Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2021: Το πρόγραμμα της μέρας του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
259

12:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Q&A σκηνοθετών
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Meet & Greet
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

14:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Master Class
“Από μία ιδέα σε μία πρόταση” – From the idea to logline – one sentence matters”
“From the idea to logline – one sentence matters”
Georgina Kakoudaki / Theatre theorist and directorJohn Stephens / Script Editor and Script Consultant
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
18:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-S1
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Junko (Limbu Minsho) Νεπάλ
Μητέρα (Subarna Das) Ινδία
Η ταράτσα (Teng Po-Cheng) Ταϊβάν
Λύση για τη μελαγχολία (Marc Martinez-Jordan, Tuixen Benet) Ισπανία
Μόνοι στο ασανσέρ (Αναστασία Παπαδοπούλου) Ελλάδα
Εμμένοντας στη μνήμη του νερού (Kiubon Kokko) Η.Π.Α.
Filipinana (Rafael Manuel) Φιλιππίνες

19:00 Εξωτερικός χώρος καφενείου “Ελευθερία”
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Παρουσίαση της μεγάλης επετειακής έκθεσης με τίτλο “1821. Πριν και Μετά”, σε συνδιοργάνωση του ΜOYΣΕΙΟΥ ΜΠΕΝΑΚΗ καθώς και του αναλυτικού καταλόγου που τη συνοδεύει. Φιλοξενούμενοι της εκδήλωσης, οι Υπεύθυνοι των Ιστορικών Αρχείων του Μουσείου Μπενάκη και Επιμελητές της έκθεσης, Τάσος Σακελλαρόπουλος και Μαρία Δημητριάδου, οι οποίοι θα μιλήσουν για τα βήματα δημιουργίας της έκθεσης καθώς και για τα σημαντικότερα γεγονότα της περιόδου 1770-1870, στην οποία αναφέρεται η έκθεση.
Επιμέλεια – Παρουσίαση: Πολύνα Μπανά
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

20:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-I3
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Dustin (Naila Guiguet) Γαλλία
Nha Sunhu (Jose Magro) Πορτογαλία
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης) Ελλάδα
Ο γιός των Σοδόμων (Theo Montoya) Κολομβία
Οι εγκληματίες (Serhat Karaaslan) Τουρκία, Γαλλία, Ρουμανία

20:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
CINEMATHERAPY
Με την Ντενίς Νικολάκου
“Πώς να εκπαιδεύσεις έναν αντιήρωα” (Γιάννης Μπλέτας), Ελλάδα
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
21:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
ΟΜΙΛΙΑ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΞΕΝΑΚΗΣ
13 ιστορίες που μπορεί και να σου αλλάξουν τη ζωή

LIVE STREAMING
20:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-I3
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Dustin (Naila Guiguet) Γαλλία
Nha Sunhu (Jose Magro) Πορτογαλία
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης) Ελλάδα
Ο γιός των Σοδόμων (Theo Montoya) Κολομβία
Οι εγκληματίες (Serhat Karaaslan) Τουρκία, Γαλλία, Ρουμανία

22:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-E3
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης)
Every Sunday (Καίτη Παπαδήμα)
Literal legend (Δημήτρης Τσακαλέας, Λήδα Βαρτζιώτη)
Girlhood (Βάνια Βαρβάρα Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου)
Βίωμα καλοσύνης (Ελένη Αλεξανδράκη)
Exploitation (Μαρίνα Συμεού)

22:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-E3
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης)
Every Sunday (Καίτη Παπαδήμα)
Literal legend (Δημήτρης Τσακαλέας, Λήδα Βαρτζιώτη)
Girlhood (Βάνια Βαρβάρα Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου)
Βίωμα καλοσύνης (Ελένη Αλεξανδράκη)
Exploitation (Μαρίνα Συμεού)

23:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-E3
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης)
Every Sunday (Καίτη Παπαδήμα)
Literal legend (Δημήτρης Τσακαλέας, Λήδα Βαρτζιώτη)
Girlhood (Βάνια Βαρβάρα Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου)
Βίωμα καλοσύνης (Ελένη Αλεξανδράκη)
Exploitation (Μαρίνα Συμεού)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here