικ του Ιωάννη Τσαμπάζη. Βέβαια, η ΑΕ Αμπελοκήπων δεν παύει να αποτελεί μία «μεγάλη δύναμη» στο δραμινό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, σίγουρα όμως έχει υποστεί ένα σημαντικό «σοκ» από τον τρόπο με τον οποίο βρέθηκε σε μειονεκτική θέση μετά το τέλος του πρώτου ματς και καλείται να προσπαθήσει πολύ για την πρόκριση.
Αντίθετα, στον Άγιο Αθανάσιο όλα είναι ανοιχτά μετά το 1-1 του πρώτου ματς. Αν κάποιος θεωρείται ότι μπορεί να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, αυτή είναι η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου η οποία βολεύεται και με το 0-0, καθώς θα περάσει με το εκτός έδρας γκολ. Αν όμως το ματς έρθει ισόπαλο με 1-1 θα πάμε στην παράταση ενώ αν έρθει ισόπαλο με περισσότερα γκολ τότε την πρόκριση θα πανηγυρίσει η ΑΕ Καλαμπακίου. Όλα αυτά βέβαια αν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ένα άλλο πλεονέκτημα του Μέγα Αλέξανδρου αποτελεί το γεγονός ότι συνεχίζει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις αφού συμμετέχει στα Play out της Α’ ΕΠΣΔ, σε αντίθεση με την ΑΕ Καλαμπακίου που σταμάτησε τα επίσημα ματς εδώ και ένα μήνα περίπου, με εξαίρεση το πρώτο ματς του κυπέλλου.
Οι δύο φιναλίστ που θα προκύψουν από τα σημερινά ματς θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του κυπέλλου της ΕΠΣΔ για την περίοδο 2021-2022 στον τελικό της 28ης Μαΐου.
Τον αγώνα του Αγίου Αθανασίου θα διευθύνει ο Κωνσταντίνος Πουλικίδης με βοηθούς τους Αλβανιδη Χαράλαμπο και Αλέξανδρο Παρασκευούδη. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Γιώργος Τσενεκίδης.
Τον αγώνα στο γήπεδο Κραχτίδη θα διευθύνει ο Βασίλης Χορόζογλου με βοηθούς τους Εμμανουήλ Παστιάδη και Ευάγγελο Χασιώτη. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Λευτέρης Καζαντζίδης.