ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας 2-3: Δόξα να γουστάρεις

0
498

Τεράστια νίκη για τη Δόξα Δράμας η οποία το Σάββατο πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 2-3 ενάντια στην ομάδα ΟΦ Ιεράπετρας. Η Δόξα Δράμας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, κάτι το οποίο έγινε μόλις στο 3’ της αναμέτρησης με τον Μαυρία να κάνει ένα καλό τελείωμα απέναντι στον Παπαδόπουλο και να σημειώνει για τη Δόξα το πρώτο της φετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Με την ψυχολογία στα ύψη και με το σκορ υπέρ της Δραμινής ομάδας, η Δόξα 18’ λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Βάντερσον να κλέβει τη μπάλα ανάμεσα από τον Παπαδόπουλο και τον Αρναούτογλου και σε κενή εστία από πλάγια δεξιά να σπρώχνει τη μπάλα ανενόχλητος στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 0-2. Στο 28’ ο προπονητής του ΟΦΙ (Καβακάς), αποφασίζει να κάνει την πρώτη του αλλαγή περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Χατζηπιρπιρίδη στη θέση του Καψάλη. Με την κίνηση αυτή ο Καβακάς δικαιώνεται καθώς η ομάδα του 4’ λεπτά αργότερα, στο 21’ μειώνει το σκορ σε 1-2 με τον Χατζηπιρπιρίδη που κάνει ατομική προσπάθεια και στρώνει στον Λεμονή ο οποίος με την σειρά του σουτάρει και νικάει τον Ηλιάδη.
Σκορ ημιχρόνου ήταν το 1-2 με τη Δόξα Δράμας να ήταν σαφώς καλύτερη και να είχε την υπεροχή, σκοράροντας μάλιστα και 2 γκολ με την συμπλήρωση 20’ λεπτού. Από την άλλη, ο ΟΦΙ μετά την είσοδο του Χατζηπιρπιρίδη στο 28’ άλλαξε εικόνα, μειώνοντας και ψάχνοντας την ισοφάριση από το Α’ ημίχρονο κάτι που δεν έγινε, καθώς η Δόξα ήταν καλή και αμυντικά και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να πετύχουν και δεύτερο γκολ.
Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, οι Μαυραετοί συνέχισαν με τη δυναμικότητα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους μόλις στο 52’. Το τρίτο γκολ μπήκε ύστερα από μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Βάντερσον στον Αγγελόπουλο μέσα στην αντίπαλη περιοχή οποίος με τη σειρά του έγραψε το 1-3 για την ομάδα της Δόξας. Στο 66’ ο ΟΦΙ κατάφερε να ξανάμειώσει το σκορ σε 2-3 με ένα ψιλοκρεμαστό πλασέ του Γκίνι. Στο 71’ μια πολύ καλή σκέψη του Βάντερσον έγινε προσπάθεια, ο οποίος βλέποντας πως ο Παπαδόπουλος ήταν αρκετά έξω από την εστία του, επιχείρησε να τον αιφνιδιάσει με ένα μακρινό σουτ δίχως όμως επιτυχία. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 82’ και άνηκε στην Ιεράπετρα, όπου σε μια φάση διαρκείας ο Χατζηπιρπιρίδης επιχείρησε το τελείωμα, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Ηλιάδη, ο οποίος έσωσε τον κίνδυνο για την ομάδα του και απέτρεψε την πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο αντίπαλος του. Στο 87’ η τελευταία καλή φάση του αγώνα, ήρθε από τα πόδια του Μαυρία μετά από λάθος πάσα της άμυνας του ΟΦΙ, ο Μαυρίας έκλεψε και σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
Η Δόξα Δράμας πήρε δίκαια την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, παρουσιάζοντας μια πολύ καλή εικόνα. Έχοντας τον έλεγχο του ματς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, εκμεταλλεύτηκε σωστά όλα τα λάθη του αντιπάλου και σημείωσε γκολ κάτι που είχε λείψει στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΙ (Καβακάς): Παπαδόπουλος, Μασουέρο (46’ Καπίας), Σμίλτος, Καψάλης (28’ Χατζηπιρπιρίδης), Ζήσης (57’ Τεγούσης), Λεμονής, Αρναούτογλου (67’ Φουάσης), Βογιατζής, Γκίνη, Ντάλα Κόστα, Μπαράτα (57’ Κούστα).
ΠΑΓΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Πριόνας, Καπίας, Περδίκης, Τσακμάκης, Τεγούσης, Φουάσης, Κούστα, Χατζηπιρπιρίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μαρινάκης (90′ Παπαϊωάννου), Μαυριάς (90′ Φυτόπουλος), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Αγιώτης, Βουγιακλίγια (73’ Σαμπανίδης), Μπολάκης, Μενσά (73’ Πινδώνης), Αγγελόπουλος, Βάντερσον (78’ Σπυρόπουλος)..
ΠΑΓΚΟΣ: Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Πινδώνης, Φυτόπουλος, Πετρίδης, Σαμπανίδης, Παρασκευάς, Παπαϊωάννου, Κουτσιανικούλης

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθήνας) Βοηθοί: Παγουρτζής (Πειραιά), Γουρνιάς (Αν. Αττικής)