Χανιά – Δόξα Δράμας 1-0: Το πάλεψε η Δόξα αλλά δεν τα κατάφερε

0
2850

Στο Α’ ημίχρονο αν και η Δόξα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 38’ με γκολ του Διαμαντόπουλου, ήταν αρκετά καλή σε όλη τη διάρκεια του Α’ ημιχρόνου δημιουργώντας φάσεις για γκολ, με την πιο καλή στιγμή της στο 24’ με την απευθείας εκτέλεση του Μαυρία, με τον Κουτσαβασίλη να αποκρούει πάνω στην γραμμή.
Στο 21’ ένα μεγάλο λάθος της άμυνας της Δόξας Δράμας έδωσε την ευκαιρία στα Χανιά να ανοίξουν το σκορ, αλλά το τελείωμα του επιθετικού των Χανίων ήταν αρκετά πάνω από την εστία του Ηλιάδη. Στο 24’ ο Μπελεβώνης κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο έξω από την μεγάλη περιοχή των Χανίων ενώ την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Μαυρίας ο οποίος εκτέλεσε εκπληκτικά, με τον τερματοφύλακα των Χανίων να αποκρούει πάνω στην γραμμή και τους παίκτες της Δόξας Δράμας να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Τη λύση έδωσε ο επόπτης που κοιτούσε τη φάση και υπέδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς .
Στο 30’ πάλι μια πολύ καλή φάση για τα Χανιά με τον Σουντουρά να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή της Δόξας και με τον Ηλιάδη να μπλοκάρει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Στο 38’ ήρθε το 1-0 για τα Χανιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τραμπίγια κοντά στο δεξί σημαιάκι του κόρνερ. Με μια γλυκιά σέντρα και στη συνέχεια με τον Διαμαντόπουλο να παίρνει την κεφαλιά κάνοντας το 1-0 για την ομάδα των Χανίων. Στο 43’ μια πολύ καλή ευκαιρία για τη Δόξα, με εκπληκτική ατομική ενέργεια του Χάμοντ από τα πλάγια, να σπάει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον Μενσά, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το τελείωμα του ήταν αρκετά άστοχο με την μπάλα να περνάει άουτ.
Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ τον Χανίων. Η ομάδα των Χανίων στα στατιστικά είχαν την υπεροχή στο Α’ μέρος έχοντας 6 τελικές έναντι τις 5 της Δόξας και 63% κατοχή έναντι 37% που είχε η Δόξα.
Στο Β’ ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις παίζοντας περισσότερο παιχνίδι κατοχής, με τη Δόξα Δράμας να θέλει να πιέσει και να ισοφαρίσει αλλά η καλή άμυνα των Χανίων χάλασε το έργο των Δραμινών μαυραετών.
Στο 53΄ ήρθε η πρώτη καλή φάση του δεύτερου ημιχρόνου, φάση που δημιουργήθηκε από την ομάδα των Χανίων, με τους Κρητικούς παραλίγο να φτάσουν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ο Μασένα όμως από κοντά και υπό την πίεση του Παπαργυρίου έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 63’ ξανά απείλησαν οι Κρητικοί με ένα μακρινό δυνατό σουτ του Καρλίτος με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Η επόμενη καλή φάση ήταν στο 89’ με τον Διαμαντόπουλο να διαμαρτύρεται για πέναλτι ύστερα σε μαρκάρισμα του από τον Μπελεβώνη, με τον διαιτητή να υποδεικνύει χέρι για τον Διαμαντόπουλο και να τελειώνει η φάση. Η καλή στιγμή για τη Δόξα, στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε στο 93’ έπειτα από σέντρα του Μπελεβώνη, με τον Σαμπανίδη να παίρνει την κεφαλιά και να κερδίζει το κόρνερ, όπου εκτελέστηκαν αλλεπάλληλα κόρνερ στο τελευταίο λεπτό για την Δόξα χωρίς να μπορέσει να αξιοποιήσει κανένα και να ισοφαρίσει.
Στο Α’ ημίχρονο η Δόξα Δράμας σαφώς ήταν καλύτερη και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματική στις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Στο Β’ ημίχρονο η απόδοση της Δόξας έπεσε ελάχιστα, κάτι που οφείλεται στην καλή κυκλοφορία και άμυνα των Χανίων ωστόσο, η Δόξα έκανε κι αυτή καλές άμυνες και προσπάθησε να δημιουργήσει.
Παιχνίδι με παιχνίδι φαίνεται ότι η Δόξα Δράμας ανεβάζει ρυθμούς και βρίσκει τα πατήματα της.

Η σύνθεση των δύο ομάδων:

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46’ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46’ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29’ λ.τρ. Κάρλος), Σουντουρά, Μασένα (62’ Βρεττός), Μπραμπίγια (88’ Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Αγιώτης, Μπολάκης (54’ Σπυρόπουλος), Παπαργυρίου (86’ Κουκόλης), Νασιμέντο, Μπελεβώνης, Μενσά (71’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Μαυριάς (54’ Βάντερσον), Βουγιάκλιγια (54’ Σαμπανίδης).