Bianco Monte Δράμα 1986: Σημαντική νίκη 32-31 επί του πολύ καλού Φιλλίπου Βεροίας

0
1533

Η ομάδα μπορεί να κερδίσει ακόμη και τον κακό της εαυτό

Σε λιγότερα από 10 λεπτά οι Δραμινοί κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά εις βάρος τους 5 τερμάτων. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Bianco Monte Δράμα 1986 κατάφερε τελικά και έφτασε στη νίκη απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας με 32-31.
Για μια ακόμη φορά οι Δραμινοί αγωνίστηκαν χωρίς τον Τουνγκελίδη. Μάλιστα οι Δραμινοί επικράτησαν, καταφέρνοντας να ανατρέψουν σε λιγότερο από δέκα λεπτά εις βάρος τους διαφορά 5 τερμάτων, όταν και το 26-31 έγινε στο τέλος 32-31. Για να συμβεί αυτό, έπρεπε οι παίχτες του Bianco Monte Δράμα 1986 να θυμηθούν πως μπορούν να παίξουν άμυνα και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να φτάσουν σε εύκολα τέρματα. Για την αλλαγή της εικόνας του αγώνα, καθοριστικές ήταν οι παρεμβάσεις και από τον πάγκο της Δραμινής ομάδας, καθώς το σχήμα με τους γρήγορους χειριστές στο τέλος έδωσε την ευκαιρία για γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα. Βέβαια η ανατροπή δεν θα ερχόταν ποτέ, εάν ο Αχιλλέας Τόσκας δεν σκόραρε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά 4 συνεχόμενα γκολ (9 συνολικά). Πολύ καλό παιχνίδι και από τον Bugarinovic ο οποίος με καθαρό μυαλό βοήθησε την Δραμινή ομάδα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.
Η Δραμινή ομάδα απέδειξε στο παιχνίδι απέναντι στον Φίλιππο ότι μπορεί να κερδίσει ακόμη και τον κακό της εαυτό. Παίχτες και τεχνικό επιτελείο κρατούν τους 2 βάθους, όμως εστιάζουν και στα λάθη που έγιναν, προσπαθώντας να τα διορθώσουν στις αναμετρήσεις που ακολουθούν.

Τα 5λεπτα: 4-2, 5-3, 8-5, 11-8, 12-12, 16-15 (ημ.), 19-20, 22-24, 24-26, 25-29, 29-31, 32-31

Η σύνθεση των ομάδων
Bianco Monte Δράμα 1986 (Σ. Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 5, Νίκολιτς 4, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Τόσκας 9, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σίνα
Φίλιππος Βέροιας. (Θ. Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 3, Μούγιτς 2, Άγκοβιτς 2, Σόφρανατς, Ασίμοβιτς, Μιρβόβιτς, Μπαλτατζής 4, Κουκουτσίδης 1, Ρίζος, Φιλόσογλου Β., Παπαδόπουλος 12, Παπαγιάννης 4, Κυριακίδης, Φιλόσογλου Κ., Οικονομίδης

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος