Το πρόγραμμα της μέρας του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
278

Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου
14:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
MASTER CLASS –‘ Scripta manent..’
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΙΩΣΗΦΕΛΛΗΣ
Σεναριογράφος / Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-B1
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΠΛΑΣΙΣ
Κατερίνα το Ροδάκινο (Κατερίνα Μεφσούτ)
Χωρίς μάσκα (Νίκη Αρνιακού)
Στους λαβυρίνθους της πόλης (Δάφνη-Βασιλική Θερμίδη)
Το τέλος μιας εποχής (Ελίζαμπετ Λιαράκου-Φίσερ)
Με ύφασμα (Νικόλας Σαμψών)
Βάρκες από ξύλο (Βασιλάκου Χριστίνα, Αγγελίνα Δημητριάδη, Γιάννης Χατζηιωάννου
Από κοινού (Μαριάνθη Ευθυμίου)

18:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-R1
ΑΝΙΜΑ Syros 2021 Ελευθερία 200 χρόνια από την Ελληνική Απελευθέρωση
Souvenir (Bastien Dubois) Γαλλία
Ναβοζάντε, ο μουσικός (Reza Riahi) Γαλλία
Όλοι οι νεκροί εραστές της (Anna Berner, Eluned Zoe Aiano) Γερμανία, Τσεχία
Το αστέρι που πέφτει (Loic Malo) Γαλλία, Τσεχία
Σαν ένα ποτάμι (Sandra Desmazieres) Γαλλία
Mardhe (Flaka Kokolli) Κόσοβο
Παγιδευμένος (Rebecca Akoum) Αυστρία
Η αστυνομία με καταδιώκει (Kayahan Kaya) Τουρκία

Εξωτερικός χώρος καφενείου “Ελευθερία”
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
(1) «Ημερολόγιο φωτογραφίας 2021» της Μονάδας Φροντίδας Ηλικιωμένων Ξάνθης “Ο Μέγας Βασίλειος”.
Μία πρωτοβουλία κοινωνικής ευαισθητοποίησης κατά της περιθωριοποίησης και του αποκλεισμού των ατόμων της τρίτης ηλικίας, με άρτιο αισθητικό αποτέλεσμα.
(2) Εξαμηνιαίο περιοδικό λόγου & τέχνης “Δίοδος 66100”.
Το -μοναδικό- λογοτεχνικό περιοδικό ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ συμμετέχει και φέτος, με το νέο τεύχος του (τχ. 20, Ιούνιος 2021), στο κινηματογραφικό Φεστιβάλ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.
Επιμέλεια – Παρουσίαση: Πολύνα Μπανά
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

19:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-I1
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ιστορίες με κρατάνε ξάγρυπνο την νύκτα (Jeremy Van Der Haegen) Βέλγιο
Καθημερινή σφαγή στην Τεχεράνη (Hessam Hamidi) Ιράν
Marlo Brando (Vincent Tilanus) Ολλανδία
Το αόρατο ποτάμι (Pham Ngoc Lan) Βιετνάμ

20:00 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή A-N1
ANIMATION ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ο δήμιος στο σπίτι του (Michelle and Uri Kranot) Δανία
Μάτια και κέρατα (Chaerin Im) Γερμανία
Γλυκό τίποτα (Joana Fischer, Marie-Christine Keno) Ελβετία
Ανήσυχο σώμα (Yoriko Mizushiri) Γαλλία
Πρέπει να δείχνω ωραίος για την Αποκάλυψη (Avce Kartal) Τουρκία
Η ησυχία (Radheva Jegatheva) Αυστραλία
Η αφύπνιση των εντόμων (Stephanie Lansaque, Francois Leroy) Γαλλία
Pilar (Yngwie Boley, JJ Epping, Dianna van Houten) Ολλανδία
Mondo Domino (Suki) Γαλλία
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης) Ελλάδα

20:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-I1
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ιστορίες με κρατάνε ξάγρυπνο την νύκτα (Jeremy Van Der Haegen) Βέλγιο
Καθημερινή σφαγή στην Τεχεράνη (Hessam Hamidi) Ιράν
Marlo Brando (Vincent Tilanus) Ολλανδία
Το αόρατο ποτάμι (Pham Ngoc Lan) Βιετνάμ

20:30 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-N1
ANIMATION ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ο δήμιος στο σπίτι του (Michelle and Uri Kranot) Δανία
Μάτια και κέρατα (Chaerin Im) Γερμανία
Γλυκό τίποτα (Joana Fischer, Marie-Christine Keno) Ελβετία
Ανήσυχο σώμα (Yoriko Mizushiri) Γαλλία
Πρέπει να δείχνω ωραίος για την Αποκάλυψη (Avce Kartal) Τουρκία
Η ησυχία (Radheva Jegatheva) Αυστραλία
Η αφύπνιση των εντόμων (Stephanie Lansaque, Francois Leroy) Γαλλία
Pilar (Yngwie Boley, JJ Epping, Dianna van Houten) Ολλανδία
Mondo Domino (Suki) Γαλλία
Από το μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης) Ελλάδα

21:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή Ο-Ε1
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους (Γωγώ Μαραγγούλη)
Το Βανκούβερ (Άρτεμις Αναστασιάδου)
Εγώ, το σπίτι (Ελένη Βεργέτη)
Μπιούτι (Θάνος Λυμπερόπουλος)
Γιαφ Γιουφ (Αθηνά-Γεωργία Κουμελά)
Cortazar (Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ)
Ο φοιτητής (Βασίλειος Καλαμάκης)
Μετά το μεσημέρι (Αλέξης Κουκιάς – Παντελής)

22:00 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-Ε1
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους (Γωγώ Μαραγγούλη)
Το Βανκούβερ (Άρτεμις Αναστασιάδου)
Εγώ, το σπίτι (Ελένη Βεργέτη)
Μπιούτι (Θάνος Λυμπερόπουλος)
Γιαφ Γιουφ (Αθηνά-Γεωργία Κουμελά)
Cortazar (Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ)
Ο φοιτητής (Βασίλειος Καλαμάκης)
Μετά το μεσημέρι (Αλέξης Κουκιάς – Παντελής)

22:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή Α-Ε1
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους (Γωγώ Μαραγγούλη)
Το Βανκούβερ (Άρτεμις Αναστασιάδου)
Εγώ, το σπίτι (Ελένη Βεργέτη)
Μπιούτι (Θάνος Λυμπερόπουλος)
Γιαφ Γιουφ (Αθηνά-Γεωργία Κουμελά)
Cortazar (Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ)
Ο φοιτητής (Βασίλειος Καλαμάκης)
Μετά το μεσημέρι (Αλέξης Κουκιάς – Παντελής)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here