Ξεκαθαρίζει για την αναδιάρθρωση

0
390

Σήμερα Παρασκευή (5/4) λήγει η προθεσμία που έχει δοθεί στην ΕΠΟ, προκειμένου να καταθέσει τις προτάσεις της επί της τροπολογίας του υφυπουργού Αθλητισμού, Γ. Βασιλειάδη, για την αναδιάρθρωση των επαγγελματικών πρωταθλημάτων.
Για το θέμα αυτό συνεδρίασε χθες Τετάρτη η Επιτροπή Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου της ΕΠΟ, που αποτελείται από μέλη της Ε.Ε. της Ομοσπονδίας, εκπροσώπους της Super League, αλλά και τον πρόεδρο της Football League.
Υπενθυμίζεται ότι οι ομάδες της Super League επισκέφτηκαν τις προηγούμενες ημέρες τον Υφυπουργό και του ζήτησαν να μην μειωθεί από 16 σε 14 ο αριθμός των ομάδων της κατηγορίας, χωρίς να διαταραχθεί το συμβόλαιο της ΕΡΤ με τις επτά ΠΑΕ της κατηγορίας, εισπράττοντας αρνητική απάντηση. Σε ό,τι αφορά την ΕΠΟ, υπάρχει σκεπτικισμός για το
κατά πόσον η Football League πρέπει να παραμείνει επαγγελματική, όπως προβλέπεται στην τροπολογία, ενώ αναμένεται να διατυπωθεί με επίσημο τρόπο και η άρνηση της να δημιουργηθεί Πρωτοβάθμια Επιτροπή Επίλυσης Οικονομικών Διαφορών σε κάθε Λίγκα, ενώ σήμερα υπάρχει μία και λειτουργεί υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας.
Δείτε τους ορισμούς για την 26η αγωνιστική της Football League.
Με το Ηρακλής-ΑΟΧ/ Κισσαμικός ανοίγει η αυλαία το Σάββατο (6/4), ο Σιδηρόπουλος από τον Έβρο στο παιχνίδι της Δόξας.                                                                                       Αναλυτικά οι ορισμοί διαιτητών έχουν ως εξής:
Σάββατο 6 Απριλίου
15:00 Ηρακλής-ΑΟΧ/
Κισσαμικός
Διαιτητής: Τσοπουλίδης
(Ξάνθης)
Βοηθοί: Τσακίρης –
Κουβαλάκης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης
(Πιερίας)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Ιτσκος (Πέλλας)
Κυριακή 7 Απριλίου
15:00 Πλατανιάς-Κέρκυρα
Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας)
– Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Ντάουλας
(Δυτικής Αττικής)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Μαστορίδης (Ηρακλείου)
16:00 Ηρόδοτος-Σπάρτη
Διαιτητής: Νεοφυτιάδης
(Κορινθίας)
Βοηθοί: Τριαντάφυλλος
(Κορινθίας) – Παγούρας
(Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Δραγάτης
(Ανατολικής Αττικής)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Κωστούδης (Μακεδονίας)
16:00 Καραϊσκάκης-Δόξα
Δράμας
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
(Εβρου)
Βοηθοί: Διαμάντης –
Τερζόπουλος (Εβρου)
4ος διαιτητής: Καραντώνης
(Ημαθίας)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Καρακελίδης (Πέλλας)
16:00 Βόλος ΝΠΣ-Αιγινιακός
Διαιτητής: Τζουμαλάκης
(Σερρών)
Βοηθοί: Κρυωνάς (Σερρών)
– Μάνος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης
(Μακεδονίας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Ι.
Καλύβας (Ευρυτανίας)
16:00 Τρίκαλα-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Δραγούσης
(Κιλκίς)
Βοηθοί: Αϊναλής
(Μακεδονίας) – Β. Καλύβας
(Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης
(Μακεδονίας)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Μαγιάννης (Αρτας)
16:00 Απόλλων Λάρισας-
Εργοτέλης
Διαιτητής: Γκάμαρης
(Αθηνών)
Βοηθοί: Μωϋσιάδης
– Φαλτάκας (Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Πανυτσίδης
(Κοζάνης)
Παρατηρητής διαιτησίας:
Λέφας (Πιερίας)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here