ΣΤΟ ΚΑΔΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Γ.Σ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ – ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ 5-0

Υπόθεση μισής ώρας!

0
1441

Μπορεί νωρίτερα η Προσοτσάνη να χρειάστηκε να κάνει το δρομολόγιο «παράδεισος-κόλαση-παράδεισος» για να επικρατήσει του Δουμπέσα στο «Γεώργιος Μακρής» με γκολ του Κ. Τσακμακίδη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως απέναντι στην σχετικά…άνετη Καλή Βρύση οι παίκτες του Γιώργου Λάλα τελείωσαν την υπόθεση νίκη μέσα σ’ ένα ημίωρο.
4 γκολ από το 10’ έως το 42’ ήταν υπεραρκετά για έναν ξεκούραστο περίπατο των «ροχιμπλάνκος» υπό το βλέμμα περίπου 150 φιλάθλων και σ’ έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο. Απόλυτοι πρωταγωνιστές για τους 2ους του βαθμολογικού πίνακα οι Νίκος Κοκλίδης και Δημήτρης Ρούσσος, έκαστος βρήκε δίχτυα από δύο φορές κι από κοντά τους ο έτερος σκόρερ Κώστας Πετρόπουλος με 2ο στη σειρά γκολ κι ασσίστ.
Με 50% ποσοστό ευστοχίας στις τελικές του α’ μέρους οι γηπεδούχοι έπαιξαν όσο έπρεπε στην επανάληψη για να δοθεί η ευκαιρία στο Γιώργο Λάλα να διευρύνει το rotation, ενόψει και του τελευταίου ματς στο Βώλακα πριν τις διακοπές για το Πάσχα και το…ρεπό της 28ης αγωνιστικής, απεναντίας ο συνονόματός του Γιώργος Ζιώγας της ΑΕ Καλή Βρύσης έχοντας εξ αρχής δύσκολο έργο στην Προσοτσάνη, ψάχνει ουσιαστικά ένα-δύο βαθμούς για την οριστική σωτηρία στα επόμενα τρία ματς.

Λεπτό προς λεπτό:
Στο 9’ Κάθετη πάσα του Κ. Τσακμακίδη ο Κοκλίδης με το κοντρόλ αποφεύγει έναν αντίπαλο όμως το σουτ βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τσακίρη που μπλοκάρει σταθερά.
ΓΚΟΛ 1-0 στο 10’. Η προειδοποίηση του προηγούμενου λεπτού έγινε γκολ σχεδόν άμεσα: πολλά πόδια γηπεδούχων άλλαξε η μπάλα εκτός περιοχής, όταν μπήκε σ’ αυτήν το ένα-δύο Κ. Τσακμακίδη και Αντωνιάδη έγινε ασσίστ από το 2ο κι ο Κοκλίδης με διαγώνιο σουτ νίκησε από κοντά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Στο 15’ Ωραία μπαλιά του Γραμμάτη στην πλάτη της άμυνας κι αριστερά στην
περιοχή της Προσοτσάνης, σουτ στην κλειστή γωνία του Αβράμη στα χέρια του Αβραάμ.
Στο 16’ Ο Καρακάσης τροφοδοτεί στο ημικύκλιο τον Κ. Τσακμακίδη που σουτάρει χωρίς χρονοτριβή πάνω από το οριζόντιο.
Στο 20’ Σέντρα «ξυράφι» του Πετρόπουλου ο Γουνατίδης μένει αφύλακτος στο β’ δοκάρι, όμως σηκώνεται λίγο πριν έρθει η μπάλα στο κεφάλι του και πέφτοντας τη στέλνει με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μόλις άουτ.
Στο 22’ Ο Κάλλιας βλέπει από 35 περίπου μέτρα εκτός εστίας τον Αβραάμ, επιχειρεί το σουτ κι ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης κάνοντας τ’ απαραίτητα γι αυτόν βήματα προς τα πίσω με υπερένταση παραχωρεί το κόρνερ.
Στο 26’ Μακρινό σουτ στην άλλη εστία αυτή τη φορά ο Ρούσσος προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Τσακίρη, που πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει.
ΓΚΟΛ 2-0 στο 27’ Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έχει ανατρέψει καθαρά το Γουνατίδη μέσα στην περιοχή κι ο Ρούσσος από τα 11 μέτρα τον ξεγελάει.
ΓΚΟΛ 3-0 στο 33’ «Φωτοβολίδα» του Κοκλίδη από 35 μέτρα η μπάλα καρφώνεται με δύναμη στο δεξί «παραθυράκι» του Τσακίρη, που ναι μεν υποψιάστηκε την κίνηση του σκόρερ αλλά ήταν αδύνατο ν’ αντιδράσει.
ΓΚΟΛ 4-0 στο 42’ Το επιθετικό κρεσέντο των «ροχιμπλάνκος» ολοκληρώθηκε με ωραία ομαδική ενέργεια και το συνδυασμό Γουνατίδη-Κ. Τσακμακίδη-Κοκλίδη να καταλήγει στο αριστερό πόδι του Πετρόπουλου όπου μέσα από τη μικρή περιοχή διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου.
Στο 50’ Διαγώνιο σουτ του Αβράμη στην κλειστή γωνία του Αβραάμ, η μπάλα φεύγει δίπλα στο αριστερό δοκάρι άουτ.
Στο 64’ Βαθιά μπαλιά από την άμυνα του Δ. Αθανασιάδη με τρεις παίκτες της Προσοτσάνης να ξεχύνονται στην αντεπίθεση, ο Κ. Τσακμακίδης πασάρει στο Γουνατίδη κι αυτός στρώνει στον αφύλακτο Ρούσσο, όμως βλέπει τον Παλτζίδη πάνω στη γραμμή τέρματος – ίσως και με το χέρι – να του στερεί το γκολ.
Στο 76’ Παράλληλη πάσα εκτός περιοχής του Αβράμη, σουτ του Γραμμάτη η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυνόμενου και καταλήγει κόρνερ.
ΓΚΟΛ 5-0 στο 77’ Ο Πετρόπουλος με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Καλή Βρύσης βρίσκει στην κίνηση το Ρούσσο που πλασάρει κάτω από το σώμα τον εξελθόντα Τσακίρη για το τελικό σκορ.
Στο 81’ Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Προσοτσάνης ο Παλτζίδης σε θέση για γκολ πλασάρει, αλλά ο Παπαμιχαήλ προλαβαίνει του βάζει την κόντρα και κρατάει το 15 “clean-sheet” σε πρωτάθλημα και κύπελλο φέτος.
Στο 87’ Τελευταία καλή στιγμή στο ματς η κάθετη του Παυλίδη για τον ευρισκόμενο σε θέση βολής Αντωνιάδη που πλασάρει από διαγώνια θέση μόλις άουτ.

Συνθέσεις ομάδων
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Άρ. Τσακμακίδης, 3. Αντωνιάδης, 4. Δ. Αθανασιάδης, 5. Χ. Αθανασιάδης (46’ 13. Παπαμιχαήλ), 6. Καρακάσης (61’ – 12. Σαραφίδης), 7. Πετρόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (56’ – 14. Παυλίδης), 10. Κ. Τσακμακίδης & 11. Γουνατίδης (78’ – 16. Μπολλγκούρι).
ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Γιώργος Ζιώγας): 1. Τσακίρης, 2. Βουγόγιας (λ.τρ. 55’ – 16. Μπούτιος), 3. Χατζηνικολάου, 4. Χ. Δάφτσιος, 5. Παλτζίδης, 6. Παλληκάρης, 7. Αβράμης, 8. Κάλλιας, 9. Αθ. Δάφτσιος (46’ – 14. Γούργουλης), 10. Ψυλλλίδης & 11. Γραμμάτης.

Δηλώσεις προπονητών
ΓΣ Προσοτσάνης (Γιώργος Λάλας):”Με τα γρήγορα γκολ που πετύχαμε, σημειώσαμε μια νίκη ακόμα που μας κρατά ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και καλή συνέχεια στην ομάδα της Καλής Βρύσης.”
ΑΕ Καλής Βρύσης (Γιώργος Ζιώγας):”Σήμερα αντιμετωπίσαμε έναν πολύ ανώτερο αντίπαλο και δε μπορέσαμε να αντιδράσουμε, με αποτέλεσμα να τελειώσει πολύ νωρίς το παιχνίδι.”