ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ 66-54

0
1693
Η ομάδα των Τιτάνων

Με την 7η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ, σε μια αγωνιστική που δύο Δραμινές ομάδες κέρδισαν, μία έχασε και μια είχε ρεπό.
Ο ΚΑΟΔ δεν δυσκολεύτηκε στην έδρα του με αντίπαλο τον ΑΟ Καβάλας, σε ένα παιχνίδι που οι πράσινοι είχαν την υπεροχή από το πρώτο δεκάλεπτο(15-9) και στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν γκάζι για το τελικό 70-42.
Δυσκολεύτηκαν οι Τιτάνες με αντίπαλο το Παγγαίο σε ένα παιχνίδι με την Δραμινή ομάδα να κάνει ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Ιάκωβου Κακατσίδη, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη που τους κράτησε στην 4η θέση.
«Τιτανομαχία» έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου. Ρούπελ και Ορφέας πάλεψαν γερά μέχρι τέλους, με τους «ασπρόμαυρους» να «καταλαμβάνουν» τελικά το «οχυρό». Το ΡΟΥΠΕΛ είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία καθώς εξέδωσε και ανακοίνωση.
Ο Γυμναστικός δεν δυσκολεύτηκε στην Ηράκλεια κερδίζοντας τελικά την τοπική ομάδα με 57-74, δικαιολογώντας τον τίτλο του φαβορί.
Ένα από τα πιο ωραίο παιχνίδια της αγωνιστικής έγινε στην Καβάλα, εκεί που ο τοπικός Ηρακλής ηττήθηκε από Α.Ε. Σερρών. Οι Σερραίοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια την αναμέτρησης και ήταν μπροστά μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου. Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα στο σκορ, όμως η Ένωση έδειξε χαρακτήρα κερδίζοντας τελικά 73-79.
Το Δοξάτο δεν θα μπορούσε να ζητάει κάτι από το παιχνίδι με τον Αστέρα, με την Δραμινή ομάδα να χάνει τελικά 93-57 παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ.

ΚΑΟΔ- ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 70-42

Η ομάδα του ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ φιλοξένησε την Κυριακή στο γήπεδο Κραχτίδη τον Α.Ο. Καβάλας σε ένα παιχνίδι με την Δραμινη ομάδα να παίρνει μια εύκολη νίκη, συνεχίζοντας την πορεία της για την κατάκτηση της ανόδου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΚΑΟΔ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο Α.Ο.Κ περιόρισε κάπως τους παίκτες του κ. Γρηγοριάδη με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 15-9.
Στην δεύτερη περίοδο η Δραμινή ομάδα κατάφερε και βρήκε επιθετικές λύσεις καθώς έγινε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι, δεχόμενη όμως 14 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει 34-23
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ έβγαλε ποιότητα και κατάφερε να χτίσει διαφορά και να φτάσει την διαφορά στους 17 πόντους(50-33)
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο βγήκε η κούραση του ΑΟΚ, με τον ΚΑΟΔ να σημειώνει 20 πόντους και να παίρνει τελικά την νίκη 70-42. Από τον ΚΑΟΔ ξεχώρισαν οι Χαρισμίδης με 20, Αμπελακιώτης με 18 και Μελιάδης με 12.
Δεκάλεπτα: 15-9, 34-23(ημ) 50-33, 70-42 .
ΚΑΟΔ(Γρηγοριάδης): Γαϊτανίδης Ε. Γαϊτανίδης Β 2 Χαρισμίδης 20(1) Θεοδωρίδης 2 Ροξενος 2 Γρηγορίου Καρατσομπάνης 4 Αμπελακιωτης 18(2) Σαββόγλου 1 Κουταλίδης 4 Μελιάδης 12(3) Λαζαρίδης 5(1)
Α.Ο. Καβάλας(Καλφόπουλος): Γερασιμίδης, Λούνκο, Νικολά, Αντωνίου, Τσολάκης, Ιωαννίδης, Κυριαζόπουλος, Καμήλαλης, Παπαδόπουλος, Τσιλικίδης, Χατζηαποστολίδης 7, Θεοδώρου 1.

Τιτάνες-Παγγαίο 66-54
(ημ. 35-34) Διαιτητές Ξενικάκης-Ζαχαριάδης
Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Τιτάνες που τους έφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας, οι παίκτες του Ιάκωβου Κατατσίδη έκαναν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο(35-34). Στην επανάληψη έδειξαν χαρακτήρα κερδίζοντας τελικά 35-34.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Τιτάνες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν και πήραν προβάδισμα στο σκορ, στην συνέχεια το Παγγαίο έβγαλε αντίδραση με το ημίχρονο να κλείνει 35-34.
Στην επανάληψη οι Τιτάνες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα παίζοντας καλή άμυνα και νικώντας τελικά 66-54.
Από τους Τιτάνες ξεχώρισαν οι: Μπακάλης με 16 για ένα ακόμα παιχνίδι, Σπυριδόπουλος με 9 και Δημητρίου με 13 πόντους. Από το Παγγαίο ξεχώρισαν οι: Γουδούτσης με 17 και Κούκος με 19 πόντους.
Τιτάνες(Κακατσίδης): Γουλτίδης, Βιδάκης 5(1), Τζήκας 5(1), Γιαννόγλου 2, Υφαντόπουλος, Σπυριδόπουλος 9(1), Κολοβής
Κ. 6(1), Δημητρίου 13(3), Νέδης, Κολοβής Ι. 6(1), Μπακάλης 16, Τοσουνίδης 4.
Παγγαίο. Καντιφούδης 5, Βενέτης 2, Κούκος 19(2), Σιναπούδης 5, Κοιδάκης, Μακρής, Κατσαμακίδης 6(2), Γουδούτσης 17

Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Ορφέας Ν. Σκοπού 59-60

Η ομάδα του Α.Ο. Προσοτσάνης

Ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της αγωνιστικής έγινε στο Σιδηρόκαστρο, εκεί που το ΡΟΥΠΕΛ έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ πήρε διαφορά στην πρώτη περίοδο αλλά τελικά ηττήθηκε με έναν πόντο διαφορά από τον Ν. Σκοπό.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το ΡΟΥΠΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι παίζοντας τόσο καλή επίθεση όσο και καλή άμυνα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει 17-8.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ορφέας έβγαλε αντίδραση με το ημίχρονο να κλείνει 33-27.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ με την Τρίτη περίοδο να κλείνει 44-45. Στην τελευταία περίοδο είχαμε πολλές εναλαγές του
σκορ και τελικά ο Ορφέας πήρε την νίκη με 59-60.
Δεκάλεπτα: 17-8, 33-27 (ημ.), 44-45, 59-60
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 6(1), Μπαζτέκας, Ιωαννίδης 3, Ανα-
στασιάδης, Καμπέρης, Ψαρράς 6, Γιαννάτος 21(3), Στάσας 8(2), Πολεμαρχάκης, Τάσκος 1, Πεχλιβάνος 9, Χριστοφορίδης 5. Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Λουλούδης 24(4), Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 7(1), Δροσινός 17(2), Σιάρκος, Δάγκουλας 5, Θεοδωρόπουλος, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 5, Γιοβάνης, Κοτόπουλος 2, Δούμας.

Ηράκλεια – Γ.Σ. Σερρών 2017: 57-74
Ο Γυμναστικός ήταν το φαβορί στο ματς με την Ηράκλεια και το απέδειξε αυτό και στο παρκέ. Οι «ταύροι» παρά τις σημαντικές απουσίες των Ασημάκη, Ιακωβίδη, Χατζή και Ρίζου δεν δυσκολεύθηκαν κόντρα στους «κόκκινους», οι οποίοι από τη πλευρά τους προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό (αγωνίσθηκαν δίχως τους έμπειρους Κούτλη, Παναγιωτίδη και Αποστολάκη).
Ο Γυμναστικός μπήκε καλύτερα στο παχνίδι και στην πρώτη περίοδο πήρε 21 πόντους διαφορά. Στην δεύτερη έριξε κάπως τον ρυθμό του ο Γυμναστικός με την Ηράκλεια να σημειώνει 19 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει 27-40.
Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας
και το παιχνίδι να τελειώνει 57-74 υπερ του Γ.Σ. Σερρών.
Από την Ηράκλεια ξεχώρισαν οι: Μέσσας με 11, Ράμναλης με 17 και Νιφορίδης με 9 πόντους. Από τον Γυμναστικό ξεχώρισαν οι: Ντινούδης με 30, Καρακώστας με 9 και Χατζηστεφάνου με 8 πόντους. Δεκάλεπτα: 8-29, 27-40 (ημ.), 40-63, 57-74 Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης 7 (1), Κουτσάκης 7, Μέσσας 11 (1), Ράμναλης 17 (2), Μπαμπαχμίδης 5 (1), Νιφορίδης 9 (1), Βαφσίδης 1.                                                                                                                        Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης 3, Λαδιάς 2, Καλπατζίδης 2, Ντίκογλου 5, Γκολογκίνας 5, Ντινούδης 30 (1), Χατζηστεφάνου 8 (1), Καρακώστας 9 (1), Γιαβρόπουλος 5, Λαγός 5 (1).

Ηρακλής Καβάλας – Α.Ε.Σ.: 73-79
Την πρώτη επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Α.Ε.Σ. και μάλιστα εκτός
έδρας. Η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη «άλωσε» την Καβάλα κερδίζοντας τον Ηρακλή.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τους «γαλάζιους» να πιάνουν υψηλή απόδοση και να ξεδιπλώνουν το πλούσιο ταλέντο τους στο γήπεδο.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης η Α.Ε.Σ. ήταν μπροστά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (προηγήθηκαν 69-66).
Οι Σερραίοι όμως ήταν ωραίοι, έκαναν κατάθεση ψυχής και έφυγαν νικητές από την όμορφη πόλη της Ανατολικής Μακεδονίας.
Δεκάλεπτα: 10-18, 27-31 (ημ.), 49-58, 73-79
Διαιτητές: Σωτηρίου – Μπιλμπίλης
Ηρακλής Καβάλας (Γοργίας): Πίγκας 27 (2), Γοργίας 4 (1), Κύρου 16 (1), Ισαακίδης 6 (1), Σκουρτανιώτης 2, Παπανικολάου 12, Ζούπας, Γερακίδης 6, Μπερμπέρης
Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Δούκας Δ. 10 (1), Δημάδης 15 (1), Δούκας Β. 23 (3), Αποστολίδης 2, Νικολαϊδης 6 (2), Κοβανίδης 4 (1), Γούνας 10, Ζαρίμπας 9 (1).