Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021: Το πρόγραμμα της μέρας του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
834

12:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Q&A σκηνοθετών
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Meet & Greet
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

15:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
MASTER CLASS
Festival Sales and Distribution – How does it work?
Enrico Vannucci, Programmer at Locarno Film Festival
Ben Vandendael, Sales Agent, Radiator Sales
Judith Wajsgruz, Film Distributor at Salaud Morisset
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

18:00 LIVE STREAMING
Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-B1
EFA Shorts
Υποψηφιότητες για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2020
Όλες οι γάτες είναι γκρι στο σκοτάδι (Lasse Linder) Ελβετία
Αγαπημένοι (Martin Monk) Αυστρία, Γερμανία
Αξιομνημόνευτο (Bruno Collet) Γαλλία
Genius Loci (Adrien Mérigeau) Γαλλία
Lake of happiness (Aliaksei Paluyan) Γερμανία, Λευκορωσία, Ισπανία

18:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-I4
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Brutalia, εργάσιμες μέρες (Μανώλης Μαυρής) Ελλάδα
Anita (Sushma Khadepaun) ΙνδίαΤο παιχνίδι (Roman Hodel) Ελβετία
Αποστολή: Χεβρών (Rona Segal) Ισραήλ

Εξωτερικός χώρος καφενείου “Ελευθερία”
19:00 ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
(1) Συλλογή αφηγημάτων “ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑΣ-Αληθινές ιστορίες για τις δυνάμεις που απορείς κι εσύ πού τις βρήκες ή πού τις έχασες” της Μαρίας Καμπάνταη (εκδόσεις Αρμός, Αθήνα, 2021).
Μία συλλογή με αληθινές ιστορίες, η οποία κινείται και ισορροπεί, επιτυχώς, μεταξύ της λογοτεχνικής αφήγησης, της μαρτυρίας και του εγχειριδίου ψυχολογίας.
(2) Νουβέλα “Σπίτι Παιδιού” του Κυριάκου Συφιλτζόγλου (εκδόσεις Αντίποδες, Αθήνα, 2019).
Μία τρυφερή, αυτοβιογραφική νουβέλα, η οποία πραγματεύεται την επιστροφή στο «γενέθλιο τόπο» της παιδικής μνήμης. Υποψήφια για το Κρατικό Βραβείο Διηγήματος-Νουβέλας 2020.
Επιμέλεια – Παρουσίαση: Πολύνα Μπανά
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

20:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-S2
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Mε κατεύθυνση το νότο (Yuan Yuan) Η.Π.Α.
Πνεύματα και βράχοι: Ένας μύθος της Αζόρας (Aylin Gokmen) Ελβετία
Τα μαλλιά της μαμάς (Alexey Evstigneev) Ρωσία
Vadiyar (Marjan Khosravi) Ιράν
Χίλιες και μία προσπάθειες να γίνεις ωκεανός (Wang Yuyan) Γαλλία
Olote (Charles Lau) Μεξικό
TolisLive ή (Toronto) (Αλέξανδρος Ρέλλος) Ελλάδα

20:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Cinematherapy
Με την Ντενίς Νικολάκου “Left Unsaid” (Iari Varriale), Εσθονία
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
20:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-I4
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Brutalia, εργάσιμες μέρες (Μανώλης Μαυρής) Ελλάδα
Anita (Sushma Khadepaun) Ινδία
Το παιχνίδι (Roman Hodel) Ελβετία
Αποστολή: Χεβρών (Rona Segal) Ισραήλ

22:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-E4
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Βαθύκοφτο (Ιωάννα Κρυωνά)
Sea you (Γιάννης Βασιλώττος)
A summer place (Αλεξάνδρα Ματθαίου)
Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα (Βαγγελιώ Σουμέλη)
Soul food (Νίκος Τσεμπερόπουλος)
Όλα τα πλάσματα της νύκτας (Μέμη Κούπα)

22:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-G1
SHORT AND GREEN
Η ευχαρίστηση του να σκοτώνεις έντομα (Leonardo Martinelli) Βραζιλία
Το βυθιζόμενο αερόπλοιο (Ivan Dubrovin) Γερμανία
S.O.S (Sarah Hafner) Γαλλία
Μετανάστες (Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise) Γαλλία
Καθηλωμένοι στη Γη (Baker Karim) Σουηδία
Αντίκλινο (Joao Braganca Gil) ΠορτογαλίαΜονοπάτι (Pradip Kurbah) Ινδία, Κίνα

22:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-E4
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Βαθύκοφτο (Ιωάννα Κρυωνά)
Sea you (Γιάννης Βασιλώττος)
A summer place (Αλεξάνδρα Ματθαίου)
Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα (Βαγγελιώ Σουμέλη)
Soul food (Νίκος Τσεμπερόπουλος)
Όλα τα πλάσματα της νύκτας (Μέμη Κούπα)

22:30 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-G1
SHORT AND GREEN
Η ευχαρίστηση του να σκοτώνεις έντομα (Leonardo Martinelli) Βραζιλία
Το βυθιζόμενο αερόπλοιο (Ivan Dubrovin) Γερμανία
S.O.S (Sarah Hafner) Γαλλία
Μετανάστες (Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise) Γαλλία
Καθηλωμένοι στη Γη (Baker Karim) Σουηδία
Αντίκλινο (Joao Braganca Gil) Πορτογαλία
Μονοπάτι (Pradip Kurbah) Ινδία, Κίνα

23:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-E4
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Βαθύκοφτο (Ιωάννα Κρυωνά)
Sea you (Γιάννης Βασιλώττος)A summer place (Αλεξάνδρα Ματθαίου)
Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα (Βαγγελιώ Σουμέλη)
Soul food (Νίκος Τσεμπερόπουλος)
Όλα τα πλάσματα της νύκτας (Μέμη Κούπα)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here