Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους

0
783

Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
12:00
QAs
MEET THE DIRECTORS | A FLM BY

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
13:00
Meet & Greet

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
14:00
Industry Panel
“Yes we Cannes!”: strategic and logistics behind a Cannes submission!
Participants:Florian Fernández (Cannes Court Métrage Rendez-vous Industry Coordinator)Amanda Livanou (Producer, Neda Film)Claire Diao (Film Critic and Distributor)

Vasiliki Diagouma (Communication and PR Director at EKOME)Yorgos Angelopoulos (Director of Development & Production, GFC)Elias Demetriou (Filmmaker, MicroFilm Curator ERT)
Panel host: Thanasis Neofotistos (Filmmaker and DISFF’s Student International Head ProgrammerPanel Coordination: Maya Sfakianaki (International Competition Programme Coordinator)
LIVE STREAMING

Κινηματογράφος Ολύμπια
17:30
Προβολή OL-IC3
INTERNATIONAL COMPETITION
The salamander child (Belgium)
Threatened love (Spain)
On Xerxes’ throne (Greece)
The Calf (Iran)
Terra Incognita (France)

Δημοτικό Ωδείο
18:00
Προβολή MU-MI
ΧΩΡΑ, ΣΕ ΒΛΕΠΩ
MOTHERLAND, I SEE YOU
Μιìα δράση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, υπό την αιγιìδα της Επιτροπηìς Ελλαìδα 2021, με τη χορηγιìα του Εθνικουì Κεìντρου Οπτικοακουστικωìν Μεìσων (κυìριος χορηγοìς), του Ελληνικουì Κεìντρου Κινηματογραìφου, του Φεστιβαìλ Αθηνωìν Επιδαυìρου και του Φεστιβαìλ Κινηματογραìφου Θεσσαλονιìκης και με την υποστηìριξη της Ταινιοθηìκης της Ελλαìδος και της Finos Film.
Ακρόπολις των Αθηνών (Ροβήρος Μανθούλης)
Το οικόπεδο (Θόδωρος Μαραγκός)
Η Λίζα και η άλλη (Τάκης Σπετσιώτης)
Μπέττυ (Δημήτρης Σταύρακας)

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
20:00
Cinematherapy
«Άγριες Μέλισσες» / «Agries Melisses»
Λευτέρης Χαρίτος & cast / Lefteris Haritos & cast
LIVE STREAMING

Κινηματογράφος Ολύμπια
20:00
Προβολή OL-IC4
INTERNATIONAL COMPETITION
Air Hostess-737 (Greece – out of competition)
Under the Lake (Greece)
The saboteur (Finland)
Cherries (Lithuania)
Plurabelle (Argentina)
Murmurs of the Jungle (India)

Cyclops Cultural Centre
21:00
Προβολή CY-SG2
SHORT & GREEN
Gardens Petrified (Τουρκία)
Turbulent waters (Finland)
Autosaurus rex (Switzerland)
Toxic Neighbour (Canada)
Berry Pickers (Sweden)
Under the Lake (Greece)

Κινηματογράφος Ολύμπια
22:00
Προβολή OL-NA4
NATIONAL COMPETITION
Chlorine (Χλώριο)
Fault (Λάθος)
Enomena (Ενομένα)
Under the lake
Kiddo
Tokakis or what’s my name (Tokakis ή what’s my name)

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
22:00
Προβολή AL-PP2
PAWEL PAWLIKOWSKI’s DOCS
Serbian epics (UK)
Tripping with Zhirinovsky (UK)

Cyclops Cultural Centre
23:00
Προβολή CY-IS1
INTERNATIONAL STUDENT COMPETITION
On the edge (Austria)
Before pandemic and war, there were bed bugs and love! (Lithuania – Bangladesh)
Matapacos (Germany)
All that remains (Greece)
I should feed my cat (Belgium)
An extra day in Prague (Czech Republic)
Darker (Belgium)

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
23:30
Προβολή AL-NA4
NATIONAL COMPETITION
Chlorine (Χλώριο)
Fault (Λάθος)
Enomena (Ενομένα)
Under the lake
Kiddo
Tokakis or what’s my name (Tokakis ή what’s my name)

 

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
12:00
QAs
MEET THE DIRECTORS | A FLM BY

13:00
Meet & Greet

Δημοτικό Ωδείο
16:00
Pitching Forum
LIVE STREAMING

Κινηματογράφος Ολύμπια
18:00
Προβολή OL-NA3B
NATIONAL COMPETITION
Magma (Μάγμα)
Nothing holier than a dolphin (Τίποτα πιο ιερό από ένα δελφίνι)
The penguin’s flight (Το πέταγμα του πιγκουίνου)
Papaveri E papere (Παπαρούνες και πάπιες)

Κινηματογράφος Ολύμπια
16:00
Προβολή OL-NA2B
NATIONAL COMPETITION
Memoir of a veering storm (Αναμνήσεις μιας εφηβικής καταιγίδας)
Daphne (Δάφνη)
The ride (Η κούρσα)
The last sigh (Τελευταία πνοή)
Orange juice (Χυμός πορτοκάλι)
Cactus (Κάκτος)

Δημοτικό Ωδείο
18:00
Προβολή MU-EF2
Υποψηφιότητες για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2021EFA Shorts
Armadila (Serbia)
Bella (Greece)
Blue fear (France)
Displaced (Kosovo)
Easter eggs (Belgium, France, Netherlands)
In flow of words (Netherlands)

Κινηματογράφος Ολύμπια
20:00
Προβολή OL-NA1B
NATIONAL COMPETITION
5pm seaside (5μμ παραλία)
Canary (Καναρίνι)
A night at the cemetery (Μια νύχτα στο νεκροταφείο)
11:20 a.m. (11.20 π.μ.)
Pendulus
Toxic magnus
Homo perfectus
Shooting (Εκτός Συναγωνισμού)

Κινηματογράφος Ολύμπια
22:00
Προβολή OL-NA5
NATIONAL COMPETITION
On Xerxes’ Throne (Στο Θρόνο του Ξέρξη)
Not tomorrow (Όχι αύριο)
Lila (Λίλα)
Yama (Γιάμα)
What I wanted on this day (Σήμερα ήθελα)
The last journey (Το τελευταίο ταξίδι)

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
23:00
Προβολή AL-NA5
NATIONAL COMPETITION
On Xerxes’ Throne (Στο Θρόνο του Ξέρξη)
Not tomorrow (Όχι αύριο)
Lila (Λίλα)
Yama (Γιάμα)
What I wanted on this day (Σήμερα ήθελα)
The last journey (Το τελευταίο ταξίδι)

Cyclops Cultural Centre
23:00
Προβολή CY-IS2
INTERNATIONAL STUDENT COMPETITION
The dependent variables (Italy)
Laika & Nemo (Germany)
Lonely fans (Switzerland)
Corrupted (Chile)
Any place (Mexico)
Love you more than peanut butter (Greece)
After a room (Netherlands)

 

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
12:00
QAs
MEET THE DIRECTORS | A FLM BY

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
20:00
Meet & Greet

Δημοτικό Ωδείο
Τελετή λήξης / Closing Ceremony
LIVE STREAMING

Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
20:30
KIDs programme
Λουνάνα: Ένα Γιακ στην Τάξη
Lunana: A Yak in the Classroom
Pawo Choyning Dorji
Μπουτάν / Bhutan
01:49:00

 

Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου

Κινηματογράφος Ολύμπια
18:00
Προβολή OL-AW
ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ του 45ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ