Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου: Το πρόγραμμα της μέρας του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

0
217

12:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Q&A σκηνοθετών
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Meet & Greet
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

13:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
MASTER CLASS
ΒΑΡΒΑΡΑ ΔΟΥΚΑ
Σκηνοθέτις / Επικεφαλής του Εκπαιδευτικού Προγράμματος – ‘Describe the movie you want to do: Pitching – The necessary evil’
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

LIVE STREAMING
18:00 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-F1
Ελληνικό Animation (Οι καλύτερες της Δεκαετίας)
ASIFA HELLAS
The holy chicken (Γιάννης Κωνσταντινίδης, Χρήστος Λεφάκης)
Το χωριό (Στέλιος Πολυχρονάκης)
The quillable kiss of Mr Patokos (Αλέξανδρος Αποστολάκης)
Dinner for few (Νάσος Βακάλης)
Ethnophobia (Γιάννης Ζόγκας)
Mrs Metro (Άγγελος Παπαντωνίου)
Heatwave (Φωκίων Ξένος)
Αίνιγμα (Αντώνης Ντούσιας, Άρης Φατούρος)

18:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-R2
ΑΝΙΜΑ Syros 2021
Ελευθερία 200 χρόνια από την Ελληνική Απελευθέρωση
Τα δεσμά του γάμου (MarcFaye) Γαλλία
Είδωλο (Don’t stop the Motion) Σουηδία
Αδερφή (Sigi Song) Κίνα, Η.Π.Α.
Κίκι το φτερό (Nicolas Bianco-Levrin, Julie Rembauville) Γαλλία
Δύο από κάθε είδος (Efrat Chen) Ισραήλ
Πολυγαμία (Emily Worms) Βέλγιο
Στο δέρμα μας (Rosa Beiroa) Ηνωμένο Βασίλειο
Daewit (David Jansen) Γερμανία
Μεταμόρφωση (Juan Fran Jacinto, Carla Pereira Docampo) Γαλλία, Ισπανία

19:00 Εξωτερικός χώρος καφενείου “Ελευθερία”
ΑΙΘΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
(1) Εξαμηνιαίο περιοδικό λογοτεχνίας και λογοτεχνικής κριτικής «Θευθ – οι δύο όψεις της γραφής» (εκδόσεις Ρώμη).
Πορεύεται εκ Θεσσαλονίκης και ξεχωρίζει για την πάντα προσεγμένη ύλη του.
(2) Ιστορικό-φωτογραφικό λεύκωμα “Η ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ – Αφιέρωμα Μνήμης” των Γεωργίας Μπακάλη και Δημήτρη Ι. Σφακιανάκη (ιδιωτική έκδοση, Δράμα, 2019).
Ένα οδοιπορικό στον χώρο και τον χρόνο, σε πρόσωπα και πράγματα της τοπικής ιστορίας, το οποίο επιδιώκει, με επιτυχία, την αποκωδικοποίηση της ταυτότητας του πληθυσμού της περιοχής.
Επιμέλεια – Παρουσίαση: Πολύνα Μπανά
ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ

20:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-I2
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Φοβάμαι να ξεχάσω το πρόσωπό σου (Sameh Alaa) Αίγυπτος
Κύριος Ισχυρός (Oriol Barbera Masats) Βραζιλία
Κούνια (Paul Muresan) Ρουμανία
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου) Ελλάδα
Δοξασμένη γη (Borbala Nagy) Γερμανία

20:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή Α-N2
ANIMATION ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Marmalade (Radostina Neykova) Βουλγαρία
Το καλύτερο σπίτι του κόσμου (Zubair Pradhan) Γερμανία
Η γιαγιά μου καπνίζει πίπα (Ivan Pavlov) Ρωσία
Mila (Cinzia Angelini) Η.Π.Α.
Πέτα (Carlos Gómez, Mira Sagrado) Ισπανία
Η επίσκεψη (Mateusz Jarmulski) Πολωνία
Μονάδα τοίχου (Joanna Polak) Πολωνία
Μπες στο ποτάμι (Ma Weijia) Κίνα
Ο πύργος (Sunčana Brkulj) Κροατία
Η συμμαθήτρια (Αναστασία Δημητρά, Γιώργος Γκάβαλος) Ελλάδα

20:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-I2
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Φοβάμαι να ξεχάσω το πρόσωπό σου (Sameh Alaa) Αίγυπτος
Κύριος Ισχυρός (Oriol Barbera Masats) Βραζιλία
Κούνια (Paul Muresan) Ρουμανία
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου) Ελλάδα
Δοξασμένη γη (Borbala Nagy) Γερμανία

21:00 Δημοτικό Ωδείο Δράμας
Προβολή K-N2
ANIMATION ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Marmalade (Radostina Neykova) Βουλγαρία
Το καλύτερο σπίτι του κόσμου (Zubair Pradhan) Γερμανία
Η γιαγιά μου καπνίζει πίπα (Ivan Pavlov) Ρωσία
Mila (Cinzia Angelini) Η.Π.Α.
Πέτα (Carlos Gómez, Mira Sagrado) Ισπανία
Η επίσκεψη (Mateusz Jarmulski) Πολωνία
Μονάδα τοίχου (Joanna Polak) Πολωνία
Μπες στο ποτάμι (Ma Weijia) Κίνα
Ο πύργος (Sunčana Brkulj) Κροατία
Η συμμαθήτρια (Αναστασία Δημητρά, Γιώργος Γκάβαλος) Ελλάδα

22:00 Κινηματογράφος Ολύμπια
Προβολή O-E2
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Στο αεροδρόμιο (Μιχάλης Μαθιουδάκης)
Flik flok (Αγγελική Παρδαλίδου)
Apallou (Νίκος Αυγουστίδης)
Luxenia (Δήμητρα Κονδυλάτου)
Souls all unaccompanied (Γιώργος Τελτζίδης)

22:30 Drive-in Δ. Κραχτίδης
Προβολή D-E2
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Στο αεροδρόμιο (Μιχάλης Μαθιουδάκης)
Flik flok (Αγγελική Παρδαλίδου)
Apallou (Νίκος Αυγουστίδης)
Luxenia (Δήμητρα Κονδυλάτου)
Souls all unaccompanied (Γιώργος Τελτζίδης)

22:30 Θερινός Κινηματογράφος Αλέξανδρος
Προβολή Α-Ε2
ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Στο αεροδρόμιο (Μιχάλης Μαθιουδάκης)
Flik flok (Αγγελική Παρδαλίδου)
Apallou (Νίκος Αυγουστίδης)
Luxenia (Δήμητρα Κονδυλάτου)
Souls all unaccompanied (Γιώργος Τελτζίδης)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here