Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 2021: Το πρόγραμμα της μέρας του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
867

12:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Q&A σκηνοθετών
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Meet & Greet
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Έναρξη Pitching Forum
με την υπεύθυνη του εκπαιδευτικού προγράμματος του Pitching Lab Βαρβάρα Δούκα
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
17:30 Κινηματογράφος Ολύμπια
Αφιέρωμα
«10 χρόνια χωρίς τον Ντίνο Κατσουρίδη» Tribute
Προβολή της ταινίας – αφιέρωμα του Ηλία Δημητρίου
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

18:00 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-B2
EFA Shorts
Υποψηφιότητες για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2020

Νίνα (Hristo Simeonov) Βουλγαρία
Υπερσυντέλικος (Jorge Jácome) Πορτογαλία
Οδός Κάρλ Μάρξ 12 (Irine Jordania) Γεωργία
Παρήλιον (Dorian Jespers) Βέλγιο, Ρωσία
Θείος Thomas, απολογισμός για τις ημέρες (Regina Pessoa) Πορτογαλία, Γαλλία, Καναδάς

18:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-S3
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Versailles (Hyun Lories) Βέλγιο
Saint Android (Lukas von Berg) Γερμανία
Μην ξεχνάς να χαμογελάς (Cai Ning) Πορτογαλία
Ο νέος κόσμος: παραλλαγές δραστηριοτήτων κατά την παραμονή στο σπίτι (Hong Ning, Zhao Xiaofeng) Κίνα
Παλίρροια φεγγαριού (Assil Khalife) Λίβανος
Θέμα χρόνου (Yang Liu) Η.Π.Α.
Μάγια (Martina Pavlikova) Τσεχία
Aντε ντε (Αριάδνη-Αγγελική, Θυφρονίτου-Λήτου) Ελλάδα

19:00 Εξωτερικός χώρος καφενείου “Ελευθερία”
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1) Μελέτη “1821: ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ. Από τον οθωμανικό κόσμο στο ελεύθερο ελληνικό κράτος” της Βασιλικής Λάζου (εκδόσεις Διόπτρα, Αθήνα, 2021).
Στη μελέτη παρουσιάζεται, για πρώτη φορά, μία συνολική και τεκμηριωμένη εικόνα της ζωής των γυναικών κατά την Επανάσταση και τον Αγώνα της Ανεξαρτησίας.
Επιμέλεια – Παρουσίαση: Πολύνα Μπανά
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

20:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-I5
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Η πριγκίπισσα της Ιερουσαλήμ (Nicolas Paban, Guillaume Levil) Γαλλία
Αποχωρούντες (Kezia Zurbugg) Ελβετία
Bagatelle (Laszlo Csaki) Ουγγαρία
Μπλε γη (Keem Youngle) Κορέα
Sycorax (Lois Patino, Matias Pineiro) Πορτογαλία, Ισπανία

20:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Cinematherapy
Με την Ντενίς Νικολάκου
Από το μπαλκόνι, Άρης Καπλανίδης, Ελλάδα
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
20:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-I5
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Η πριγκίπισσα της Ιερουσαλήμ (Nicolas Paban, Guillaume Levil) Γαλλία
Αποχωρούντες (Kezia Zurbugg) Ελβετία
Bagatelle (Laszlo Csaki) Ουγγαρία
Μπλε γη (Keem Youngle) Κορέα
Sycorax (Lois Patino, Matias Pineiro) Πορτογαλία, Ισπανία

22:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-E5
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Horsepower (Σπύρος Σκάνδαλος)
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου)
Brutalia, day of labour (Μανώλης Μαύρης)
Αμυγδαλή (Μαρία Χατζάκου)
Last visit (Σπύρος Αλιδάκης)

22:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-G2
SHORT AND GREEN
Οι Ουρανοί (Manuel Marini) Ιταλία
Θάλασσα & Ουρανός (Roberto Zamora Figueroa, Rocío Huerta) Χιλή
Κραυγή για τον πάγο (Emir Aytemür) Τουρκία
Δοχεία (Κατερίνα Χαραλαμπίδου) Ελλάδα
Αλλαγή (Zach Fenlon) Καναδάς
Μελίνα (David Valolao) Ιταλία
Απέραντο πράσινο (Laurenzo Massoni) Γαλλία

22:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-E5
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Horsepower (Σπύρος Σκάνδαλος)
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου)
Brutalia, day of labour (Μανώλης Μαύρης)
Αμυγδαλή (Μαρία Χατζάκου)
Last visit (Σπύρος Αλιδάκης)

22:30 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-G2
SHORT AND GREEN
Οι Ουρανοί (Manuel Marini) Ιταλία
Θάλασσα & Ουρανός (Roberto Zamora Figueroa, Rocío Huerta) Χιλή
Κραυγή για τον πάγο (Emir Aytemür) Τουρκία
Δοχεία (Κατερίνα Χαραλαμπίδου) Ελλάδα
Αλλαγή (Zach Fenlon) Καναδάς
Μελίνα (David Valolao) Ιταλία
Απέραντο πράσινο (Laurenzo Massoni) Γαλλία

23:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-E5
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Horsepower (Σπύρος Σκάνδαλος)
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου)
Brutalia, day of labour (Μανώλης Μαύρης)
Αμυγδαλή (Μαρία Χατζάκου)
Last visit (Σπύρος Αλιδάκης)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here